1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Röntgen ve Laboratuvar Teknisyenleri geriye dönük nöbet ücretini alacak mı?

Danıştay Kararı Sonrası, Röntgen ve Laboratuvar Teknisyenleri Geriye Dönük Nöbet Ücretini Alacak Mı?
29 Eylül 2019 00:03
Yazdır
Röntgen ve Laboratuvar Teknisyenleri geriye dönük nöbet ücretini alacak mı?

Danıştay Onikinci Dairesi; Ayrı bir acil laboratuvar/röntgen birimi bulunmayan sağlık tesislerinde, nöbet görevini ifa etmekte iken acil servis hastalarına da hizmet Veren laboratuvar/röntgen biriminde görevli personele %50 oranında artırımlı nöbet ücretinin ödenmesi gerektiğini belirten kararını verdi.

Sağlık Bakanlığı'nın 2014'te tüm sağlık tesislerine göndermiş olduğu görüş yazısında, röntgen ve laboratuvar teknisyenlerinin mesai saatleri dışında yoğun bakım, acil servis, diyaliz ve ameliyathane birimlerine hizmet vermeleri halinde bu birimler için öngörülen katsayılardan yararlandırılmasının mümkün olmadığını belirterek, bu güne kadar personele yapılan fazla ve yersiz ödeme tespit edilmesi halinde Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Hükümleri gereği ilgililerden rızaen tahsil edilmesi gerektiğini belirtmişti.

Bu görüş yazısı sonrasında nöbet ücretleri %50 oranında artırımlı ödenen Laboratuvar ve Röntgen Teknisyenleri, bu oran farkını geri iade etmişti.

Sendika tarafından bu durumun Anayasanın Sosyal devlet, eşitlik ilkesi ile angarya yasağına aykırı olduğundan bahisle Görüş Yazı'nın iptali için açılan dava sonuçlandı. Danıştay Onikinci Dairesi, görüş yazısındaki ilgili maddelerin hukuka uygunluk bulunmadığını belirterek iptal etti.

Bu Durumda; Laboratuvar ve Radyoloji Teknisyenleri Geriye Dönük Artırımlı Nöbet Ücretlerini alabilecek mi?

Tek bir Röntgen ve Laboratuvarı olan Sağlık Tesislerinde, hem acile hem de polikliniğe hizmet verenlerden, hizmet verdiği sürelerde Nöbet Ücretlerinin %50 artırımlı olarak ödenmesi, daha önce iade edilen tutarın ve geriye dönük hesaplanan miktarın hesaplanarak ödenmesi gerektiği, ayrıca karşılaşılacak tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin sağlanması için Sağlık Bakanlığı tarafından tüm sağlık tesislerine, Danıştay Kararına binaen yeni bir görüş yazısı göndermesi gerektiği düşünülmektedir.

İşte O Danıştay Kararı

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:59 - Korona virüste korkutan gelişme: 21 milyonu aştı00:27 - Rehberlik Ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği00:04 - 16 üniversiteye Rektör atandı00:04 - 14 Ağustos 2020'den önemli gündem başlıkları00:03 - Kamu görevlisi, kendi kurumu aleyhine açılan davada bilirkişilik yapabilir mi?00:03 - 'Masa başında yarım saat oturamayanlar mühendislik tercih etmesin'
23:56 - Dünyanın açık hava müzesi: Antalya23:36 - Fenerbahçe'de 1'i futbolcu 2 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı23:22 - Başkent, ilk bisiklet yoluna kavuştu23:13 - Ankara'da sağlık çalışanlarından nikah ücreti alınmayacak23:05 - PTT çalışanı, çalıştığı kurumda intihar etti23:02 - Dünya, Kovid-19 aşısı içinen az 100 milyar dolar harcamalı
22:59 - Döviz hesapları 220 milyar dolara dayandı!22:40 - Sivas'ta 3.8 büyüklüğünde deprem22:36 - 'İkinci el araç fiyatlarında yükseliş devam edecek'22:34 - 3 ay önce yüksekten düşen polis memuru şehit oldu22:22 - Ücretsiz ders kitapları okullara dağıtılmaya başlandı
22:22 - Sağlıktaki işçilerin toplu iş sözleşmesi imzalandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam