1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okullarda yeni tatil sistemi için mevzuat değişikliği gerekiyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un bugün açıkladığı, yen, ara tatil sistemi için, hem yönetmeliklerde hem de Ek Ders saatlerine ilişkin kararda değişiklik yapılması gerekiyor. Bakan Selçuk açıklama çerçevesinde, kısa bir süre içinde mevzuat değişikliklerinin Resmi Gazetede yayımlanmasını bekliyoruz.
15 Mayıs 2019 12:00
Yazdır
Okullarda yeni tatil sistemi için mevzuat değişikliği gerekiyor

Bakan Selçuk tarafından açıklanan daha önce var olan yarıyıl ve yaz tatiline ilaveten birer haftalık Kasım ve Nisan'da iki ara tatil için mevzuat düzenlemeleri şart.

Örneğin Okul Öncesi Eğitimi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği (okul öncesi,ilkokul, ortaokul) ve Ortaöğretim Kurumları(lise) yönetmeliğinde sadece yarıyıl ve yaz tatili kavramları söz konusu olup dönem tanımı da buna göre yapılmaktadır. Bu nedenle düzenleme yapılması gerekir.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 6. maddesinde "(3) Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir." hükmü yer alıyor.

Bakan açıklamasına göre öğretmenler Nisan ve Kasım aylarındaki ara tatillerde okullara gelip mesai yapacaklardır. Yani tatil olmayacaktır. Bu tatillerde ücret ödenebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda düzenleme yapılması şart. Çünkü düzenleme de sadece "öğretim yılı başında ve sonunda" ibaresi yer almaktadır. Bunun yerine öğretim yılı başında, sonunda ve ara tatillerde şeklinde düzenlenme yapılmalıdır.

İlk etapta akla gelen düzenlemeler bunlar olmakla beraber zaman içerisinde ortaya çıkacak konular da ele alınacaktır.

Maksut BALMUK

Bakan Selçuk, yen, ara tatil sistemini açıkladı
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:28 - Mehmetçik, Tel Halaf'ta çocukların yüzünü güldürdü18:23 - 'DEAŞ tutukluları serbest bırakıldı' manipülasyonu18:18 - Konut kredi stoku 190 milyar liraya yaklaştı18:13 - e-YDS 2019/11 İngilizce sonuçları açıklandı18:08 - İstanbul Valisi Ali Yerlikaya muhtarlarla buluştu18:03 - OHAL Komisyonu 50 gündür 'karar istatistiği' yayınlamıyor17:56 - Artvin'deki yurt kapasitelerine ilişkin açıklama17:51 - Obezler sağlığa 2,5 kat daha fazla harcama yapıyor17:46 - 3 bin yıllık Urartu yazıtına murç çaktılar17:41 - 'Futbolda toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmalı'
17:36 - İstanbul turizmine sıcak hava dopingi17:31 - Dağa götürmek için Instagram'ı kullanmışlar! Yakalandılar17:26 - HDP önündeki eylemde 47'nci gün17:21 - İYİ Parti'den 'mutabakat' açıklaması17:16 - Ahlaksız teklif iddiasına adli kontrol17:11 - Para ödememek için tatlı tabağına kıl bıraktı17:06 - 60 bin cezaya aldırış etmeyerek zambakları kopardılar17:01 - Terör örgütünün 'kimyasal bomba' yalanı boşa çıkarıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Üniversiteye girişte, bazı bölümler için 'başarı sırası' çıtası getirilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam