1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Disiplin kurulu, memura teklif edilen cezayı iptal ederse amir yine de ceza verebilir mi?

Disiplin kurulu memura teklif edilen cezayı red ederse atamaya yetkili amirler başka bir disiplin cezası verebilmektedirler.
21 Ekim 2019 00:04
Yazdır
Disiplin kurulu, memura teklif edilen cezayı iptal ederse amir yine de ceza verebilir mi?
Soru; Hakkımda yapılan soruşturma sonucunda "Devlet Memurluğundan Çıkarma" cezası teklifi getirilmiş ve dosyam MEB Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmiştir. MEB Yüksek Disiplin Kurulu; "isnat olunan fiilin işlendiği konusunda mevcut bilgi ve belgelere göre yeterli kanaat oluşmadığı kararına" vararak "Devlet Memurluğundan Çıkarma" cezası ile cezalandırılmam hususundaki teklifin "Reddine" oy çokluğu ile karar verilerek dosyam İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sevk edilmiş ardından Milli Eğitim disiplin kurulunda "Kademe İlerlemesinin Durdurulması" cezası verilmiş ve ceza Vali tarafından onaylanmıştır. Bu durum mevzuata uygun mudur?

Cevap; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Disiplin cezası vermeye yetkili amir ve kurullar" başlıklı 126. maddesinde; "Uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezaları disiplin amirleri tarafından; kademe ilerlemesinin durdurulması cezası, memurun bağlı olduğu kurumdaki disiplin kurulunun kararı alındıktan sonra, atamaya yetkili amirler il disiplin kurullarının kararlarına dayanan hallerde Valiler tarafından verilir.

Devlet memurluğundan çıkarma cezası amirlerin bu yoldaki isteği üzerine, memurun bağlı bulunduğu kurumun yüksek disiplin kurulu kararı ile verilir.

Disiplin kurulu ve yüksek disiplin kurulunun ayrı bir ceza tayinine yetkisi yoktur, cezayı kabul veya reddeder. Ret halinde atamaya yetkili amirler 15 gün içinde başka bir disiplin cezası vermekte serbesttirler.

Özel kanunların disiplin cezası vermeye yetkili amir ve kurullarla ilgili hükümleri saklıdır." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlerin 3. fıkrasındaki; "Disiplin kurulu ve yüksek disiplin kurulunun ayrı bir ceza tayinine yetkisi yoktur, cezayı kabul veya reddeder. Ret halinde atamaya yetkili amirler 15 gün içinde başka bir disiplin cezası vermekte serbesttirler." hükmüne göre disiplin kurulu memura teklif edilen cezayı red ederse atamaya yetkili amirler başka bir disiplin cezası verebilmektedirler.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:46 - ABD'nin Adana Konsolosluğunda skandal kutlama17:43 - Bartın'da dalış eğitimi yapan astsubay kayboldu17:38 - Çukur dizisinin Yamac'ından, Süleyman Soylu'ya cevap17:35 - TBMM Başkanı Şentop'tan İYİ Parti'ye ziyaret17:33 - Aile Hekimliği iller arası yer değiştirme ilanı17:32 - İmam hatip öğrencisine, Cambridge Üstün Başarı Ödülü17:29 - Yeni vergi düzenlemesi TBMM Genel Kurulu'nda17:23 - Doçentlik başvurusunda 'yayınevi' tanımı değişti17:19 - Çeyrek altın günü kaç TL'den tamamladı?17:11 - Öğretmenlerden 'Öğretmenler Günü' için eğlenceli klip
17:09 - Dolar ve avroda gün sonu fiyatları17:04 - Devlet Bahçeli'den sağlık durumu ile ilgili açıklama17:04 - Hilal Kaplan'dan Kılıçdaroğlu'na 'gazeteci değilsin' tepkisi16:59 - Ak Parti Çanakkale İl Başkanı istifa etti16:55 - Süleyman Soylu açıkladı! IŞİD'lilerin büyük bölümü gönderilecek16:46 - Bakanlıktan 'Dipsiz Göl' için 4 maddelik eylem planı16:42 - Kapısı açık ilerleyen minibüsten liseli kız düştü16:39 - Cumhurbaşkanı'na yazılan mektuba siyanür incelemesi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Şehir Üniversitesinin, borçlarından dolayı, Halkbank yoluyla kapatılmak istenmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam