1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Açıktan geçen süreler, profesörlük için aranan asgari 5 yıllık zamandan sayılır mı?

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, açıktan geçen sürelerin profesör kadrolarına başvuru için kanunda aranan beş yıllık süreden sayılacağına dair görüş verdi.
04 Ekim 2019 14:05
Yazdır
Açıktan geçen süreler, profesörlük için aranan asgari 5 yıllık zamandan sayılır mı?

Bilindiği üzere, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun "Profesörlüğe yükselme ve atama" başlıklı 26 ncı maddesinde; "Profesörlüğe yükseltilerek atamada;

1) Doçentlik unvanını aldıktan sonra en az beş yıl süreyle, açık bulunan profesörlük kadrosu ile ilgili bilim alanında çalışmış olmak,

2) Doçentlik unvanını aldıktan sonra, ilgili bilim alanında özgün yayınlar veya çalışmalar yapmış olmak, gerekir."

Düzenlemeleri yer almaktadır.

Bu kapsamda, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığından doçentlik unvanı alan kişiler en az beş yıl süreyle ilgili bilim alanında çalışmalar yapmaları halinde Profesörlük kadrolarına başvuru için kanunda aranan asgari koşulları taşımaktadır.

Devlet üniversitesinde görev yapmakta olan bir doçent öğretim üyesinin 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde açıkta geçirdiği sürelerin kanunda aranan beş yıllık süre kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına görüş sorulmuştur.

Yükseköğretim Kurulu tarafından verilen görüşte; ilgililerin açıkta geçirdiği süre zarfında ilgili bilim alanında çalışmaları bulunması, uluslararası düzeyde orijinal eserler vermesi ya da uygulama yönelik çalışmalarda bulunması kaydıyla bilimsel çalışma süresi içerisinde değerlendirilebileceği ifade edilmiştir.

Nitekim bu görüşe paralel olarak, kanun hükmünde kararnamelerle ihraç edildikten sonra Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kararı ile iade edilen doçent unvanlı akademisyenlerin ilgili kanunda istenilen beş yıllık süresinin belirlenmesinde, ihraç edildiği tarihle iade edildiği zaman içerisinde bilimsel faaliyetlerinin devamlılığı sağlanmışsa Profesör kadrolarına başvurmalarında yasal bir engel bulunmamaktadır.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:54 - ASELSAN mühendisi trafik kazasında hayatını kaybetti21:47 - Partiye katılan Belçika Prensi koronavirüse yakalandı21:40 - Emekli Cumhuriyet Başsavcısı hayatını kaybetti21:34 - Mardin'de mağarada bulunan kafataslarına ilişkin açıklama21:18 - Bir aydır vaka görülmeyen ilçede ikinci dalga şoku21:13 - Bisikletten düşen genç mimar hayatını kaybetti21:10 - Türkiye'nin en yükseği! Yıllık 1,5 milyar TL katkı sağlayacak21:06 - İSKİ'nin bahçesinde dikkat çeken araçlar21:04 - Bodrum'da halk plajları 1 Haziran'a hazırlanıyor21:00 - Hakkari'den acı haber: İki asker şehit oldu
20:56 - Hrant Dink Vakfı'na tehdit mailinde Devlet teyakkuzda20:53 - İETT'den Yeşilköy Acil Durum Hastanesi için yeni hat20:41 - Vaka sayısı yeniden 1000'in altına indi20:39 - TSK; ABD, Rusya, Fransa gibi orduları geride bıraktı19:44 - Drift yaptı, cezayı duyunca 'arabam kaydı' dedi19:29 - Seyahat izin belgesi zorunluluğu yürürlükten kaldırıldı19:24 - Metin Kıratlı'dan 'kronik hastalık' açıklaması19:21 - Bakan Soylu'dan şehit polis'in eşine başsağlığı telefonu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İdari izinlerin ve esnek çalışmanın 1 Haziran itibariyle sona erdirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam