1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Röntgen ve Laboratuvar Teknisyenleri geriye dönük nöbet ücretini alacak mı?

Danıştay Kararı Sonrası, Röntgen ve Laboratuvar Teknisyenleri Geriye Dönük Nöbet Ücretini Alacak Mı?
29 Eylül 2019 00:03
Yazdır
Röntgen ve Laboratuvar Teknisyenleri geriye dönük nöbet ücretini alacak mı?

Danıştay Onikinci Dairesi; Ayrı bir acil laboratuvar/röntgen birimi bulunmayan sağlık tesislerinde, nöbet görevini ifa etmekte iken acil servis hastalarına da hizmet Veren laboratuvar/röntgen biriminde görevli personele %50 oranında artırımlı nöbet ücretinin ödenmesi gerektiğini belirten kararını verdi.

Sağlık Bakanlığı'nın 2014'te tüm sağlık tesislerine göndermiş olduğu görüş yazısında, röntgen ve laboratuvar teknisyenlerinin mesai saatleri dışında yoğun bakım, acil servis, diyaliz ve ameliyathane birimlerine hizmet vermeleri halinde bu birimler için öngörülen katsayılardan yararlandırılmasının mümkün olmadığını belirterek, bu güne kadar personele yapılan fazla ve yersiz ödeme tespit edilmesi halinde Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Hükümleri gereği ilgililerden rızaen tahsil edilmesi gerektiğini belirtmişti.

Bu görüş yazısı sonrasında nöbet ücretleri %50 oranında artırımlı ödenen Laboratuvar ve Röntgen Teknisyenleri, bu oran farkını geri iade etmişti.

Sendika tarafından bu durumun Anayasanın Sosyal devlet, eşitlik ilkesi ile angarya yasağına aykırı olduğundan bahisle Görüş Yazı'nın iptali için açılan dava sonuçlandı. Danıştay Onikinci Dairesi, görüş yazısındaki ilgili maddelerin hukuka uygunluk bulunmadığını belirterek iptal etti.

Bu Durumda; Laboratuvar ve Radyoloji Teknisyenleri Geriye Dönük Artırımlı Nöbet Ücretlerini alabilecek mi?

Tek bir Röntgen ve Laboratuvarı olan Sağlık Tesislerinde, hem acile hem de polikliniğe hizmet verenlerden, hizmet verdiği sürelerde Nöbet Ücretlerinin %50 artırımlı olarak ödenmesi, daha önce iade edilen tutarın ve geriye dönük hesaplanan miktarın hesaplanarak ödenmesi gerektiği, ayrıca karşılaşılacak tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin sağlanması için Sağlık Bakanlığı tarafından tüm sağlık tesislerine, Danıştay Kararına binaen yeni bir görüş yazısı göndermesi gerektiği düşünülmektedir.

İşte O Danıştay Kararı

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:45 - MSB: İdlib'te 2 asker şehit oldu 2 asker yaralandı00:19 - Konya'da 'şivlilik' geleneği kapsamında fener alayı düzenlendi00:02 - 27 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları00:00 - Kazandıran Şubatta Son 2 gün23:43 - Müdür yardımcısı intihar etmişti, kimse kalmak istemiyor23:38 - İdlib'den acı haber: İki askerimiz şehit oldu23:34 - Numan Kurtulmuş: Türkiye bu kadarını kaldıramaz23:28 - Ünlü yatırımcı: Trump'tan koltuğu alırsa altın 2000 doları geçer23:27 - Bakan Gül ve Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a müftü tepkisi23:22 - Mersin'de taşlanan trenin makinisti yaralandı
23:17 - Bir bakanlık, naklen müfettiş ve başmüfettiş alacak23:13 - Koronavirüs, sıcak kemoterapiyle tedavi edilebilir mi?23:08 - Kalp krizi geçiren hastaya tetkik yapılmadığı iddiası23:03 - Kızını öldüren başkomisere ağırlaştırılmış müebbet istendi22:58 - Doğu'da soğuk hava: Göle eksi 25'i gördü22:53 - İngiliz hasta çareyi Türkiye'de buldu22:48 - Emekli Orgeneral Köksal son yolculuğuna uğurlandı22:43 - Bu acıya yürek dayanmaz! Lise öğrencisinden acı haber
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam