1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

DYK kursuna okulda öğretmen var iken yönetici girebilir mi?

Okulda kurs talebinde bulunan kadrolu/sözleşmeli öğretmenler var iken okul müdürü ve müdür yardımcılarına kurs görevi verilemez.
27 Eylül 2019 10:00
Yazdır
DYK kursuna okulda öğretmen var iken yönetici girebilir mi?

Soru; Okulda DYK kurslarına girecek öğretmen varken idareci kendi DYK kursuna girebiliyor mu?

Cevap; Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesinin "Komisyon, öğretmenlerin seçimi ve görevlendirilmesi" başlıklı 11 .maddesi 2. fıkrasındaki; " (2) Kurslarda görev almak isteyen öğretmenler, Bakanlıkça yayımlanan kılavuzda belirlenen takvime göre e-Kurs Modülü üzerinden veya milli eğitim müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunur. Kurslarda görev alacak öğretmenler, başvuruda bulunan öğretmenler arasından veli ve öğrencilerin tercihleri de dikkate alınarak görevlendirilir. Kurslarda, belirtilen nitelikleri taşımaları kaydıyla diğer okullarda görevli öğretmenlerden görevlendirme yapılabilir. Kurslarda görevlendirilecek kadrolu/sözleşmeli öğretmen sayısının yetersiz olması halinde milli eğitim müdürlüklerince aday öğretmen olarak atanabilme şartlarını taşıyanlar arasından ve/veya üniversite öğretim elemanlarından ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirme yapılabilir." hükümlerinde yöneticilerin görevlendirilebileceklerine dair bir ifade bulunmamaktadır.

2019-20120 Eğitim Öğretim Yılı Destekleme Ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzunun "Genel Esaslar" bölümü 1-5 maddesindeki; "1.5. Kurslarda, kurs talebinde bulunan kadrolu/sözleşmeli öğretmenlere öncelik verilmesi esastır. Bu öğretmenlerin ihtiyacı karşılamaması halinde kurs merkezi müdür ve müdür yardımcıları görevlendirilebilir. Kurslarda görevlendirilecek kadrolu/sözleşmeli öğretmenlerin yetersiz olması halinde milli eğitim müdürlüğünce aday öğretmen olarak atanabilme şartlarını taşıyanlar arasından ve/veya üniversite öğretim elemanlarından ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirme yapılabilir." hükümlerine göre;

1-Kurs talebinde bulunan kadrolu/sözleşmeli öğretmenlere öncelik verilmesi esastır.

2-Kadrolu/sözleşmeli öğretmenlerce ihtiyacı karşılamaması halinde kurs merkezi müdür ve müdür yardımcıları görev alabilecek.

3-Kadrolu/sözleşmeli öğretmen sayısın yetersiz olması durumunda aday öğretmen olarak atanabilme şartlarını taşıyanlar ek ders ücreti karşılığında görev alabilecek.

4- Kadrolu/sözleşmeli öğretmen sayısın yetersiz olması durumunda üniversite öğretim elemanları ek ders ücreti karşılığında görev alabilecek.

Dolayısıyla okulda kurs talebinde bulunan kadrolu/sözleşmeli öğretmenler var iken okul müdürü ve müdür yardımcılarına kurs görevi verilemez.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
36 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:00 - İran'da deprem oldu... Van'da 7 kişi hayatını kaybetti10:59 - Milli elektronik kelepçe 2021'de devreye girecek10:56 - Van Valiliği'nden deprem açıklaması10:53 - Özel okullara giden öğrencilerin sayısı 1,5 milyonu buldu10:47 - Yatalak geldiği hastaneden yürüyerek çıktı10:46 - YÖK'ten uluslararası ticaret ve işletmecilik bölümü hakkında eşdeğerlik kararı10:43 - Köy okulu öğretmeni sınıfı sinema salonuna çevirdi10:32 - Dünyada koronavirüs bulaşan kişi sayısı 79 bine yaklaştı10:27 - İran'daki deprem Van'da hasara neden oldu: Yaralılar var10:23 - Sıfır otomobilde hava yastıkları ve emniyet kemerleri arızalı çıktı
10:19 - Doğu'daki 6 ilde kar yağışının etkili olması bekleniyor10:12 - Bir terörist daha güvenlik güçlerine teslim oldu10:02 - Güpegündüz apartmanın kapısını çaldılar09:51 - 13 milyona yakın emeklinin gözü promosyonda09:41 - Sezon sonuna doğru ıspanak tahtını geri alıyor09:36 - Koronavirüs ile uğraşan İran'da deprem09:25 - Beyoğlu'nda imam, evsizlere camiyi açtı09:15 - Türk polisi Sırbistan sınırında FETÖ için ortak devriyede
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam