1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okullarda yeni tatil sistemi için mevzuat değişikliği gerekiyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un bugün açıkladığı, yen, ara tatil sistemi için, hem yönetmeliklerde hem de Ek Ders saatlerine ilişkin kararda değişiklik yapılması gerekiyor. Bakan Selçuk açıklama çerçevesinde, kısa bir süre içinde mevzuat değişikliklerinin Resmi Gazetede yayımlanmasını bekliyoruz.
15 Mayıs 2019 12:00
+Aa- Yazdır
[X] Videoyu Kapat

Bakan Selçuk tarafından açıklanan daha önce var olan yarıyıl ve yaz tatiline ilaveten birer haftalık Kasım ve Nisan'da iki ara tatil için mevzuat düzenlemeleri şart.

Örneğin Okul Öncesi Eğitimi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği (okul öncesi,ilkokul, ortaokul) ve Ortaöğretim Kurumları(lise) yönetmeliğinde sadece yarıyıl ve yaz tatili kavramları söz konusu olup dönem tanımı da buna göre yapılmaktadır. Bu nedenle düzenleme yapılması gerekir.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 6. maddesinde "(3) Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir." hükmü yer alıyor.

Bakan açıklamasına göre öğretmenler Nisan ve Kasım aylarındaki ara tatillerde okullara gelip mesai yapacaklardır. Yani tatil olmayacaktır. Bu tatillerde ücret ödenebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda düzenleme yapılması şart. Çünkü düzenleme de sadece "öğretim yılı başında ve sonunda" ibaresi yer almaktadır. Bunun yerine öğretim yılı başında, sonunda ve ara tatillerde şeklinde düzenlenme yapılmalıdır.

İlk etapta akla gelen düzenlemeler bunlar olmakla beraber zaman içerisinde ortaya çıkacak konular da ele alınacaktır.

Maksut BALMUK

Bakan Selçuk, yen, ara tatil sistemini açıkladı
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:31 - Ülke genelinde 111 yangın kontrol altına alındı16:26 - Türkiye'nin ikinci büyük millet bahçesinde sona gelindi16:25 - KPSS A grubu GK - GY ve eğitim bilimleri sorularını değerlendiriyoruz16:11 - Manavgat'ta can kaybı 7'ye yükseldi!16:09 - Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği için aşı fiyatlarını artırdı16:04 - Kamu personelinin orman yangını çıkarmaya çalıştığı iddiası
16:02 - KPSS'ye giren kişide Delta varyantı tespit edildi15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine araç ve personel desteği15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası
15:34 - Dr. Toker: Vefat eden kişilerin yüzde 93'ü hiç aşılanmamış15:30 - Meslek liselerinden ekonomiye 6 ayda 210 milyon TL katkı15:29 - Ankara'da kaybolan 5 yaşındaki Nisanur, 7 saat sonra bulundu15:27 - 3. doz aşıda BionTech ya da Sinovac tercihi fark eder mi?15:26 - Batman'da polis karakoluna el yapımı patlayıcı atıldı
15:25 - Eşi memur olanlar bu sonuçları bekliyor. Havuz tayinleri ne zaman açıklanacak?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam