1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kılıçdaroğlu'ndan skandal paylaşım: Erdoğan'dan hesap sorulsun!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz'un yıldönümünde sosyal medya hesabından skandal bir paylaşımda bulundu.
16 Temmuz 2019 07:04
Yazdır
Kılıçdaroğlu'ndan skandal paylaşım: Erdoğan'dan hesap sorulsun!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıldönümünde "yürekli bir savcı arıyprum" diyerek savcılara çağrıda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı dahi olsa Erdoğan'ı çağıracak ve soracak; 'Ne istediler?' ve 'Siz ne verdiniz?' İşte o gün FETÖ'nün siyasi ayağı da çözümlenmiş olacak" dedi.

CHP'nin resmi Twitter hesabından bir açıklama yayımlayan Kemal Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

Türkiye Cumhuriyeti bize altın tabak içinde sunulmadı. Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin acıyla, kanla gözyaşıyla kurduk. Yeniden bir devlet kurmak için verdiğimiz mücadele, bütün dünyanın saygısını kazandı. Mazlum milletlere örnek olduk.

Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak da cumhuriyet kuranların, çocuklarına vasiyetidir. Demokrasiyi oluşturmak, geliştirmek derinleştirmek kolay değildir. Tarihin her evresinde bunu görürüz. Biz de demokrasi adına ağır bedeller ödedik. Ne yazık ki ödediğimiz bedeller hep darbe dönemlerinden sonra olmuştur.

15 Temmuz doğrudan bir darbe girişimidir. Cumhuriyetimize, demokrasimize tarihsel birikimimize yapılmış açık bir saldırıdır. 15 Temmuz 2016'da FETÖ anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişimi, halkımızın, parlamenterlerimizin ve tüm siyasi partilerin demokrasiye bağlılıkları doğrultusunda kullandıkları, "Direnme Hakkı" sayesinde başarısız olmuştur.

Bu nedenledir ki 15 Temmuz, Yüce Meclis'in tek vücut olarak hain namlulara direndiği, vatandaşlarımızın teröristlere geçir vermediği bir destandır. Sokaklarda şehit olma pahasına teröristlere direnen tanklara karşı koyan vatandaşlarımız, Yüce Meclis'in çatısı altında toplanarak parlamenter sisteme ve demokrasimize sahip çıkan parlamenterlerimiz, demokrasi kahramanlarıdır.

Şurası asla unutulmamalıdır ki FETÖ Darbe Girişimi sadece 15 Temmuz gecesinden ibaret bir demokrasi karşıtı saldırı da değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ele geçirmek isteyen FETÖ bu doğrultudaki faaliyetleri sırasında dönemin AK Parti hükümetlerinde yıllarca açık destek görmüş başta ordumuz olmak üzere kamu kurumlarına, güvenlik bürokrasisi ve hukuk sistemine yönelik kumpaslar kurmuştur. Ergenekon ve Balyoz kumpas davaları yoluyla çoğunluğunu Atatürkçü binlerce yurtsever tutuklanmış sahte delillerle haklarında hüküm tesis edilmiştir. FETÖ üyesi şahısların Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere bir çok kurumda yükselmesine bu yolla zemin hazırlanmış kozmik odaya girmesine göz yumulmuş, 15 Temmuz darbe girişiminin temelleri atılmıştır.

Türkiye'nin bir daha darbe girişimleriyle karşı karşıya kalmaması için iki temel koşulu yerine getirilmesi gerekir. Bunlardan ilki demokrasinin geliştirilmesi ile derinleştirilmesidir. Yani sistemimizin darbe hukukundan arındırılmasıdır. İkincisi ise darbe girişiminin bütün boyutlarıyla masaya yatırılması ve tüm karanlık noktaların aydınlatılarak, gerçeklerin gün yüzüne çıkarılmasını sağlamaktır.

"Karanlık noktaların aydınlatılması gerekir"

15 Temmuz hain darbe girişiminin aydınlatılması gereken bir çok karanlık noktası vardır. O gece Meclis çatısı altında gösterilen kararlılık, Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun çalışmalarına yansıtılmamıştır. Darbe girişiminin hemen hemen bütün ayrıntılara vakıf Genelkurmay Başkanı ve MİT müsteşarının komisyona gelerek milli iradenin temsilcilerine bilgi vermesi sağlanmamıştır. Bu iki bürokratın komisyona gelerek milli iradenin temsilcilerinin sorularına yanıt vermek yerine yazılı olarak bilgi vermeyi tercih etmeleri asla kabul edilemez. Temel soru şudur: Genelkurmay başkanı ve MİT Müsteşarı'nın hangi gerekçe, telkin ve talimatla Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kurulan komisyona gelmesi engellenmiştir. Bu tablo parlamentonun saygınlığı açısından hepimizin üzerinde durması gereken temel bir konudur.

Örneğin; MİT Müsteşarlığı'nın komisyona gönderdiği 22 Mayıs 2017 tarihli yazıdaki bir paragrafta "MİT'in daha önce dış makamlarla paylaşılan notlarda cemaatin darbe girişiminde bulunabileceğini bildirdiğini ancak TSK bünyesinde istihbarat toplayamadığından darbe girişiminin tarihi konusunda net bir ifadeye ulaşılamadığı" ifade edilmiştir. Ama;

1 - 2012 tarihinden itibaren adil Öksüz'ün Hava Kuvvetleri Komutanlığı imamı olduğu devletin arşivlerinde kayıtlıdır. Herkes bilmektedir ve Adil Öksüz asker değildir.

2 - Sadece Adil Öksüz değil darbe toplantıları yapan Kemal Natmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş de asker değillerdir.

3 - Darbe toplantıların büyük bir kısmı Türk Silahlı Kuvvetleri dışında yani özel evlerde yapılmıştır.

4 - Adil Öksüz iki cep telefonu ve bir GPS cihazıyla serbest bırakılmıştır. GPS cihazının özelliği şudur; dünya üzerinde dört veya daha fazla bu değil her türlü hava koşulunda yer ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı bir haberleşme sistemidir. Bu sistemle ve 2 telefonda serbest bırakılmıştır. Hadi serbest bırakıldı Milli İstihbarat Teşkilatı Adil Öksüz'ü neden izlememiştir?

5 - Daha vahim olan darbe yapılmış ortalık toz duman ama bir kişi Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca, Adil Öksüz'ü gidip karakolda gözaltına alındığı yerde ziyaret ediyor. Nir başbakanlık müşaviri elini kolunu sallayarak Adil Öksüz'le görüşmeye gidiyor; neden, niye, niçin? Daha sonra MİT'in orduda bu konuda istihbarat yaptığı ve ilgili makamlara bilgi verdiği de ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla MİT'in verdiği bilgiler bizi tatmin etmemiştir.

Bilgileri var mıydı?

15 Temmuz günü darbenin yapılacağından iktidar yetkililerinin bilgileri var mıydı, yok muydu? Bu da çok tartışılıyor. Bu konu medyada gündeme geldiğinde Genelkurmay'dan bir yetkili Hürriyet gazetesinin köşe yazarı Mehmet Yılmaz'ı arar derki: "MİT bize bilgi verdi ama darbe bilgisi vermedi. Bazılarının kaçırılacağını söyledi."

Ancak daha sonra savcılık O.K dediğimiz kişinin bilgisine başvurur O.K davet edilir ve ifadesi alınır. Şimdi o tutanaktan size bir bölüm aktarıyorum, "Bana ne olabileceğini sordular" diyor O.K. "Ben de büyük bir faaliyet olabileceğini hatta darbe faaliyeti olabileceğini söyledim" Savcı yine sorar "Darbe olabileceğini söyledin mi?" verdiği cevap aynen şudur: "Darbe olabilir kelimesini kullandığımı çok iyi hatırlıyorum" Savcı ikinci O.K.'nin ifadesine başvurmak ister ama gelin görün ki O.K MİT kadrosuna alınır ve savcı bunu bilgisine başvuramaz. Niçin?

FETÖana iddianamesi hazırlandı. İddianame bitmedenbir grup savcı görevlerinden alındılar. Niçin? Bu savcılar kimi bilgisine başvurmak istediler de görevlerinden alındılar? Adalet bakanı, bütün bakanlara cumhurbaşkanına dahil hepsine soruyorum: Neden FETÖ ana iddianamesini yazan savcılar görevlerinden alındılar?

Bu arada ben Adil Öksüz olayını gündeme getirdiğimde MİT bir açıklama yaptı. Açıklamanın bir bölümünü aynen aktarıyorum:

"ByLock'a ilişkin tespitler Mayıs 2016 tarihinden itibaren çalışmaya konu ham verilerle birlikte adli makamlar, güvenlik birimleriyle eşzamanlı olarak paylaşılmıştır..."

Adli makam kimdir? Savcılar. Güvenlik birimleri kimdir? Emniyet, jandarmadır. MİT söylüyor kamuoyuna yaptığı açıklamada "Eşzamanlı olarak paylaşılmıştır" diye. Soru şu FETÖ'ye operasyon için neden 15 Temmuz beklenmiştir? Size mayıs ayında bildirmişler "Alın bakın bunlar FETÖ'cüdür. Bunlar devleti ele geçirdi, operasyon yapıyorsunuz buyrun yapın" demişler ama beklenmiş neden?

Son olarak Recep Tayyip Erdoğan FETÖ ile yapılan işbirliğinin itirafı niteliğindeki "Ne istediniz de vermedik" sözü kumpas döneminin karakterinin en doğru şekilde betimlemesi bakımdan tarihseldir. İşte kilit cümle budur: "Ne istediniz de vermedik."

Ben yürekli bir savcı arıyorum, halen ülkemizde yürekli savcılar bulunduğuna inanıyorum, inanmak istiyorum cumhurbaşkanı dahi olsa Erdoğan'ı çağıracaklar soracak "Ne istediler ve siz ne verdiniz." İşte o gün FETÖ'nün siyasi ayağı çözümlenmiş olacaktır. İşte o gün bu kanlı darbe girişimi aydınlığa kavuşmuş olacaktır. İşte o gün 20 Temmuz sivil darbe sürecine sokulan Türkiye'nin hukuk düzeni darbe hukukundan arınma yolunda en büyük adımı atmış olacaktır.

Ve o gün gerçekten de cumhuriyetimizi demokrasimizle taçlandırmak konusunda çok büyük bir yol kat etmiş olacağız ve o gün cumhuriyeti kuranların vasiyetini yerine getirmiş olacağız.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
65 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:44 - Milli jetin motoru 2029'da çalışacak07:20 - Dağdan kaçış sürüyor: Terörle mücadelede etkili sonuç07:15 - FETÖ Avrupa'da mahkeme kuruyor07:05 - Kovid-19 nedeniyle Kurban'da bağış rekoru kırıldı06:50 - Altın'da 'vur-kaç' çok tehlikeli06:40 - Büyük İsrail projesi çöktü: Mehmetçik, Mahmur ve Sincar için hazırlanıyor
06:30 - Kuzey ve iç kesimlerde sıcaklık artacak - Haritalı06:10 - ABD terörü finanse ediyor05:22 - Bakan Pakdemirli'den orman yangınları ile ilgili açıklama00:09 - Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu00:06 - MEB, mesleki okullarda il dışı nakiller için boş kontenjanların acilen belirlenmesini istedi00:03 - Kalfalık, ustalık beceri sınavlarında dikkat edilmesi gereken hususlar
00:01 - CB, 2020 yılı zam ve tazminat kararını unuttu mu?00:01 - 4 Agustos 2020'den önemli gündem başlıkları00:00 - Bu kampüste hayat var00:00 - MEB'den açık öğretim okulları sınıf geçme ve sınav açıklaması23:52 - 'Tarihteki pandemiler uzun vadede kökten değişimlerin ipuçlarını verir'
23:44 - Bayramın son günü İstanbul trafiği sakin
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Mecliste kabul edilen sosyal medya düzenlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam