1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tutuklu veya mahkumiyet kararı olan memur emekli olabilir mi?

Tutuklu veya Mahkumiyet kararı olan memur emekli olabilir mi? Konusunu değerlendirmekteyiz.
10 Temmuz 2019 16:00
Yazdır
Tutuklu veya mahkumiyet kararı olan memur emekli olabilir mi?

Devlet memurları 8 Eylül 1999 tarihinden önce göreve girmiş ise kadın ise 20, erkek ise 25 hizmet yılı + Kademeli Yaş = Emeklilik koşulunu tamamlaması gerekmektedir.

Emeklilik Yaş hesabı 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmüne göre yapılmaktadır. 15 Haziran 2002 tarihine kadar olan hizmetler yaş hesabında geçerli olmaktadır.

Kadın için 20 veya erkek için 25 yıldan az hizmeti olan memurun emekli olabilmesi için istisna durum; 15 hizmet yılını tamamlayan ve 61 yaşını dolduran kadın ve erkek memur emekli olabilir.

Yani, bir memur emekli olabilmesi için 20 veya 25 hizmet yılını mutlaka tamamlaması ve yaş grubunu da doldurması gerekir. 20 veya 25 hizmet yılı olmayan memur emekli olamaz. 5434 sayılı Kanundaki ana kural mutlaka kadın memurun 20, erkek memurun 25 hizmet yılını tamamlamış olması durumunu belirtmektedir.

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 31 ve Madde 15 hükümlerinde açıklanan durumlara gore de, bir memur kurumu tarafından görevden uzaklaştırılırsa veya herhangi bir suçtan tutuklanırsa veya gözaltına alınırsa bu memura görev aylıkları 2/3 olarak ödenir ve hizmet süreleri de yarım olarak hesaplanır. Ancak, mahkumiyet kararı alındığında da Kurumuyla kadro ilişkisi resen kesilir. Kurumu da göreve son işlemini gerçekleştirir.

Peki, yaş ve hizmet koşulunu sağlayan tutuklu veya mahkum edilmiş bir memur emekli olabilir mi?

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 92 hükmünün açıkladığı durum;

"İştirakçilerden Türk vatandaşlığından çıkarılan, Türk vatandaşlığını bırakan, yabancı memleket uyruğuna girenlerin (Türk vatandaşlığını muhafaza edenler hariç) bu Kanunla tanınan her çeşit hakları düşer."

Bu hüküm içerisinde mahkumiyet veya tutukluluk durumları emeklilik talebinde bulunmaya mani bir durumu barındırmıyor. Bu nedenle, tutuklu veya mahkum olan bir memur hizmet + yaş şartını yerine getirmişse, müracaatları halinde emekliliklerini talep edebilirler.

Müracaatlardaki koşul farklı olur. Tutukluluk halinde kendisinin veya emeklilik talebinde bulunabilecek kişiyi vekil tayin etmesi halinde bu kişinin emeklilik müracaatını yapması, şayet mahkumiyet kararı alınmış ise vasi tayin edilecek kişinin emeklilik müracaatını yapması gerekli olur.

Tutuklu veya mahkumiyet kararı verilmiş olanlara emekli ikramiyesi ödenir mi?

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Madde 89 hükmündeki kural, işçilik/esnaflık ile memurluk hizmetleri bütünleşerek aylık bağlanması işlemi gerçekleşirse 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükmü uygulanır. Yani iş kanununda göreve son verilmesi işleminde nasıl ki kıdem tazminatı ödenmiyor, Kurumlar tarafından memurun görevine son verme şeklinde işlemi yaptığında da, bu memurun ister memurluk öncesinde isterse memurluk sonrasında sigortalı veya bağ-kurlu çalışması olduğunda emekli ikramiyesi ödenmez.

Ancak, göreve son verilmiş olan memurun tüm hizmetleri sadece memurluk hizmet süresi ise, tutuklu olması veya mahkumiyet kararı alması durumunda dahi memurluk hizmet sürelerine emekli ikramiyesi ödenir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:40 - Trump'ın mektubuna yanıt Barış Pınarı Harekatı ile verildi06:10 - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hukuk Müşavirliği ve Avukatlık Sınav ve Atama Yönetmeliği06:10 - Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede04:32 - Türkiye İhracat Kredi Bankası Genel Müdürlüğüne 'Ali GÜNEY' Getirildi04:28 - 17 Ekim 2019 Tarihli Dışişleri Bakanlığına ait atama kararı yayımlandı04:22 - Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazete'de00:58 - Akar, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien'ı kabul etti00:04 - Adalet Bakanlığı çalışanları, yazı işleri müdürlüğü için, görevde yükselme ilanı bekliyor00:02 - 17 Ekim 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - Hastanedeki kavga 'Kürtçe konuşma' yüzünden çıkmadı
23:59 - Trump'tan, Türkiye'deki nükleer silahlar itirafı23:53 - Metin Feyzioğlu'nu devirmek için kritik sayıya ulaştılar23:49 - Liseli Cüneyt, kendini asarak yaşamına son verdi23:43 - Trump'a belgeli yalanlama23:37 - Başkent'te alternatif güzergahlar çoğalıyor23:31 - HDP'nin Adana'daki mitingine izin çıkmadı23:26 - Polis başmüfettişi polisevinde ölü bulundu23:21 - 'Barış Pınarı' bahanesiyle 32 bin lirası dolandırıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam