1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

17 memurun hülleyle şube müdürü olması Sayıştay raporlarına girdi

Sayıştay, Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Şube Müdürlüğü kadrosuna yapılan sınavsız atamaların kariyer ve liyakat ilkelerine aykırı olduğu konusunda uyarıda bulundu.
18 Ekim 2019 14:05
Yazdır
17 memurun hülleyle şube müdürü olması Sayıştay raporlarına girdi

Bilindiği üzere, üniversitelerde kariyer ve liyakat ilkelerini hiçe sayarak Şube Müdürlüğü kadrolarına yapılan HÜLLE atamaları yaklaşık üç yılı aşan süre önce buradan gündeme getirmiştik. Aradan geçen süre zarfında yapılan bu keyfi atamaları kimse umursamadığı için konu Sayıştay Başkanlığının denetim raporlarına girmeye dahi başladı.

Bunun ilk örneği geçtiğimiz yıl Uludağ Üniversitesinin 2017 yılına ait Denetim raporunda yer almıştı. Bu yıl ki denetimlerde ise Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Şube Müdürlüğü kadrosuna yapılan sınavsız atamalar Sayıştay raporunda yer aldı.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi hülle atama yöntemi ile 16'sı Yüksekokul Sekreterliği 1'i Fakülte Sekreterliği olmak üzere toplam 17 personelini sınavsız sadece talep dilekçesi vererek Şube Müdürlüğü kadrolarına atamıştır. Sayıştay, üniversitedeki bu atamaların artık üniversitede rutine bağlandığını vurgulamıştır.

Ayrıca, "Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği"ne göre sınava tabi olan Şube Müdürü kadrolarına bu yöntemle yapılan sınavsız atamaların 657 sayılı Kanunun kariyer ilkesine aykırı olduğu vurgulanmıştır.

Ancak, Sayıştay Başkanlığının yaptığı uyarı sadece Aydın Adnan Menderes Üniversitesinedir. Ona da ilgili üniversite ne kadar dikkat ediyordur bilemiyoruz. Esas sorun bu uygulamanın neredeyse tüm devlet üniversitelerinde rutin bir uygulamaya dönüşmüş olmasıdır. Burada sorunun kökten çözümü için mevzuat değişikliği yapılmalıdır.

"Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği"nin 20 inci maddesinin (d) fıkrasında yer alan; "Şube müdüründen daha üst görevlere, en az dört yıllık yükseköğrenim mezunu olmak kaydıyla, genel hükümlere göre sınavsız atama yapılır." düzenlemesi sınavsız atamaların temel dayanağıdır.

Yönetmelikte bu düzenlemenin temel amacı Rektörün idari hizmetlerini yerine getirirken yakın çalışma ekibini (Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Daire Başkanları, Fakülte Sekreteri, Enstitü Sekreteri ve Yüksekokul Sekreteri) kendisinin doğrudan seçmesine imkan vermektir. Ancak bu kadrolara atanacakların seçimlerinde kişilerin liyakati yerine farklı etmenler ön plana gelmektedir. Ayrıca, Şube Müdürlüğü sınavı açmak, yönetmek ve sonuçlandırmak üst yönetim dahil herkesi zorlayan işlemlerdir. Dolayısıyla, üniversiteler biraz da kolaya kaçarak Şube Müdürlüğü sınavını açmamakta, sınavsız şekilde Şube Müdürlüğü kadrolarını doldurmaktadır.

Dolayısıyla, her geçen gün büyüyen sorunun çözülebilmesi için sınavsız kadrolara yapılan atamalarla ilgili Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yönetmelik değişikliğine gidilmek suretiyle Şube Müdürlüğü kadrolarına sınavsız yapılan atamaların geciktirilmeksizin önlenmesi gerekmektedir.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
30 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:05 - 50-d araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitimleri hakkında duyuru00:02 - 23 Kasım 2019'dan önemli gündem başlıkları23:42 - Göç İdaresinden yabancıların kimlik süreleri ile ilgili açıklama23:25 - Kara Kuvvetleri Komutanlığı darbe davasında ara karar22:46 - Erdoğan: İzmir'in başına gelmiş en büyük felaket CHP'dir22:03 - Bursa'da 250 polisle 'huzur' uygulaması21:21 - Şanlıurfa merkezli FETÖ operasyonu: 8 tutuklama20:59 - Bakan Kurum: Dipsiz Göl eski haline dönecek20:55 - Kağıthane'de esnafın dikkati faciayı önledi20:51 - MEB'den rehberlik ve araştırma merkezlerine yeni düzenleme
20:43 - Dipsiz Göl'deki rehabilitasyon çalışmaları sürüyor20:37 - Yargıtay'ın beraat kararını bozduğu darbe sanıkları tutuklandı20:31 - Türk askerini alnından öpüp, secdeye kapandılar20:26 - 'Yargı reformu ile ekonominin çarkları daha hızlı dönecek'20:21 - Öğrencisi, dekanlık yaptığı üniversitede rektör20:11 - Kırklareli'nde üniversite öğrencileri ulaşım zammına tepki gösterdi20:01 - Erdoğan'ın ithal et açıklaması Erzurumlu besicileri sevindirdi19:48 - Fren yerine gaza bastı, inşaata düştü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Okullardaki ara tatil uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam