1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ücretli öğretmen olarak görevlendirilen emeklilerin aylıklarında kesinti yapılır mı?

Emeklilerin ek ders ücreti karşılığı ücretli öğretmen olarak görevlendirilmelerinde emekli aylıklarında kesinti yapılamaz.
03 Ağustos 2019 11:20
Yazdır
Ücretli öğretmen olarak görevlendirilen emeklilerin aylıklarında kesinti yapılır mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın "Ders ücreti karşılığında görevlendirme" başlıklı 9. maddesindeki; "(1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde;

a) Yükseköğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate, kadar ek ders görevi verilebilir. b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmi görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlara haftada 40 saate, kadar okul öncesi, mesleki ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir." hükümlerine göre öğretmen yetersizliği nedeniyle ilgili hükmün 1. fıkrası (a) bendi 2. maddesindeki; "Resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere," ibaresince Emekli öğretmenler ücretli öğretmen olarak görevlendirilmektedirler.

Peki ücretli öğretmen olarak görevlendirilen bu emekli öğretmen yada diğer emeklilerin, emekli aylıklarında kesinti yapılır mı?

Öncelikle emekliler; yukarıda yer verdiğimiz üzere Öğretmen yetersizliğinden dolayı Milli Eğitim Bakanlığı Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın " Ders ücreti karşılığında görevlendirme" başlıklı 9. maddesi 1. fıkrası (a)bendi 2. maddesindeki; "Resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere," ibaresince ücretli öğretmen olarak görevlendirilmekte devletin kurumunda öğretmen ihtiyacı olduğundan görev yapmaktadırlar.

5335 sayılı Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 30. maddesi 5 fıkradan oluşmakta olup 1. 2 ve 3. fıkralarında aşağıdaki hükümler bulunmaktadır.

"Madde 30- (1) Cumhurbaşkanı tarafından atanan veya görevlendirilenler, Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine ve Sağlık Bakanlığının tabip ve uzman tabip kadrolarına yapılacak atamalar hariç olmak üzere, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamazlar. Diğer kanunların bu fıkraya aykırı hükümleri uygulanmaz.

(2)Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar bu aylıkları kesilmeksizin; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro, pozisyon veya görevde çalıştırılamaz ve görev yapamazlar.

(3)Diğer kanunların emeklilik veya yaşlılık aylığı almakta iken emeklilik veya yaşlılık aylıkları ve/veya diğer tazminatları kesilmeksizin atanmaya, çalıştırılmaya veya görevlendirilmeye izin veren hükümleri ile 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 11 inci maddesine göre 1.1.2005 tarihinden önce alınmış Bakanlar Kurulu kararları uygulanmaz."

Bu fıkralarda emekli veya yaşlılık aylıklarının kesilmeme halleri de yer almıştır.

Ayrıca, 5335 sayılı Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 30. maddesinin 4. fıkrasında yer alan "(4)Bu maddenin ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri; f) Yaş haddini aşmamış olmaları kaydıyla her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders ücreti karşılığı ders görevi verilenler (üniversitelerde ders ücreti karşılığı ders görevi verilenler hakkında yaş haddini aşmamış olmaları kaydı aranmaz.), hakkında uygulanmaz." hükümleri gereğince, emeklilerin ek ders ücreti karşılığı ücretli öğretmen olarak görevlendirilmelerinde emekli aylıklarında kesinti yapılamaz.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam