Adnan Oktar örgütü davasında 91 tahliye kararı
 
Çocuklarıyla cezaevinde kalan kadın için hak ihlali kararı
 
Doğa Koleji'nden devir açıklaması
 
Noterlerde kredi kartı kullanımı yıl sonu başlıyor
 
Üretimi durdurulan araç firmasından açıklama
 
Fili ateşle savuşturan asker Video
 
İşte 100 bin sosyal konut almanın detayları! Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Araştırma görevlisi alımlarında anabilim dalı sorunu devam ediyor!

Devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi alımlarında adayların lisansüstü eğitim alanını belgelendirme sorunu her geçen gün büyüyor!
25 Kasım 2019 12:34
Yazdır
Araştırma görevlisi alımlarında anabilim dalı sorunu devam ediyor!

Hatırlayacağınız üzere, araştırma görevlisi alımlarında adayların ilanlarda artık zorunlu olarak yer alan "lisansüstü eğitime devam ettikleri alanları" belgelendirmede güçlük yaşadıklarını, özellikle bazı alanlarda (İlahiyat, Felsefe vb.) yüksek puanlı adayların ön değerlendirmelerde elenerek yazılı sınava giremediklerini, hatta bazı araştırma görevlisi alımlarında onlarca adayın bu sorundan dolayı elenmeleri sebebiyle yazılı sınavlara bir kişinin girdiğini ve bunun da alımlarda akademik rekabeti tamamıyla engellediği farklı yazılarımızda dile getirmiştik.

28 Ocak 2019 tarihli haberimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

19 Eylül 2019 tarihli haberimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Yukarıdaki haberlerimizde Felsefe ve İlahiyat alanlarında yaşanan bu alan sorunun bir benzeri de bu sefer Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesine alınacak araştırma görevlisi alımında görüldü. Söz konusu üniversite tarafından 06 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete'de ilan edilen Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Endüstri Bitkileri Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda; "Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümü lisans mezun olup Endüstri Bitkileri Anabilim Dalında tezli yüksek lisans veya doktora yapıyor olmak." şartı aranmıştır. Aynı tarihte üniversite internet sayfasından yapılan duyuruda araştırma görevlisi kadrolarına başvuracak adayların; "İstenilen alanla ilgili halen yüksek lisans ve/veya doktora öğrencisi olduğuna dair öğrenci belgesi"ni başvuruda sunmaları istenmiştir.

Yapılan başvurular sonucunda ön değerlendirme sonuçları 22 Kasım 2019 tarihinde açıklanmıştır. Buna göre, araştırma görevlisi kadrosuna toplam 11 aday müracaat etmiş olmasına rağmen, yazılı sınava girmeye sadece 1 aday hak kazanmıştır. Diğer 10 (on) aday ise "Endüstri Bitkilerinde Lisansüstü Yaptığına Dair Belge Eksik" gerekçesiyle elenmiştir.

Ülkemizde Ziraat Fakültelerinin yapılanmasına bakıldığında; Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Tarım Ekonomisi, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme ve Zootekni gibi dokuz farklı alanda lisans ve lisansüstü düzeyde mezun vermektedir. Söz konusu üniversitenin ilanın da yer alan "Endüstri Bitkileri" alanı ise Tarla Bitkilerinin alt dalı olarak geçmektedir.

Bu doğrultuda, araştırma görevlisi kadrosuna başvuran 10 adayın yüksek lisans/doktora eğitimine kayıtlı olduğu program halen "Tarla Bitkileri" olarak gözüktüğü için Endüstri Bitkileri alanında ders/yeterlik/tez çalışmalarına devam etse bile ilandaki şartı taşımadıkları gerekçeleriyle elenmiştir.

Dolayısıyla, üniversitelerin bilim dalı düzeyinde araştırma görevlisi kadrosu ilan etmesi halinde, bu alanda çalışmalarına devam etmesine rağmen kayıtlı olduğu programdan dolayı başvuramayacak pozisyonda olan kişilerin de sınava girmesine imkan verilememektedir.

Bu durumda olan adayların kayıtlı olduğu enstitü müdürlüklerinden ilgili alanda lisansüstü eğitim çalışmalarını yürüttüğünü içeren belgeyle müracaat etmeleri halinde yazılı sınava girebilmelidir. Aksi takdirde, araştırma görevlisi alımlarında bir kişi sınava girerek istenen rekabet sağlanamayacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
9 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:31 - CHP'den asgari ücret açıklaması13:29 - 'Kredi kartı erken ödeme faizi' düşürülsün talebi13:27 - Banka çalışanı zimmetine 1,5 milyon TL geçirmekten tutuklandı13:24 - Profesör, 10 TL'ye döner tartışmasına açıklama getirdi13:23 - Adnan Oktar örgütü davasında 91 tahliye kararı13:19 - Çocuklarıyla cezaevinde kalan kadın için hak ihlali kararı13:18 - Borsa, günün ilk yarısında 111.000 puanı aştı13:17 - Doğa Koleji'nden devir açıklaması13:12 - Eşini tuzağa düşürüp öldürmüştü...Tahrik ve iyi hal indirimi yapıldı13:06 - Noterlerde kredi kartı kullanımı yıl sonu başlıyor
12:58 - İstanbul Havalimanı'nda 1 ton 745 kg uyuşturucu ele geçirildi12:53 - Eski Çanakkale Boğaz Komutanı Gündoğdu'nun müebbet hapis cezası bozuldu12:51 - MİT'e yapılan ihbarlar terör örgütlerine darbe vuruyor12:47 - ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinden Ermeni tasarısı açıklaması12:45 - Çeyrek altın ne kadar oldu?12:43 - Mehmet Ağar'ın da yargılandığı faili meçhul cinayetler davasında karar çıktı12:40 - AK Parti'li Çelik'ten ABD Senatosu'nun 'Ermeni' kararına tepki12:37 - Bir şehir, 1 milyonluk talihlisini aranıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milletvekillerinin, araçlarına çakar takmalarını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam