1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Laboratuvarda X- Işınları içeren cihazları kullanan, yıpranma payı alabilir mi?

Araştırma laboratuvarlarında X-Işınları içeren, radyasyon yana cihazlar kullanan bir tekniker, hastanedeki bir röntgen teknisyeni gibi yıpranma payı alabilir mi?
08 Ekim 2019 14:10
+Aa- Yazdır
Laboratuvarda X- Işınları içeren cihazları kullanan, yıpranma payı alabilir mi?

SORU: Ben bir üniversitede tekniker 657'ye tabii olarak çalışmaktayım. Kadromu Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığında ancak üniversitenin Araştırma Laboratuvarında görevimi yapmaktayım. 9 senedir bu görevlendirmeyle çalışmaktayım. Laboratuvarda kullandığım cihazlar arasında X-Işınları içeren, radyasyon yayan cihazlar mevcut olup bu cihazları senelerdir aktif şekilde kullanmaktayım. Benim sormak istediğim röntgen teknisyeni vb. unvanlarda çalışıp radyasyona maruz kalarak iş gören ve erken emekliliğe veya yılda 1 ay izin gibi bir takım özel haklara sahip olan çalışanlar gibi benim de bu tür haklardan yararlanma şansım var mıdır ? Bunun bir yasal dayanağı vs. örneği var mıdır?

CEVAP: Memurlar yıpranma payından nasıl yararlanırlar? Sorunuz özelinde durumunuzu değerlendirmekteyiz.

Kısa bilgiler olarak;

Fiili hizmet süresi zammı, fiili hizmetlere eklenen sürelerdir. Fiili hizmet süresi zammı memurların emeklilik yaşlarını daha erken tamamlamaya katkı verir. Fiili hizmet süresi zammı emeklilik ikramiyesi hizmet süresine katılır. Fiili hizmet süresi zammı intibak işleminde uygulanmaz. Detaylı bilgiler sitemizde mevcut olup ziyaret edilebilir.

Peki memurların fiili hizmet süresi zammını kazanmaları nasıl olmaktadır.

Hem 5434 e tabi memurlar hem de 5510 a tabi memurlardan hangi görevlerin fiili hizmet süresi kapsamında olduğu bugün için 5510 sayılı Kanun Madde 40 hükmünde gösterilmiştir.

İlgili hüküm şu şekildedir:

"Aşağıda belirtilen işyerlerinde ve işlerde 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında çalışan sigortalıların prim ödeme gün sayılarına, bu işyerlerinde ve işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için karşılarında gösterilen gün sayıları, fiili hizmet süresi zammı olarak eklenir. 360 günden eksik sürelere ait fiili hizmet süresi zammı, 360 gün için eklenen fiili hizmet süresi ile orantılı olarak belirlenir. Çalışmanın fiili hizmet süresi zammı kapsamında değerlendirilebilmesi için, tablonun (13) ve (14) numaralı sıralarında belirtilen sigortalılar hariç sigortalının kapsamdaki işyerleri ile birlikte belirtilen işlerde fiilen çalışması ve söz konusu işlerin risklerine maruz kalması şarttır. Tablonun (10) numaralı sırasında belirtilen sigortalıların, fiili hizmet süresi zammından yararlandırılacakları dönem içinde kalan; yıllık ücretli izin, sıhhi izin, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri ile eğitim, kurs, iş öncesi ve sonrası hazırlık sürelerinde fiilen çalışma ve söz konusu işlerin risklerine maruz kalma şartı aranmaz."

Yukarıdaki hükümde yer alan tablo (13) ve (14) TSK ve Emniyet personelini kapsamaktadır. Dolaysıyla bu kapsamdakiler için kadro görev ünvanlarında bulunma şartı yer almaktadır.

Diğer memurların fiili hizmet süresi zammından yararlanabilmeleri için mutlaka Madde 40'ta belirtilen işyerleri ile birlikte belirtilen işlerde fiilen çalışması ve söz konusu işlerin risklerine maruz kalması şartı bulunmaktadır.

Radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle ilgili tablonun 11. sırası şu şekildedir:

"11) Radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işler- Doğal ve yapay radyoaktif, radyoiyonizan maddeler veya bütün dier korpüsküler emanasyon kaynakları ile yapılan işlerde çalışanlar"

Yani, fiili hizmet süresi zammından yararlanmanın şartları;
1-İşyerinin veya işin fiili hizmet süresi zammına yönelik olması,
2-Memurun fiilen bu işlerde çalışması,
3-Çalışmanın da bu işlerin risklerine maruz kalınacak durumda olması,
gerekmektedir.

Sonuç bağlamında; görev ünvanınız ve hizmet sınıfınız itibariyle fiili hizmet süresi zammından yararlanamayacağınızı değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:36 - Vali olarak tanıtıp 'tıbbi cihaz alacağız' yalanıyla dolandıran 13 kişiye gözaltı13:35 - Rize'de babayla kızı 8 saat arayla yaşamını yitirdi13:30 - Samsun'da FETÖ şüphelisi eski cezaevi personeli yakalandı13:29 - Borsa günün ilk yarısında geriledi13:24 - Emekli polis memuru karantinadaki kızını 'arkadaşım hakim' yalanıyla kaçırdı13:24 - Türkiye'de yaz 5 aya çıkıyor
13:21 - Diyarbakır annelerinin oturma eylemine bir aile daha katıldı13:19 - 405 bin kişinin kimlik ve kredi kartı bilgilerine ulaşmışlar13:14 - Niğde'de bir Astsubay FETÖ'den gözaltına alındı13:10 - Çeyrek altın ne kadar?13:04 - 'Uzaktan eğitimi sadece salgın döneminin tedbiri olarak görmüyoruz'12:59 - Gökçe Fırat Çulhaoğlu'na beraat kararı verildi
12:50 - Parkta halay çekerek çalışan temizlik işçisi çevresindekilere neşe saçıyor12:44 - Kadın vekiller Adalet Bakanı'na 'nafaka düzenlemesi' iddialarını sordu12:42 - Muvazzaf asker dahil 12 kişiye FETÖ gözaltısı12:41 - Bakan Pakdemirli çiftçilere yönelik destek ödemelerinin yapılacağını açıkladı12:40 - E-duruşma 5 adliye ve 47 mahkemede uygulamaya geçti
12:38 - Kayseri'deki saldırının faili MİT'in operasyonuyla getirildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam