1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okul yıllarını borçlanmak polis memuruna ne sağlar?

2005 yılından sonra polis memuru olan, 2298 ila 2002 yılları arasındaki yükseköğrenim sürelerini borçlanabilir mi? Borçlanırsa, emeklilik yaşı öne çekilir mi?
04 Kasım 2019 00:04
Yazdır
Okul yıllarını borçlanmak polis memuruna ne sağlar?

SORU: 17.12.2005 tarihinde polis memuru olarak göreve başladım 01.09.1998 / 07.07.2002 tarihleri arasında üniversitede geçen süremi hoşlanmam halinde halen 2035 olarak gözüken emeklilik süremin hangi tarihe çekileceğini öğrenmek istiyorum teşekkür ederim.

CEVAP: 2005 yılında Polis memurluğuna başlayan kişi Üniversite borçlanmasını yaparsa emeklilik yaşı değişir mi:

2008 yılı Ekim ayından önce memur olanlar hakkında 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanır.

5434 hükümlerine göre, kademeli yaş grubuna, yani 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmüne girilebilmesi için memurun 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmet süresinin en az 3 yıl olması (yıpranma süresi, işçi, esnaflık süreleri de dahil olarak) ve gerek bu tarihten gerekse 8 Eylül 1999 tarihinden önce fiili olarak çalışmış olmaları da gerekir.

Ayrıca, fiili olarak çalışmış olmamakla birlikte, borçlanma talebinde bulunulacak sürelerin de 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu borçlanabilecek hizmet süreleri arasında olması gerekmektedir.

Emniyet Hizmetlerinde görev yapanlar için okul sürelerinin memurluk olarak ve hizmet olarak kabul edilmesi, geçmiş okul sürelerinin borçlanılarak hizmete dahil edilmesi ilk defa 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu hükümleri ile getirilmiş bir uygulamadır, yani borçlanılarak hizmet sayılması sadece 2008 yılı Ekim ayından sonraya özel bir durumdur. 5434'te böyle bir uygulama bulunmamaktadır.

Bu bağlamda durumunuz hakkında değerlendirmelerimiz şöyle olacaktır:

1998-2002 tarihleri arasında geçen okul süresini borçlanmanızın emeklilik yaş grubunuzda bir değişiklik getirmeyeceğini, 2005 yılında göreve başlamanız nedeniyle emeklilik yaş grubunuzun 60 yaş olacağını, Ancak, 5434 sayılı Kanun Madde 40 hükmünde belirlenmiş olan polis memurlarının azami çalışabilecekleri yaş haddi 55 olduğundan 60 yaş dolumundan önce 55 yaş haddine tabi olacağınızı, azami yaş haddinizden yıpranma payı indirilmeyeceğinden, 60 yaş grubunuzdan 3 yılı geçmemek üzere yarısı bu yaş haddinden indirilmesi gerekeceğinden, 57 yaş grubunuzda emekli olabileceğinizi,

Ancak, tüm bunlar sizin durumunuzu etkilemeyeceğinden, polis memuru olarak 55 yaşınıza kadar görev yapmanız gerektiğini ve bu yaş haddinizin dolumundan önce emekli olamayacağınızı, sonuç bağlamında borçlanma yapmanızın sadece 25 hizmet yılınızı daha önce tamamlamanıza yarar sağlayacağı, emeklilik yaş grubunuza bir yarar sağlamayacağını değerlendirmekteyiz.

Yine de, borçlanma yapma düşünceniz olduğunda, Sosyal Güvenlik Kurumundan ön bilgi almanızı tavsiye edebiliriz.

Aynı konudaki değerlendirmelerimiz için https://www.memurlar.net/haber/858084/ adresimiz ziyaret edilebilir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:10 - Antalya açıklarındaki denizaltı ilgiyle izlendi20:01 - Çamaşır makinesi patladı, evleri küle döndü19:56 - Bir ilçe daha doğal gaza kavuştu19:13 - 'Van Gölü Kirlenmesin, Mavi Kalsın' sloganıyla Ankara'ya pedal çevirdiler19:06 - Vaka sayıları açıklandı... Vaka artış hızı yavaşladı18:57 - Kırda yetişen çitlembik, kadınların gelir kapısı oldu
18:45 - Öğrenci olarak adım attığı antik kente ömrünü adadı18:43 - Emekli öğretmen tüfekle vurulmuş halde bulundu18:33 - Emekli kamu görevlisi, ömrünü arıcılığa adadı18:30 - Ürettiği yerli 'solar simülatör'ü yurt dışına ihraç ediyor18:29 - Miraç Sarıgül, 'Florida Gitar Yarışması'nda birinci oldu18:11 - Okulların açılmasına bir gün kala kırtasiyelerde sessizlik
18:06 - Koronavirüse yakalanan emekli başkomiser vefat etti18:02 - Siirt'te güvenlik korucusuna el yapımı patlayıcılı saldırı17:48 - Fransız haber sitesi Aleteia, 'Türkiye'nin uyanışını' yazdı17:37 - İYİ Parti kurultayına iki parti davet edilmedi17:29 - Bir doktor daha koronavirüse yenik düştü
17:24 - Asker ve polis olan iki kardeş aynı düğünde evlendi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MHP lideri Devlet Bahçeli, bir açıklama yaparak 'Türk Tabipler Birliği derhal kapatılmalı' dedi. Ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam