1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Doğum borçlanması emeklilik yaşına etki eder mi?

2008 öncesi doğumları borçlanmaz, emekli olunacak yaşı değiştirir.
09 Ekim 2019 10:05
Yazdır
Doğum borçlanması emeklilik yaşına etki eder mi?

SORU: 26.04.1974 doğumluyum.1996 yılında sigorta girişim var ve belirli süre sonra işten ayrıldım.2000 ve 2007 yıllarında doğum yaptım.2013 tarihinde 5510 sayılı kanuna göre memur oldum.''8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı veya bağ-kurlu çalışma süresi olup da 23/05/2002 tarihine kadar 3 yıldan fazla süreleri olanlar 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmü kapsamına girer ve kademeli yaş gruplarına dahil edilirler.'' hükmüne göre eksik olan günlerimi doğum borçlanması olarak tamamlayarak 5434 sayılı kanuna göre 53 yaşında emekli olabilir miyim?Yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar

CEVAP: Memurluktan önceki doğumların memur emekliliğine etkisi;

Memurların emeklilik yaş gruplarında önemli tarih 23/05/2002 olmaktadır.

Memurların emeklilik hakları mutlaka hizmet ve yaş grubunu tamamlamaları ile mümkün olmaktadır. Hizmetin fiili olarak çalışılmış olması gerekir, yaş grubunu tamamlamak için fiili çalışma şartı aranmaz.

Memurların emeklilik yaş gruplarında 23/05/2002 tarihine kadar olan toplam fiili çalışma (işçi, esnaf, memurluk, bu tarihten önce geçen ve borçlanılan süreler dahildir) hizmetleri dikkate alınır.

Kademeli yaş grubuna girenlerden kadın memur 20 yıl hizmet + emeklilik yaş grubu, erkek memur 25 yıl hizmet + emeklilik yaş grubu,

Kademeli yaş grubuna girmeyenler, yani 8 Eylül 1999 sonrası olanlardan kadın ve erkek memur 25 yıl hizmet + kadın memur 58 yaş grubu, erkek memur da 60 yaş grubuna dahil olurlar.

Memurların emeklilik yaş gruplarına girebilmesi için birinci şart 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı, esnaflık, memurluk gibi bir çalışma hizmetinin olması gerekir. Ayrıca, ikinci şart olarak da bu çalışmalarla birlikte 23/05/2002 tarihine kadar olan hizmet süresinin de en az 3 yıl olması gerekir.

Doğum borçlanması, sosyal güvenlik açısından kadın memurlar için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

2008 yılında getirilmiş olan bir düzenleme ile sigortalı başlangıcından sonra doğum yapan bayanlara doğum borçlanması imkanı sağlanmış, bu şekilde yapılan borçlanmalarda son sigortalılık durumuna göre statü belirlemesi yapılmaktadır. Yani, sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra, yine memurluk hizmetine başlamadan önceki doğumlar da doğum borçlanması yapılmakta, bu şekildeki Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak borçlanmadaki süreler sigortalı olarak sayılmaktadır.

Bu bağlamda durumunuzu değerlendirmemiz:

Sigortalı başlangıç tarihinizden sonraki doğumlar için de doğum borçlanması yapabileceğinizi, borçlanma yapmanız halinde bu sürelerinizin sigortalı olarak değerlendirilmesi gerektiğini,

ANCAK, 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmünde belirtilen yaş gruplarına girebilmeniz için mutlaka sigortalı olarak çalışmış olduğunuz sürede Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödenmiş olması gerektiğini,

Sigortalı çalışma hizmetiniz + Doğum borçlanma yapacağınız sürenin toplamının 23/05/2002 tarihi itibariyle en az 3 yıl olması gerektiğini,

En az 3 yıl olması halinde emeklilik yaş grubu 55 yaş grubu olacağını,

En az 4 yıl olması halinde emeklilik yaş grubunun 54 yaş grubu olacağını,

En az 5 yıl olması halinde emeklilik yaş grubunun 53 yaş grubu olacağını,

Bu şekilde hizmet süresinin artması halinde emeklilik yaş tarihinin de daha önce sağlanmış olacağını,

Değerlendirmekteyiz.

Yine de, hizmet süreleriniz tam olarak belli olmadığından, borçlanma yapma işleminden önce hizmet ve yaş olarak durumunuzla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumundan detaylı bilgi almanızı ayrıca tavsiye edebiliriz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
00:59 - RTÜK Başkanından, 'Küçük Reis' iddiasına tepki00:29 - DKMP 5. bölge müdür vekili görevden alındı00:23 - İnfaz Koruma Memurunun yeni şiir kitabı çıktı00:05 - Şehir Üniversitesi'ne yapılanları tarih yazacak!00:02 - 5510'a tabi memur, emekli olurken son satüsü memurluk değilse, emekli ikramiyesi alamaz00:02 - 24 Ekim 2019'dan önemli gündem başlıkları23:53 - Anadolu Gençlik Derneği'nden o afişle ilgili açıklama23:47 - Zabıta ekiplerine taş, sopa ve satırlı saldırı: 5 yaralı23:43 - Yağ aldırma ameliyatında bağırsağı delinen hasta öldü23:38 - Kamu binalarının etkin kullanımı için harekete geçildi
23:33 - Pakdemirli, makam aracından inip Başkentray'a bindi23:28 - Tunç Soyer'den Kıbrıs ile ilgili yeni açıklama23:23 - Erciyes Dağı'na mevsimin 4. kar yağışı oldu23:17 - Mobilyacı çırağıydı, dünya 4'üncüsü oldu23:12 - Eski SSK Hastanesi, 65 yıl sonra emekliye ayrılıyor23:07 - Boydak Holding'in ismi değiştiriliyor23:04 - Hem cerrah hem hukukçu hem dekan hem müdür23:00 - CHP'li eski vekil: CHP, FETÖ tarafından teslim alınmıştır
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmayı nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam