1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hangi okullarda Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılabilir, kimler katılabilir?

Resmi ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulları, ortaöğretim kurumları ile halk eğitimi merkezi müdürlüklerine bağlı olarak açılan DYK kurslarına kimler katılabilir?
13 Ekim 2019 10:50
Yazdır
Hangi okullarda Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılabilir, kimler katılabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinin "Kurs merkezi ve kurs açma yetkisi" başlıklı 5. maddesi 1. fıkrasında; "(1) Kurslar, fiziki kapasitesi ve öğrenci/kursiyer potansiyeli yeterli olan resmi ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulları, ortaöğretim kurumları ile halk eğitimi merkezi müdürlüklerine bağlı olarak açılır." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlere göre;
1- Resmi ortaokullarda,
2- İmam-hatip ortaokullarında,
3- Genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokullarında,
4- Ortaöğretim kurumlarında,
5- Halk eğitimi merkezi müdürlüklerinde,
Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılabilmektedir.

Dolayısıyla mesleki eğitim merkezlerinde, bilim ve sanat merkezlerinde, anaokullarında, genel ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okullarında Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılamaz.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına kimler katılabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinin "Kurslara katılacaklar" başlıklı 6. maddesinde; "(1) Kurslara;

a) Resmi ve özel örgün eğitim kurumları kapsamındaki Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 32 nci maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen öğrenciler dahil ortaokul, imam hatip ortaokulu ve ortaöğretim kurumlarında kayıtlı olan öğrenciler; genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı, genel ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları ile mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları öğrencileri,

b) Resmi ve özel örgün eğitim kurumlarının 5-12 nci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ile ortaöğretimden mezun olanlar, katılabilir.

(2) Kurs merkezlerine, öncelikle kendi öğrencileri olmak üzere ortaöğretim kayıt alanı, komşu kayıt alanı veya diğer kayıt alanı içerisinde bulunan okullardan da öğrenci kabul edilebilir." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlere göre;
1- Ortaokul öğrencileri,
2- Hafızlık eğitimine devam eden öğrenciler,
3- İmam hatip ortaokulu öğrencileri,

4- Ortaöğretim kurumları öğrencileri,
5- Genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı öğrencileri,
6- Genel ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları öğrencileri,
7- Mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları öğrencileri,

8- Resmi ve özel örgün eğitim kurumlarının 5-12 nci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler,
9- Ortaöğretimden mezunu Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına katılabilir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
14:21 - Hastane çalışanlarının uygunsuz eğlencesine soruşturma14:16 - 9'uncu kara devriyesini tamamladı14:13 - İYİ Parti'li Özdağ'dan, 'vergi' çağrısı14:11 - Bakan Ersoy: Yabancı yatırım için Bangladeş'e yardım yapacağız14:08 - Şule Çet davasında karar Aralık'ta14:06 - Öğretmenlerin Alan Değişikliği atama takvimi yayımlandı14:03 - İşe başlamadan önce doğum yapan sözleşmeli personele, doğum izni verilmez mi?13:59 - Karamollaoğlu: İsrail'in zulmüne ses çıkarılmıyor13:55 - En son Kiev'de görüldü...Yakalanmak üzere mi?13:53 - Türkiye sağlık alanında 'risk taşımayan ülkeler' arasında
13:49 - Bütçe Komisyonunda 'el sıkma' atışması13:46 - 'Hedefimiz, tüm öğretmenlerimize otizm farkındalığı eğitimi vermek'13:43 - Meteoroloji genel müdürü tarih verdi: Yağış geliyor13:41 - TÜBİTAK Başkanından 'yerli otomobil' açıklaması13:39 - 'Görevden alınan 94 belediye başkanından 42'si ceza aldı'13:34 - Patenci çocuğa, otobüs şoföründen tokatlı dayak13:30 - İzmir merkezli FETÖ'nün TSK yapılanmasında gözaltı sayısı 118 oldu13:27 - CHP'nin delege seçimi, karakolda bitti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Okullardaki ara tatil uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam