1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hizmete özel yazılar için önemli düzenleme

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından hizmete özel türden yazılar elektronik belge yönetim sistemleri aracılığıyla yazılabilecek.
18 Ekim 2019 10:06
Yazdır
Hizmete özel yazılar için önemli düzenleme

Bilindiği üzere, e-Yazışma Projesi konulu 2017/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi 14 Ekim 2017 tarihli ve 30922 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak, e-Yazışma Şifreleme Sertifikaları, Elektronik Mühür Sertifikaları, Belgelerin İletimi, Uygulamaların Denetimi ve Gizlilik Dereceli Yazılarla ilgili kapsamlı açıklamalar yer almıştı.

Söz konusu genelgenin 4 üncü paragrafında; "Bu çerçevede, tüm kamu kurum ve kuruluşları (gizlilik dereceli yazılar dışındaki) resmi yazışmalarını elektronik ortamda yapacak...." ifadesi bulunmaktadır. Ayrıca, aynı genelgenin 28 inci paragrafında "Hizmete Özel" yazılar; "Çok gizli, gizli ve özel gizlilik dereceleriyle korunması gerekmeyen fakat bilmesi gerekenlerden başkasının bilmesi lüzum görülmeyen mesaj ve dokümanlar" şeklinde adlandırılmıştır.

Genelgenin 4 üncü paragrafında gizlilik dereceli yazıların elektronik ortamdan bütünüyle istisna tutularak fiziki ortamda yürütülmesinin istenmesi dolayısıyla, çok gizli, gizli ve özel gizlilik dereceleriyle korunması gerekmeyen hizmete özel türden basit düzeydeki yazışmalar elektronik ortamda yürütülemiyordu. Bu durum zaman zaman sadece gerçek ya da tüzel kişilerin dışında bilmesi lüzum görülmeyen ancak üst düzeyde gizlilik içermeyen yazışmaların elektronik ortamda çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yürütülmesini engelliyordu.

Bu bağlamda, Cumhurbaşkanlığı tarafından bugün yayımlanan 2019/23 sayılı Genelge ile özel ve üstü gizlilik dereceli belgeler hariç tüm belgelerin elektronik ortamda yapılabilmesine imkan verildi.

Yavuz Selim KAPLAN

ESKİ GENELGE

YENİ GENELGE

PARAGRAF 4

Bu çerçevede, tüm kamu kurum ve kuruluşları (gizlilik dereceli yazılar dışındaki) resmi yazışmalarını elektronik ortamda yapacak, kullandıkları EBYS yazılımlarını ve ilgili bileşenlerini en kısa sürede e-Yazışma Teknik Rehberiyle uyumlu hale getirecek ve bu konudaki çalışmalarında aşağıdaki hususlara riayet edecektir.

PARAGRAF 4

Bu çerçevede, tüm kamu kurum ve kuruluşları (özel ve üstü gizlilik dereceleri belgeler hariç) resmi yazışmalarını elektronik ortamda yapacak, kullandıkları EBYS yazılımlarını ve ilgili bileşenlerini en kısa sürede e-Yazışma Teknik Rehberiyle uyumlu hale getirecek ve bu konudaki çalışmalarında aşağıdaki hususlara riayet edecektir.

PARAGRAF 24

Çok gizli, gizli, özel ve hizmete özel yazılar elektronik ortamda gönderilmeyecektir.

Söz konusu yazılar 13/5/1964 tarihli ve 6/3048 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Gizlilik Dereceli Evrak ve Gerecin Güvenliği Hakkında Esaslara Göre işlem görecektir.

PARAGRAF 24

Çok gizli, gizli ve özel olarak nitelendirilen belgeler elektronik ortamda gönderilmeyecektir.

Söz konusu yazılar 13/5/1964 tarihli ve 6/3048 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Gizlilik Dereceli Evrak ve Gerecin Güvenliği Hakkında Esaslara Göre işlem görecektir.

İŞTE CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİ

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
17:46 - ABD'nin Adana Konsolosluğunda skandal kutlama17:43 - Bartın'da dalış eğitimi yapan astsubay kayboldu17:38 - Çukur dizisinin Yamac'ından, Süleyman Soylu'ya cevap17:35 - TBMM Başkanı Şentop'tan İYİ Parti'ye ziyaret17:33 - Aile Hekimliği iller arası yer değiştirme ilanı17:32 - İmam hatip öğrencisine, Cambridge Üstün Başarı Ödülü17:29 - Yeni vergi düzenlemesi TBMM Genel Kurulu'nda17:23 - Doçentlik başvurusunda 'yayınevi' tanımı değişti17:19 - Çeyrek altın günü kaç TL'den tamamladı?17:11 - Öğretmenlerden 'Öğretmenler Günü' için eğlenceli klip
17:09 - Dolar ve avroda gün sonu fiyatları17:04 - Devlet Bahçeli'den sağlık durumu ile ilgili açıklama17:04 - Hilal Kaplan'dan Kılıçdaroğlu'na 'gazeteci değilsin' tepkisi16:59 - Ak Parti Çanakkale İl Başkanı istifa etti16:55 - Süleyman Soylu açıkladı! IŞİD'lilerin büyük bölümü gönderilecek16:46 - Bakanlıktan 'Dipsiz Göl' için 4 maddelik eylem planı16:42 - Kapısı açık ilerleyen minibüsten liseli kız düştü16:39 - Cumhurbaşkanı'na yazılan mektuba siyanür incelemesi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Şehir Üniversitesinin, borçlarından dolayı, Halkbank yoluyla kapatılmak istenmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam