1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli personel askere giderken ücretini brüt tutar üzerinden mi geri öder?

Sözleşmeli personel olarak görev yaparken, askerlik hizmetini yapmak üzere görevden ayrılanlar, görevde olunmayan döneme ait ücretlerini net tutar üzerinden değil brüt tutar üzerinden geri öderler.
04 Ekim 2019 00:04
Yazdır
Sözleşmeli personel askere giderken ücretini brüt tutar üzerinden mi geri öder?

SORU: Sözleşmeli öğretmenim. 02/07/2019 tarihinde bedelli askerlik için görevimden ayrıldım. Ay ortasında görevden ayrılmam sebebi ile 02/07/2019 ve 14/07/2019 tarihleri arasında görevde olmayacağımdan bu tarihleri kapsayan maaşımı mal müdürlüğüne geri ödemek için ilçe milli eğitim müdürlüğüne gittiğimde bana gerekli işlemlerin maaşımın brüt tutarı üzerinden yapılacağını söylediler. Fakat bazı illerde bu işlemleri maaşın net tutarı üzerinden yapıldığını öğrendim. konu ile ilgili araştırma yaparsanız sevinirim

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli istihdam edilen personelin almış olduğu aylık ücretinde geri ödeme ile ilgili olarak;

6.6.1978 tarih ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ın 11 uncu maddesinde;

"Ödemeler her ay başında peşin yapılır. Ay sonundan önce ayrılmalarda, 5510 sayılı Kanun hükümlerine göre aylık bağlanması veya ölüm sebebiyle sözleşmenin sona ermesi halleri dışında, kalan günlere düşen ödemeler doğrudan geri alınır." düzenleme yer almaktadır.

Ancak, fazla ödenen ücretin geri alınması hakkında ilgili Esaslarda özel bir düzenleme yer almadığından genel düzenleme olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün 16 Sıra No'lu Kişilerden Alacaklar Genel Tebliğe göre işlem yapılması gerekmektedir.

Söz konusu Genelgeye göre kişi borcu çıkarılacak tutar için hesaplamalar; brüt ücret üzerinden ödenen ücret kalemler, alması gereken tutar ve fark olarak düzenlenmiştir. Bu nedenle fazla ödenen ücretin geri alınmasında brüt ücretin dikkate alınması yönündeki uygulamanın doğru olduğunu değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
19:44 - Drift yaptı, cezayı duyunca 'arabam kaydı' dedi19:29 - Seyahat izin belgesi zorunluluğu yürürlükten kaldırıldı19:24 - Metin Kıratlı'dan 'kronik hastalık' açıklaması19:21 - Bakan Soylu'dan şehit polis'in eşine başsağlığı telefonu19:15 - 5 Bakan'dan şehit polis için taziye mesajı19:09 - Zabıtanın yakaladığı dilenciler: Günde 150-200 TL kazanıyoruz19:07 - Kazada yaralanan üniversiteli İlayda, yaşama tutunamadı19:04 - Yolcu gemileri faaliyetlerine 1 Haziran'da başlayacak18:57 - Tunceli'de 'Vefa'lı eller yaşlı vatandaşın kirazlarını topladı18:52 - Hastanelerin normalleşme rehberi
18:47 - Esenboğa Havalimanı, 1 Haziran'a hazır18:44 - Tokat'a şehit ateşi düştü18:40 - Şehit polis memurunun ailesine acı haber verildi18:36 - Bakan Selçuk, LGS'nin nasıl yapılacağına ilişkin video paylaştı18:33 - Mavi Marmara 10 yaşında18:29 - İçişleri Bakanlığı'ndan normalleşme genelgesi18:26 - Hata payını en aza indiren kit sağlık çalışanlarına uygulanıyor18:24 - Önlemlerle iş yerine dönmek çalışanlara iyi gelecek
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İdari izinlerin ve esnek çalışmanın 1 Haziran itibariyle sona erdirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam