1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kamu kurumlarının resmi hesapları yerine şahsi hesaplardan resmi bilgi yayınlamak etik midir?

Kamu kurumlarının resmi hesapları yerine şahsi hesaplardan paylaşım yapan bürokratlar etik ilkeleri ihlal ediyor.
17 Temmuz 2019 11:30
Yazdır
Kamu kurumlarının resmi hesapları yerine şahsi hesaplardan resmi bilgi yayınlamak etik midir?

ÖSYM Başkanı Halis Aygün bu gece yarısı şahsi hesabından, YKS sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Bu açıklama, daha sonra ÖSYM Başkanlığının resmi hesabından retweetlendi.

Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı eski müsteşarı Yusuf Tekin bu türden açıklamalar yapardı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, resmi açıklamaları hala şahsi hesabı üzerinden yapmaya devam etmektedir.

Zaman zaman diğer bürokratların da bu tarz paylaşımlar yaptığını görüyoruz.

Peki bu ne kadar doğru bir uygulamadır?

ETİK YÖNETMELİĞİNDE YER ALAN HÜKÜM

Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri İle Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik etik ilkeleri belirlemiştir. Bu yönetmeliğin 14. maddesi şu şekildedir:

"Görev ve yetkilerin menfaat sağlamak amacıyla kullanılmaması

Madde 14 Kamu görevlileri; görev, unvan ve yetkilerini kullanarak kendileri, yakınları veya üçüncü kişiler lehine menfaat sağlayamaz ve aracılıkta bulunamazlar, akraba, eş, dost ve hemşehri kayırmacılığı, siyasal kayırmacılık veya herhangi bir nedenle ayrımcılık veya kayırmacılık yapamazlar.

Kamu görevlileri, görev, unvan ve yetkilerini kullanarak kendilerinin veya başkalarının kitap, dergi, kaset, cd ve benzeri ürünlerinin satışını ve dağıtımını yaptıramaz; herhangi bir kurum, vakıf, dernek veya spor kulübüne yardım, bağış ve benzeri nitelikte menfaat sağlayamazlar.

Kamu görevlileri, görevlerinin ifası sırasında ya da bu görevlerin sonucu olarak elde ettikleri resmi veya gizli nitelikteki bilgileri, kendilerine, yakınlarına veya üçüncü kişilere doğrudan veya dolaylı olarak ekonomik, siyasal veya sosyal nitelikte bir menfaat elde etmek için kullanamazlar, görevdeyken ve görevden ayrıldıktan sonra yetkili makamlar dışında hiçbir kurum, kuruluş veya kişiye açıklayamazlar.

Kamu görevlileri, seçim kampanyalarında görev yaptığı kurumun kaynaklarını doğrudan veya dolaylı olarak kullanamaz ve kullandıramazlar"

DEĞERLENDİRME

1- Etik yönetmeliğinde, kamu görevlilerinin, resmi görevlerinin sonucu elde ettikleri resmi nitelikteki bilgileri; kendilerine ekonomik, siyasal veya sosyal nitelikte bir menfaat temin etmek için kullanamayacakları açık şekilde düzenlenmiştir.

2- Günümüz sosyal medya çağında, takipçi sayısını artırmak da sosyal veya hatta siyasal nitelikte bir fayda olarak değerlendirilmelidir. Kamu kurumu yöneticilerimizin, resmi hesaplarının takipçi sayısını artırmak yerine kendi şahsi hesaplarının takipçi sayısını artırmaya çalışmaları uygun bir davranış tarzı değildir.

3- Tüm bürokratlar bugün için vardır ama yarın için bir kararnameyle olmayabilir. Ama ÖSYM Başkanlığı veya YÖK Başkanlığı daima kurumsal olarak varolacaktır. Sosyal medya kullanıcılarının, resmi bilgilere ulaşmak için bir bürokratın şahsi hesabını değil kurumsal resmi hesapları takip etme zorunluluğu hissetmesi gerekmektedir.

4- Bu bağlamda, Kamu Görevlileri Etik Kurulunun ya şikayet üzerine bu konuyu incelemesi ya da bir ilke kararı alarak yanlış uygulamaların önüne geçmesi gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:22 - YÖK'ten DGS'de şartlı kayıt imkanı15:21 - Türk-İş Başkanlar Kurulu: Üyelerimizi satmadık15:18 - Türk Eczacıları Birliği hakkında soruşturma açıldı15:15 - Başkentte sağanak yayalara ve sürücülere zor anlar yaşattı15:11 - Bakanlık bu tarihte ağaç dikme rekoru hedefliyor15:06 - Teknoparklar ihracatla sınırları aşıyor15:02 - 'Depremi engelleyemeyiz ama zararlarını azaltabiliriz'14:59 - Meteorolojiden Karadeniz Bölgesi için yağış uyarısı14:58 - Bakan Kasapoğlu: Sporu yaygınlaştırmak zorundayız14:53 - İstanbul'da, alt geçit ve evleri su bastı
14:43 - İzmir'deki yangından geriye kapkara bir tablo kaldı14:43 - İzmir'deki orman yangınında 'karşı ateş' yanlış anlaşıldı14:38 - Kapalıçarşı gram altında yükseliş bekliyor14:35 - Esnafın sopalı park kavgası14:31 - SP Genel Başkanı Karamollaoğlu'ndan 'Kayyum' açıklaması14:29 - Ayakkabısına yerleştirdiği kamerayla gizli çekim yapan kişi tutuklandı14:24 - 'Beyaz Bayrak' yarışmasının birincisi belli oldu14:21 - Bursa'daki taşlı sopalı kavgada 6 tutuklama
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
3 HDP'li belediyeye kayyum atandı. Bu kararı;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam