1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

4/B'linin aldığı hastalık raporu, 3+1 süresinde değerlendirilir mi?

Sözleşmeli personel olarak çalışanlar, hastalık raporu aldığında, bu sürelerin, kadroya geçişte aranan sürelerde de aynen değerlendirilir.
01 Ekim 2019 11:10
Yazdır
4/B'linin aldığı hastalık raporu, 3+1 süresinde değerlendirilir mi?

SORU: Merhabalar, sözleşmeli öğretmenlerin rapor durumu nasıldır? Mesela 3 ay rapor alan sözleşmeli öğretmenin 3. yılını doldurması ve kadroya geçmesi noktasında bir sıkıntı yaşar mı? Yani kadroya geçerken, rapor alınan süreler sayılır mı?

CEVAP: Sözleşmeli öğretmen istihdamının düzenlendiği 652 sayılı KHK'nın Ek 4. maddesinin 1. ve 7. fıkraları aşağıdaki şekildedir.

"(1) Öncelikle kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde olmak üzere Bakanlığın boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilir.

(7) Sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, atanmaları ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar Milli Eğitim Bakanlığınca yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenir."

652 sayılı KHK'nın uygulama yönetmeliği olan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 24. maddesi aşağıdaki şekildedir.

"İzinler
Madde 24 - (1) Sözleşmeli öğretmenler yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli sayılır. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında ayrıca yıllık izin verilmez.
(2) Sözleşmeli öğretmenlerin hastalık ve mazeret izinleri, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda belirlendiği şekilde verilir."

Söz konusu yönetmelik hükmünde atıf yapılan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'ın 10. maddesi ise aşağıdaki şekildedir.

"Madde 10- Resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için ücretli hastalık izni verilebilir. Hastalık sebebiyle, Sosyal Sigortalar Kurumunca ödenen geçici iş göremezlik tazminatı ilgilinin ücretinden düşülür."

Söz konusu maddedeki 30 günlük sınırlama Danıştay Onikinci Dairesinin 11/03/2013 tarihli ve E:2009/3956, K:2013/1443 sayılı kararı ile iptal edilmiştir. Bu karar, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 26/10/2015 tarihli ve E:2013/1713, K:2015/3762 sayılı kararı ile onanmıştır.

DEĞERLENDİRME

Yuakrıda yer verilen mevzuat hükümlerinde hastalık raporu alınan sürelerin, hizmetten sayılmayacağına dair bir hüküm yer almamaktadır.

Bu bağlamda, 3 ay süre ile rapor alan sözleşmeli öğretmenin raporlu olduğu dönemin, "3 yıl hizmet" hesabında dikkate alınması gerektiğini değerlendiriyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:53 - İmamoğlu kovmuştu Soylu iş verdi14:48 - 'İki mektubun cevabını da bu milletin şan, şerefine yakışır bir şekilde Trump'a ver'14:38 - Okul Müdürü'nden öğretmene darp kamerada14:28 - Şarkıcı Tuğba Özerk'e polise hakaretten dava14:24 - Engelli gence eziyet edip, 'Şaka' dediler14:20 - Meteorolojiden Kıyı Ege ve Batı Akdeniz için sağanak uyarısı14:18 - Tokat'ta FETÖ'den gözaltına alınan 12 şüpheli serbest14:16 - Adli Tıptan, Eski İngiliz askeri görevli açıklaması14:13 - Tunceli'de toplantı ve gösteri yürüyüşleri 15 gün süreyle yasaklandı14:12 - Diyanet'ten 'kısa film' açıklaması
14:10 - Bakan Selçuk'tan 'ara tatil' paylaşımı14:08 - Açılan destekleme ve yetiştirme kursları kapatılabilir mi?14:07 - Aranan FETÖ firarisi Niğde'de yakalandı14:04 - Üç büyük sendika vergiler için bir araya geldi13:58 - Bu ilde kadınlar erkeklerden daha girişimci13:55 - Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Projesine uluslararası ödül13:51 - Jandarma yüzbaşı FETÖ'den açığa alındı13:48 - 'Her alanda kazanan bir Türkiye'yi hep birlikte görüyoruz'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
1928 tarihindeki Harf Devriminin, Türk milletinin geleneğiyle olan bağını kopardığı yönündeki görüşe;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam