1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memurlar açısından 2002 öncesi bazı sürelerin borçlanılması neden önemlidir?

23/05/2002 öncesi askerlik, ücretsiz izin gibi süreler hizmet olarak satın alındığında emeklilik yaşını belirler
13 Ağustos 2019 00:04
Yazdır
Memurlar açısından 2002 öncesi bazı sürelerin borçlanılması neden önemlidir?

Genelde Devlet memurları askerlik görevini yaptıktan sonra göreve başlarlar veya görevde iken askerlik görevini yerine getirirler. Yine, görevde iken doğum vb. gibi nedenlerle görevlerinden ayrı kalırlar.

Sosyal güvenlik kanunlarında memurlukta fiili çalışmaya bağlı olmayan sürelerin borçlandırılarak hizmet olarak sayılması imkanı bulunmaktadır.

Hem 5434, hem de 5510 sayılı Kanunda; askerlik, yedek subay okul süresi, staj süresi, öğrencilik süreleri, ücretsiz izinlerde geçen süreler gibi durumlar borçlandırma yapılmak suretiyle hizmet olarak sayılması bulunmaktadır.

Hizmet borçlanması, memurun emeklilik hizmet süresini daha erken tamamlamaya ve de emeklilik yaş grubunu daha erkene almaya katkı sağlar.

ANCAK,

5434 e tabi memurların emeklilik yaş grupları 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmet sürelerine göre belirlenmektedir.

23/05/2002 tarihinden önce geçmiş olmak şartıyla, bu tarihten sonra borçlanma yapılarak hizmet satın alınan süreler de bu tarihteki hizmetlere eklenmektedir.

Memurların kademelendirilmiş yaş gruplarına girebilmeleri için mutlaka kadın ve erkek memurun 23/05/2002 tarihinden önce geçen işçi, esnaf, memur, borçlanılacak süreler, fiili hizmet süresi zammı gibi sürelerle birlikte hizmetin en az 3 tam yıl olması gerekmektedir.

Yani kadın memurun 23/05/2002 tarihine kadar ki hizmet toplamının 17 tam yıl veya daha fazla olması, erkek memurun da 22 tam yıl olması gerekir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce göreve başlamış memurlardan kadın 20 yıl, erkek ise 25 yıl hizmete tabi olmaktadır.

Bu bağlamda, kademeli yaş grubuna girilebilmesi için borçlanma düşüncesinde olan memurların, emeklilik yaş hesaplamasını yaptırmaları, avantaj sağlaması durumunda, yani borçlanılacak süreler ile birlikte 23/05/2002 tarihindeki hizmeti 3 yıl ve daha fazla bir süreye götürüyorsa borçlanma yapmalarını tavsiye edebiliriz. Borçlanma yapılacak süreler de tamamının borçlanılması zorunlu olmayıp, yeterli kısmının da borçlanılması yapılabilir.

8 Eylül 1999 öncesi hiçbir şekilde çalışmaları olmayan, bu tarihten sonra göreve başlamış memurlardan kadın ise 58, erkek ise 60 yaşa ve her ikisi için de 25 yıl hizmet arandığından, bu tarihten önce geçen özellikle askerlik sürelerinin borçlanılmasının bir fayda sağlamayacağını da ayrıca söyleyebiliriz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:46 - VGM'den BİSAV'a kayyum açıklaması16:45 - Corona virüsü Singapur'a da sıçradı16:43 - Hakim savcı alımı yazılı sınav sonuçları açıklandı16:29 - Belediye 'kanun var' vatandaşlar ise 'çocuğum var' diyor16:24 - Bilim doğruladı... Stres saçlarınızı beyazlatıyor16:18 - Yargıtay Başkanı Cirit'ten 'arabulucuk' açıklaması16:15 - İSKİ'den tankerle su dağıtım ihalesi; Maltepe'de yıllardır suya hasretler16:08 - Kayseri'de FETÖ sanığı eski üsteğmene hapis cezası16:04 - ILO sözleşmelerine dayanılarak memura fazla çalışma ücreti verilebilir mi?15:59 - Kar yağışı nedeniyle yaşanan kazalar D-100 kara yolunu kapattı
15:56 - 'Palu ailesi' davasında istenen cezalar belli oldu15:44 - Böcek: Daha fazla dayanmamız söz konusu değildi15:38 - Bakan Varank: En az 10 Türk Unicorn hedefi uzak bir ihtimal değil15:32 - FETÖ'den tutuklanan Bekmezci örgütle bağlantılı 'vakıflardan sorumlu'ymuş15:25 - Merkez Bankası rezervleri arttı15:21 - Bakan Çavuşoğlu: S-400'ler NATO'ya tehdit değil15:17 - 'Domuz gribi' şüphesiyle hastane acilinde kırmızı alan kapatıldı15:10 - Planörden uyuşturucu atıldığı iddiasına açıklama
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam