1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

3+1 hakkı neden sözleşmeli sağlık personeline verilmiyor?

Ak Parti'nin dün TBMM'ye sunduğu Kanun teklifinin öğretmen ve Diyanet personelini kapsarken sağlık personelini kapsamaması tepki topladı.
18 Haziran 2019 00:03
Yazdır
3+1 hakkı neden sözleşmeli sağlık personeline verilmiyor?

Sözleşmeli personele 4+2 yıl süresiyle tayin hakkı verilmesi 3 kamu kurumu için getirilmiştir. Bunlar MEB, Diyanet ve Sağlık Bakanlığıdır.

Ak Parti'nin dün TBMM'ye sunduğu Kanun teklifi, Milli Eğitim Bakanlığındaki öğretmenleri ve Diyanet İşleri Başkanlığındaki personeli kapsarken, Sağlık Bakanlığı'ndaki sözleşmeli personeli kapsam dışında tutmuştur.

Oysaki 663 sayılı KHK'nın 45/A maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli sağlık personeli dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir.

(4) Sözleşmeli sağlık personelinden dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (A) bendi kapsamındaki kadrolara atanır. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz."

DEĞERLENDİRME

663 sayılı KHK'da yer alan hüküm, MEB ve Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan ayrı olarak, Sağlık Bakanlığında çalışan sözleşmeli personele kısmi de olsa bir aile birliği mazeretinden tayin hakkı tanımaktadır. Ancak bu ayrıksı düzenlemeye rağmen, MEB ve Diyanet'teki personelin eğer eş durumu tayini yoksa 3 yıl sonra kadroya geçme hakkı varken, Sağlık Bakanlığındaki sözleşmeli personelin 4 yıl sonra bu hakka kavuşacak olması eşitlik ilkesine aykırı olacaktır.

Bu nedenle, sağlık personelini kapsam dışında bırakan bu düzenlemenin yeniden ele alınması ve TBMM Komisyonların da sözleşmeli sağlık personelinin de düzenlemeye dahil edilmesi uygun olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
142 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
09:21 - WhatsApp'tan dört yenilik birden: İşte merakla edilen o özellikler09:12 - Ankara Üniversitesi, ön değerlendirme sonuçlarını hatalı ilan etti!09:10 - YÖK bilimsel araştırma projelerinin işleyişine yönelik üniversitelerden görüş istedi09:06 - Köroğlu heykeli eski belediye başkanına benzetildi iddiası09:00 - Seçim için istifa eden hakimin dönüş talebi hakkında AYM'den önemli karar!08:58 - Konya'daki afişler toplatıldı08:53 - 'Üşüdüysen montunu giy' tartışması ölümle sonuçlandı08:44 - 900 milyon euroluk fon için geri sayım08:40 - PKK'nın üst düzey görevlilerine darbe08:35 - Başkent'te 'çok gizli' mahkeme
08:20 - İzmir'de komşusu tarafından silahla vurulan kişi öldü08:00 - Yıl sonuna kadar faiz indirimi kesin07:58 - İzmir'de görevde polis memurları dahil 20 şüpheli hakkında gözaltı07:56 - Güvenli bölgenin dışı da izlenecek07:56 - Kayseri'de FETÖ operasyonu: 15 ilde aranan 41 şüpheliye gözaltı07:46 - 24 Boeing için taksimetre çalışıyor07:40 - Af paketinde 40 bin kişiye hemen tahliye07:35 - Soğuk havalar geliyor - Haritalı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye ile ABD arasında yapılan anlaşmayı nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam