1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mahkeme, dosyanın esasına girmeksizin, becayiş talebini reddetti

Sağlık Bakanlığında yaşanan bir olayda, mahkeme, becayiş talebinin reddedilmesine yönelik işlemde, Kanun takdir yetkisini idare vermiştir gerekçesiyle, açılan davayı reddetti
21 Haziran 2019 00:03
Yazdır
Mahkeme, dosyanın esasına girmeksizin, becayiş talebini reddetti

Sağlık Bakanlığı'nda yaşanan olayda iki sağlık memuru (tıbbi sekreter) karşılıklı olarak yer değiştirmek yani becayiş yapabilmek için Sağlık Bakanlığına başvurmuştur.

Ancak Bakanlık mahkemeye verdiği savunmada personelden birinin maaş biriminde diğerinin ise engelli rapor biriminde görev yaptığını belirterek, kişilerin aynı görevi yapmadığını belirtmiş ve bu bağlamda 657 sayılı Kanunun 73. maddesi uyarınca becayiş talebini reddettiğini belirtmiştir.

Dosyayı inceleyen Konya İdare Mahkemesi başkaca bir gerekçeye yer vermeksizin, 657 sayılı Kanunun bu konudaki takdir hakkını idareye verdiğini belirterek, açılan davayı reddetmiştir.

Karar gerekçesinde şu ifadeler yer almıştır:

"657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 73. maddesinde yetkili amirin uygun bulması koşuluyla karşılıklı olarak yer değişikliği (becayiş) yoluyla atama yapılmasına imam tanınmış olmakla birlikte bu nitelikteki atama taleplerinin kabul edilmesi yetkili amirin takdirine bırakıldığı gibi söz konusu talepler üzerine atamanın yapılması suretiyle her kurumda mutlak bir şekilde uygulanacağı yönünde kesin, emredici bir düzenlemeye yer verilmemiştir."

"Bu durumda, 657 sayılı Kanunun 73. maddesinde yetkili amire tanınan takdir yetkisinin kamu yararı ve hizmet gerekleri doğrultusunda kullanılarak karşılıklı olarak yer değişikliği (becayiş) talebinin zımnen reddi yolunda tesis edilen işlemde hukuka aykırılık bulunmamaktadır."

İşte Mahkeme kararı

İşte Bölge İdare Mahkemesi kararı

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:18 - Vagonlar depremzedelerin kullanımına sunuldu15:15 - 30 bin ton kömür depremzedelere dağıtılacak15:11 - Meteorolojiden depremzedeler için yağış uyarısı15:00 - Suriyeli Mahmut, Bakanlar Soylu ve Koca ile enkazda görüştü14:50 - 17 yaşında, 202 yıl hapis cezası ile aranıyordu14:47 - MEB, tayini çıkmayan öğretmenlere il/ilçe emri hakkı verecek mi?14:43 - İl Sağlık Müdüründen 'Çin'den dönen hasta' ile ilgili açıklama14:39 - MÜSİAD: Çalıntı araçlar konusunda önlem alınsın14:37 - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevde yükselme sınavını erteledi14:28 - Çankaya'da, zam alamayan işçiler belediyeyi bastı
14:27 - Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 40'a çıktı14:21 - Kuyu ve galeri metodu depremzedeleri kurtardı14:17 - Yoğun bakımda yatan hastanın karnına kesici aletle 'ATT' yazıldı14:15 - Sigortalı sayılan kişiler ile usta öğreticilere haftada ne kadar ders görevi verilebilir?14:13 - Reina saldırısı davasında 40 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi14:11 - Gözaltına alınan FETÖ şüphelisi avukat tutuklandı14:08 - Ankara'da 3,9 büyüklüğünde deprem14:05 - Asılsız 'evim yıkıldı' ihbarına 235 lira idari para cezası
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam