1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Danıştay İDDK'nın önemli kararı... Belediyedeki daire başkanı gerekçesiz görevden alınabilir mi?

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 2017 yılında daire başkanlığı görevinden alınarak uzmanlığa atanan memurun açtığı davada, daire başkanının gerekçesiz olarak görevden alınmayacağını belirtti.
15 Ekim 2019 00:02
Yazdır
Danıştay İDDK'nın önemli kararı... Belediyedeki daire başkanı gerekçesiz görevden alınabilir mi?

Antalya Büyükşehir Belediye başkanlığı, 2017 yılında, Destek Hizmetleri Daire başkanını gerekçesiz olarak görevden alıp uzmanlığa atadı.

Açılan davada, ilk derece idare mahkemesi, daire başkanlığının görevde yükselme, sınav, mülakat gibi seçici nitelikte belirli kriterler aranmadan atama yapılabilecek bir kadro olduğuna dikkat çekerek, idarenin takdir yetkisi içinde gerçekleşen görevden alma işlemini hukuka uygun bulmuştu.

Temyiz üzerine dosyayı inceleyen Danıştay 2. Dairesi, hiçbir adli ve idari soruşturma açılmaksızın ve disiplin cezası almaksızın davacı hakkında tesis edilen işlemin kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun olmadığına karar vermiştir.

İlk derece idare mahkemesi, Danıştay kararına uymayıp ilk kararında ısrar edince dosya bu kez de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunda görüşülmüştür. Danıştay İDDK yaptığı incelemede, daire başkanının görevden alınarak uzman kadrosuna atanmasında idare tarafından hiçbir gerekçe ileri sürülemediği gibi davacının görevinde başarısızlığı veya yetersizliği hususunda da somut bir neden ortaya konulamadığını belirtmiş ve görevden alma işleminin hukuksuz olduğuna karar vermiştir.

İŞTE KARAR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:04 - Erdoğan'dan İdlib görüşmesi açıklaması13:57 - Etkin pişmanlıktan yararlandı, Adnan Oktar suç örgütünü anlattı13:51 - 'Bizi sınamayın, Avrupa'nın can simidi Türkiye'13:48 - Hastaneye bir süredir gitmeyen doktor evinde ölü bulundu13:48 - Canan Karatay koronavirüse karşı 'mutlaka için' dedi tüketim patladı13:45 - İmamoğlu'na zam tepkisi: Hani her şey güzel olacaktı13:44 - Diyanet'ten 'şiddet mağdurları yanlış yönlendiriliyor' iddialarına yalanlama13:40 - Van'da depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 10 oldu13:32 - Bombalı eylem hazırlığındaki 8 terörist yakalandı13:28 - Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi yola çıktı
13:22 - Dışişleri Bakanlığından İtalya ve Irak'a seyahat uyarısı13:21 - İş adamları toplantısında 'darbe' imalı tartışma yaratan sözler13:20 - Patlayan lastiğini tamir etmek yerine, başka aracın lastiğini çaldı13:17 - Sözleşmeli personel ilanları, sertifika şartlarıyla adayların başvurularına sınırlandırılıyor!13:14 - AYM: Engelli çocukla açık görüş yaptırılmaması hak ihlali13:12 - Borsa, günün ilk yarısında geriledi13:07 - Kayyumun işten çıkardığı işçileri, mahkeme iade etti13:05 - Fransa'da korona virüsten ilk Fransız öldü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam