1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversiteler yıl sonuna kadar 800 öğretim elemanı kadrosu ilan edecek

Cumhurbaşkanı tarafından tahsis edilen 800 kadro önümüzdeki Kasım ve Aralık ayı içerisinde ilan edilecek!
14 Kasım 2019 09:55
Yazdır
Üniversiteler yıl sonuna kadar 800 öğretim elemanı kadrosu ilan edecek

Bilindiği üzere, 06 Kasım 2019 tarih ve 2019/386 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yükseköğretim kurumlarına toplamda 800 öğretim elemanı kadrosu tahsis edildi.

Söz konusu 800 kadronun;

1- 165 adedi araştırma üniversitelerine,

2- 55 adedi Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında belirlenen üniversitelere,

3- 45 adedi aday araştırma üniversitelerine,

4- 535 adedi ise ülkenin kalkınmasında ve bilim hayatının gelişmesinde öncelikli görülen alanlarda lisansüstü eğitim amacıyla kullandırılmak üzere yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak atamalarda kullanılmak üzere,

Dağılımı yapıldı.

Ayrıca, 535 kadronun devlet üniversiteleri arasında dağılımını yapma yetkisi Yükseköğretim Kuruluna verildi.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı kararı doğrultusunda verilen yetki çerçevesinde, Yükseköğretim Kurulu tarafından 535 kadronun devlet üniversitelerine alan bazlı dağılımı yapılacaktır. Üniversitelere verilen kontenjanlar sonrasında yükseköğretim kurumları önümüzdeki günlerde kadrolarını ilan edecektir.

Söz konusu kadrolara başvuru ve değerlendirmeler ise; "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in "Öncelikli Alanlardaki Araştırma Görevlisi Kadrolarına Atamalar" başlıklı 15 inci maddesinin 1 inci fıkrasında yer alan; "Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadroları için Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenen ilave atama izinlerinin en fazla yüzde yirmisi kadar ilave atama izni, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli alanlarda araştırma görevlisi kadrosunda lisansüstü eğitim yaptırılması amacıyla yükseköğretim kurumlarına tahsis edilebilir. Bu kapsamda ilan edilen araştırma görevlisi kadroları için, bu Yönetmelik uyarınca yapılacak ön değerlendirme sonucunda giriş sınavına katılmaya hak kazananlar için, GİRİŞ SINAVI SÖZLÜ OLARAK YAPILIR. Sözlü giriş sınavı jürisi en az bir öğretim üyesi başka bir devlet üniversitesinden olmak üzere üç öğretim üyesinden oluşur. Sözlü sınav sonucu 70 puanın altında puan alanlar, nihai değerlendirme aşamasına geçemezler. Bu Yönetmelik uyarınca yapılan değerlendirme sonucu başarılı olanların atamaları yürürlükteki mevzuat uyarınca yapılır." düzenlemesi çerçevesinde yapılacaktır.

Dolayısıyla, akademisyenlik hayali kuran ve ALES/Yabancı Dil şartlarını adayların önümüzdeki kısa süre içerisinde yoğun bir şekilde ilan edilecek kadroları yakından takip etmelerinde fayda bulunmaktadır.

KURUM ADI

KURUM ADI

KONTENJAN

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (Aday Araştırma Üniversitesi)

5

BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

10

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (Aday Araştırma Üniversitesi)

10

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

EGE ÜNİVERSİTESİ (Aday Araştırma Üniversitesi)

10

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

GAZİ ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA (Araştırma Üniversitesi)

15

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

KIRŞEHİR AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Araştırma Üniversitesi)

15

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

SİİRT ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (Aday Araştırma Üniversitesi)

10

UŞAK ÜNİVERSİTESİ (Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşma ve İhtisaslaşma Kapsamında Belirlenen Üniversite)

5

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Aday Araştırma Üniversitesi)

10

Ülkenin kalkınmasında ve bilim hayatının gelişmesinde öncelikli görülen alanlarda lisansüstü eğitim amacıyla kullandırılmak üzere

yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak atamalar

*Söz konusu 535 adet atama izninin yükseköğretim kurumları nezdinde dağılımını yapmaya Yükseköğretim Kurulu yetkilidir.

535

GENEL TOPLAM

800

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:08 - Otomobil satışları faiz düşüşüyle gaza bastı11:07 - Türkiye 'hava trafiğinin merkezi' olacak11:02 - Gram altın 273 lira seviyelerinde10:50 - Öğrencilere hakaret eden Okul Müdürü açığa alındı10:47 - Adalet Bakanı: Ceren'in katili hakkında adli ve idari soruşturma sürüyor10:42 - Soylu: Yeni iletişim araçları suçlu profilini değiştiriyor10:40 - Kayseri merkezli FETÖ operasyonunda 3 kişi daha adliyede10:38 - Polisin aracından 121 kilogram esrar çıktı10:36 - Gıda işletmelerinde 'biyomühendis' istihdam edilebilecek10:36 - Güleda cinayetindeki ihmal iddialarını bakanlık müfettişleri araştıracak
10:29 - Belediye başkanlarının 2. Beştepe buluşması bekleniyor10:25 - Ceren'in katili güvenlik gerekçesiyle Şırnak'a nakledildi10:18 - 3 PKK'lı terörist teslim oldu10:08 - Borsa güne yükselişle başladı10:07 - Hatay'da aranan FETÖ şüphelisi eski üsteğmen Eskişehir'de yakalandı10:07 - Polis memurunun down sendromlu öğrenciyle zeybek oynaması ilgi çekti10:07 - Ceren'in katili 120'den fazla güvenlik kamerası incelenerek yakalanmış10:07 - Marmara Bölgesi'nde parçalı bulutlu hava bekleniyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam