1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Röntgen ve Laboratuvar Teknisyenleri geriye dönük nöbet ücretini alacak mı?

Danıştay Kararı Sonrası, Röntgen ve Laboratuvar Teknisyenleri Geriye Dönük Nöbet Ücretini Alacak Mı?
29 Eylül 2019 00:03
Yazdır
Röntgen ve Laboratuvar Teknisyenleri geriye dönük nöbet ücretini alacak mı?

Danıştay Onikinci Dairesi; Ayrı bir acil laboratuvar/röntgen birimi bulunmayan sağlık tesislerinde, nöbet görevini ifa etmekte iken acil servis hastalarına da hizmet Veren laboratuvar/röntgen biriminde görevli personele %50 oranında artırımlı nöbet ücretinin ödenmesi gerektiğini belirten kararını verdi.

Sağlık Bakanlığı'nın 2014'te tüm sağlık tesislerine göndermiş olduğu görüş yazısında, röntgen ve laboratuvar teknisyenlerinin mesai saatleri dışında yoğun bakım, acil servis, diyaliz ve ameliyathane birimlerine hizmet vermeleri halinde bu birimler için öngörülen katsayılardan yararlandırılmasının mümkün olmadığını belirterek, bu güne kadar personele yapılan fazla ve yersiz ödeme tespit edilmesi halinde Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Hükümleri gereği ilgililerden rızaen tahsil edilmesi gerektiğini belirtmişti.

Bu görüş yazısı sonrasında nöbet ücretleri %50 oranında artırımlı ödenen Laboratuvar ve Röntgen Teknisyenleri, bu oran farkını geri iade etmişti.

Sendika tarafından bu durumun Anayasanın Sosyal devlet, eşitlik ilkesi ile angarya yasağına aykırı olduğundan bahisle Görüş Yazı'nın iptali için açılan dava sonuçlandı. Danıştay Onikinci Dairesi, görüş yazısındaki ilgili maddelerin hukuka uygunluk bulunmadığını belirterek iptal etti.

Bu Durumda; Laboratuvar ve Radyoloji Teknisyenleri Geriye Dönük Artırımlı Nöbet Ücretlerini alabilecek mi?

Tek bir Röntgen ve Laboratuvarı olan Sağlık Tesislerinde, hem acile hem de polikliniğe hizmet verenlerden, hizmet verdiği sürelerde Nöbet Ücretlerinin %50 artırımlı olarak ödenmesi, daha önce iade edilen tutarın ve geriye dönük hesaplanan miktarın hesaplanarak ödenmesi gerektiği, ayrıca karşılaşılacak tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin sağlanması için Sağlık Bakanlığı tarafından tüm sağlık tesislerine, Danıştay Kararına binaen yeni bir görüş yazısı göndermesi gerektiği düşünülmektedir.

İşte O Danıştay Kararı

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:10 - Rusya da ABD gibi oyalıyor01:52 - Hız İhlal Tespit Donanımları Muayene Yönetmeliğinde Değişiklik00:42 - Sorumlu hemşire hakkında 10 suç duyurusu00:04 - Bakan'dan, 'Uzman çavuşlara kadro var mı?' sorusuna cevap00:03 - Kolluk personeline ilişkin 95 maddelik kanun teklifi TBMM'ye sunuldu00:01 - 20 Kasım 2019'dan önemli gündem başlıkları23:43 - '3600 ek gösterge ile ilgili kapsamlı çalışma yapıyoruz'23:38 - Ecem'in cinayet sanığına ömür boyu hapis cezası23:33 - Erzincan'da 3,1 büyüklüğünde deprem23:28 - Öğretmenin komşusunun burnunu kırdığı iddiası
23:23 - Yüzlerce yıllık tespihler altın fiyatına satılıyor23:18 - Gripten korunmanın en etkili yolu aşı23:13 - Kazada hayatını kaybeden imam ve ailesi toprağa verildi23:08 - DSİ'nin açtığı 19 kişilik kadroya bin 861 kişi başvurdu23:03 - Ölüm sonrası borçlardan kurtulmak mümkün mü?22:58 - GİB'in mobil uygulaması vatandaşın işini kolaylaştırıyor22:54 - Bakan Kasapoğlu'na mektup yazdı, hayali gerçek oldu22:50 - İndirim günlerinde dolandırıcılara dikkat edin
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Okullardaki ara tatil uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam