Adnan Oktar örgütü davasında 91 tahliye kararı
 
Çocuklarıyla cezaevinde kalan kadın için hak ihlali kararı
 
Doğa Koleji'nden devir açıklaması
 
Noterlerde kredi kartı kullanımı yıl sonu başlıyor
 
Üretimi durdurulan araç firmasından açıklama
 
Fili ateşle savuşturan asker Video
 
İşte 100 bin sosyal konut almanın detayları! Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Müfettiş atamaları Cumhurbaşkanlığı onayından çıkarılmalı

3 nolu Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde düzenleme yapılarak, Bakanlık müfettişi kadrosuna yapılacak atamalarda, Cumhurbaşkanlığının rutin bir onay işleminden ibaret olan usule dair süreçten çıkarılması, Cumhurbaşkanlığının gereksiz bürokratik işlemlere boğulmaktan kurtarılması, müfettiş atamalarının sadece Bakanlık onayına tabi kılınması gerekmektedir
27 Kasım 2019 11:00
Yazdır
Müfettiş atamaları Cumhurbaşkanlığı onayından çıkarılmalı

3 yıllık yeterlik sonrasında, müfettiş olmaya hak kazananların, müfettiş kadrosuna atanabilmesi için, ilgili bakanlığın teklif etmesi, Cumhurbaşkanlığının onayı gerekmektedir.

Bu zorunluluk, 3 nolu Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2. maddesinden kaynaklanmaktadır. 2. maddenin ikinci fıkrası şu şekildedir:

"(2) Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine ekli (I) sayılı cetvelde yer alan kadro, pozisyon ve görevlere Cumhurbaşkanı kararıyla, (II) sayılı cetvelde yer alan kadro, pozisyon ve görevlere Cumhurbaşkanı onayı ile atama yapılır. Bu cetvellerde sayılmayan kadro, pozisyon ve görevlere, ilgili Cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan veya atamaya yetkili amirler tarafından atama yapılır. Cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakan bu yetkisini alt kademedeki yöneticilere devredebilir."

Adalet, mülkiye, vergi ve iş müfettişleri dahil Bakanlık Müfettişleri 3 nolu CBK'ya ekli II sayılı cetvelde sayılmıştır.

Ancak uygulamada, bir çok iş Cumhurbaşkanlığına bırakıldığı için, yüzlerce atama kararnamesi Cumhurbaşkanlığında beklemektedir. Oysaki Cumhurbaşkanlığının buradaki rolü sadece usule ilişkindir. Uygulamada bu usule dair süreç geciktiği için, davalar açılmakta, kamu maliyesi çok sayıda tazminat davasına muhatap olmaktadır.

Sorunun çözümü için, Cumhurbaşkanlığının, rutin bir onay işleminden ibaret olan usule dair bu süreçten çıkarılması, Cumhurbaşkanlığının gereksiz bürokratik işlemlere boğulmaktan kurtarılması, müfettiş atamalarının sadece Bakanlık onayına tabi kılınması gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:31 - CHP'den asgari ücret açıklaması13:29 - 'Kredi kartı erken ödeme faizi' düşürülsün talebi13:27 - Banka çalışanı zimmetine 1,5 milyon TL geçirmekten tutuklandı13:24 - Profesör, 10 TL'ye döner tartışmasına açıklama getirdi13:23 - Adnan Oktar örgütü davasında 91 tahliye kararı13:19 - Çocuklarıyla cezaevinde kalan kadın için hak ihlali kararı13:18 - Borsa, günün ilk yarısında 111.000 puanı aştı13:17 - Doğa Koleji'nden devir açıklaması13:12 - Eşini tuzağa düşürüp öldürmüştü...Tahrik ve iyi hal indirimi yapıldı13:06 - Noterlerde kredi kartı kullanımı yıl sonu başlıyor
12:58 - İstanbul Havalimanı'nda 1 ton 745 kg uyuşturucu ele geçirildi12:53 - Eski Çanakkale Boğaz Komutanı Gündoğdu'nun müebbet hapis cezası bozuldu12:51 - MİT'e yapılan ihbarlar terör örgütlerine darbe vuruyor12:47 - ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinden Ermeni tasarısı açıklaması12:45 - Çeyrek altın ne kadar oldu?12:43 - Mehmet Ağar'ın da yargılandığı faili meçhul cinayetler davasında karar çıktı12:40 - AK Parti'li Çelik'ten ABD Senatosu'nun 'Ermeni' kararına tepki12:37 - Bir şehir, 1 milyonluk talihlisini aranıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milletvekillerinin, araçlarına çakar takmalarını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam