1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Danıştay İDDK'nın önemli kararı... Belediyedeki daire başkanı gerekçesiz görevden alınabilir mi?

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 2017 yılında daire başkanlığı görevinden alınarak uzmanlığa atanan memurun açtığı davada, daire başkanının gerekçesiz olarak görevden alınmayacağını belirtti.
15 Ekim 2019 00:02
Yazdır
Danıştay İDDK'nın önemli kararı... Belediyedeki daire başkanı gerekçesiz görevden alınabilir mi?

Antalya Büyükşehir Belediye başkanlığı, 2017 yılında, Destek Hizmetleri Daire başkanını gerekçesiz olarak görevden alıp uzmanlığa atadı.

Açılan davada, ilk derece idare mahkemesi, daire başkanlığının görevde yükselme, sınav, mülakat gibi seçici nitelikte belirli kriterler aranmadan atama yapılabilecek bir kadro olduğuna dikkat çekerek, idarenin takdir yetkisi içinde gerçekleşen görevden alma işlemini hukuka uygun bulmuştu.

Temyiz üzerine dosyayı inceleyen Danıştay 2. Dairesi, hiçbir adli ve idari soruşturma açılmaksızın ve disiplin cezası almaksızın davacı hakkında tesis edilen işlemin kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun olmadığına karar vermiştir.

İlk derece idare mahkemesi, Danıştay kararına uymayıp ilk kararında ısrar edince dosya bu kez de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunda görüşülmüştür. Danıştay İDDK yaptığı incelemede, daire başkanının görevden alınarak uzman kadrosuna atanmasında idare tarafından hiçbir gerekçe ileri sürülemediği gibi davacının görevinde başarısızlığı veya yetersizliği hususunda da somut bir neden ortaya konulamadığını belirtmiş ve görevden alma işleminin hukuksuz olduğuna karar vermiştir.

İŞTE KARAR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:40 - Dipsiz Göl soruşturmasında, 2 müdür açığa alındı22:34 - DOB'dan öğretmenlere vefa konseri22:29 - Şaban Vatan'ın, annesinin evine yaklaşmaması kararı22:24 - Kılıçdaroğlu'ndan Ahmet Takan'a 'geçmiş olsun' telefonu22:19 - Çavuşoğlu: Teröristler AP'de adeta cirit atıyorlar22:14 - Doğu Akdeniz'de Türkiye'siz bir denklem mümkün değil22:09 - Kavgayı ayırmaya çalışan polis memuru yaralandı22:04 - 'Kendinize sosyal medyadan bağımsız bir sığınak yapın'21:58 - Türkiye'de üretilen yapay kalp ABD'de tanıtıldı21:52 - Antibiyotik reçeteleri 8 yılda yüzde 10 azaldı
21:46 - Galata Kulesi maviye büründü21:41 - 'Türkiye'nin Teknoloji Kaptanları' ödülleri sahiplerini buldu21:36 - Mehmet Ali'ye müjdeli haber! Bakanlık destek verecek21:31 - Öğretmenler başkentte halk oyunları gösterisi sundu21:26 - Yeni vergi düzenlemesinin ilk 29 maddesi kabul edildi21:21 - Günlük ortalama 3 saat 34 dakika televizyon izledik21:16 - İcradan yarı fiyatına satılık 'Maserati'21:11 - Grup Yorum üyelerinin tahliye kararına itiraz
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Okullardaki ara tatil uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam