1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kadroya geçirilen taşeron personelin zorunlu emekliliği

Kadroya geçirilen taşeron personel, emekliliğe hak kazandığında zorunlu olarak emekli edilir.
29 Eylül 2019 10:57
Yazdır
Kadroya geçirilen taşeron personelin zorunlu emekliliği

SORU: İyi günler. Annem 15.04.1966 doğumlu. 06.10.1999 tarihinden beri çalışmaktadır. Daha önce taşeron olarak çalışmaktayken 2018 nisan ayında sürekli işçi kadrosuna geçirildi. Bununla alakalı iki sorum olacak.

1)Kadroya geçmeden önce SGKya sorduğumuzda 2019 kasım ayında çalışma yılını doldurup emekliliği hak edeceği söylenmişti. Ancak kadroya geçirildikten sonra emeklilik tarihi 2024 olarak söylenmektedir. Kadroya geçmekle emeklilik yaşı ve tarihininde herhangi bir değişiklik olması mümkün mü?

2)Eğer annem çalışması gereken süreyi doldurmuş ise emeklilik dilekçesini verip tazminatını alarak yaşını bekleme imkanı var mı? Sorularımızı cevaplarsanız memnun oluruz. Teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz.

CEVAP: Taşeron adına çalışırken kadroya geçenlerin emeklilik şartları değişmez;

Durumunuzu ve aynı durumda olanlarla ilgili genel değerlendirmelerimiz;

Kısa bilgiler olarak;

Kamu işyerlerinde taşeron adına çalışanlar 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile sürekli işçi kadrosuna geçirilmişlerdir.

Bu kararname ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye geçici maddeler eklenmiştir.

Geçici Madde 23 ve 24 hükümlerinde, sürekli işçi kadrosuna geçirilenlerin çalışma sürelerinin hiçbir şekilde emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihi geçemeyeceği belirtilmektedir. Yani sürekli işçi kadrolarına geçenlerin sigortalılık başlangıç tarihi ve gün sayısı ile emeklilik yaş grubu itibariyle şayet yaşlılık aylığına hak kazandıkları tarih hangi tarih ise bu tarihte çalıştıkları kurumlarca zorunlu olarak çalışmalarını bitirmeleri gerekmektedir.

Sürekli işçi kadrosunda olanlar hakkında kıdem tazminatı hükümleri uygulanır. Bu hükümler 1475 sayılı Kanun Madde 14 hükmündedir.

Bu bağlamda durumunuzu değerlendirmemiz;

Soru 1) 1)Kadroya geçmeden önce SGK'ya sorduğumuzda 2019 kasım ayında çalışma yılını doldurup emekliliği hak edeceği söylenmişti. Ancak kadroya geçirildikten sonra emeklilik tarihi 2024 olarak söylenmektedir. Kadroya geçmekle emeklilik yaşı ve tarihininde herhangi bir değişiklik olması mümkün mü?

Cevap 1) Taşeron şirket adına çalışırken emekli olabileceği tarih ne ise, sürekli işçi kadrosuna geçtiğinde de aynı tarih olur, bir değişiklik olmaz. Sadece Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilen prim süresini doldurmuş ise yaşlılık aylığı hizmet süresini tamamlar, yaşlılık aylığı bağlanması için ayrıca ilk çalışmaya başladığı tarihten itibaren sigortalılık süresini ve emeklilik yaş grubunu da doldurması gerekir. Yani hem prim ödeme gün sayısı hem de sigortalılık süresini tamamlar ise yaşlılık aylığı bağlanır.

Soru 2)Eğer annem çalışması gereken süreyi doldurmuş ise emeklilik dilekçesini verip tazminatını alarak yaşını bekleme imkanı var mı?

Cevap 2) Emekli olunacak prim ödeme gün sayısı tamam olduğunda işçiler çalışmayı bırakabilir, yaşlılık aylığı için sigortalılık süresini ve emeklilik yaş grubunu bekleyebilirler. Bu şekilde ayrılmış olanların mutlaka iş kanunu hükümlerine göre kıdem tazminatını hak kazanacak şekilde ayrılmaları ve Sosyal Güvenlik Kurumundan kıdem tazminatına hak kazanmıştır şeklinde bir resmi yazı almaları gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Emeklilik tarihlerinde;

2008 yılı Ekim ayından öncekiler için 506 sayılı Kanunun Geçici 81 inci maddesi;

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 28,

hükümleri uygulanır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:10 - Erciş'te terör soruşturması: 8 tutuklama02:09 - Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete'de00:04 - Geliştirme ödeneğinde görevlendirme süreleri00:03 - 22 Ekim 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - Simfer ile az enerji, çok ısı23:47 - 3 bin yıllık 'Asur mührü' kazılarda ortaya çıktı23:40 - Türkiye'den Lübnan'a seyahat uyarısı23:33 - Eski futbolcuların demanstan ölme riski daha fazla23:27 - Altın Top adayları açıklandı23:21 - Herkes merakla bekliyordu! Talihli parasını teslim aldı
23:16 - Konya'da minibüs otomobille çarpıştı : 2 ölü, 11 yaralı23:11 - Bingöllü çocuklar 'ana dillerini' okulda öğreniyor23:06 - Okulların 2020 yılı pansiyon ücretleri belirlendi23:01 - Kapıkule'den günlük araç çıkış sayısı rekora ulaştı22:56 - Polisin kolunu ısırmıştı, şimdi de hakaret etti22:50 - Kırmızı bültenle aranan firari eski savcı 'özel bir sitede' yakalandı22:44 - AK Parti'den, CHP'li Soyer'in 'Kıbrıs' açıklamasına tepki22:38 - Kars'a şehit ateşi düştü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye ile ABD arasında yapılan anlaşmayı nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam