Adnan Oktar örgütü davasında 91 tahliye kararı
 
Çocuklarıyla cezaevinde kalan kadın için hak ihlali kararı
 
Doğa Koleji'nin devri ile ilgili kritik açıklama
 
Noterlerde kredi kartı kullanımı yıl sonu başlıyor
 
Üretimi durdurulan araç firmasından açıklama
 
Fili ateşle savuşturan asker Video
 
İşte 100 bin sosyal konut almanın detayları! Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Emniyet, OHAL Komisyonunun göreve iade ettiği bazı polisleri hala göreve başlatmadı

02 Aralık 2019 16:05
Yazdır
Emniyet, OHAL Komisyonunun göreve iade ettiği bazı polisleri hala göreve başlatmadı

Emniyet Genel Müdürlüğü, OHAL Komisyonunun göreve iade kararı verdiği bazı polis memurlarını, kanundaki 30 günlük süreye rağmen, hala göreve başlatmadı.

OHAL Komisyonunun göreve iade ettiği yaklaşık 150 kadar polis memurunun bir kısmı geçtiğimiz hafta araştırma merkezlerine atandı ancak henüz başlamaları yapılmadı. Diğer iadelere dair planlama kararı çıkmadı ve bekleyen sayısı verilen her bir komisyon kararı ile artmaktadır.

Kanunda OHAL Komisyonun göreve iade ettiği kişi en geç 1 ay içinde göreve başlatılır ibaresine rağmen komisyon tarafından kabul olan polis memurlarında bu süre 5,6 hatta araştırma merkezi atanmaları uygun görülenlerde 7 ayı bulmaktadır.

Hali hazırda mayıs, haziran ve temmuz aylarında komisyon tarafından iade olan polis memurları görevlerine başlatılmamışlardır.

Bilindiği üzere, 7075 sayılı OHAL Komisyonunun kurulmasına dair kanunun 10. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"(1) ... Kurumlar, bildirim veya atama teklif tarihini takip eden otuz gün içerisinde atama işlemlerini tamamlar. Bu kapsamda yer alan personele ilişkin kadro ve pozisyonlar, ilgililere ilişkin atama onaylarının alındığı tarih itibarıyla diğer kanunlardaki hükümlere bakılmaksızın ve başka bir işleme gerek kalmaksızın ilgili mevzuatı uyarınca ihdas, tahsis ve vize edilmiş sayılır. Söz konusu kadro ve pozisyonlar, herhangi bir şekilde boşalmaları halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır. Atama emri, ilgili kamu kurum ve kuruluşu tarafından 11/2/1959 tarihli ve 7200 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre ilgililere tebliğ edilir"

Ancak bu hükme rağmen Emniyet Genel Müdürlüğü hariç neredeyse tüm kamu kurumları bu değişikliğe uyarak personellerini en kısa sürede olması gerektiği gibi görevlerine başlatarak tüm mali ve sosyal haklarını gelecek aylar içerisinde ödemektedir. Ancak Ohal Komisyonunun eleğinden geçen ve göreve başlamayı bekleyen polis memurları, mali ve sosyal haklar bir yana, geçen bu süre zarfında geçmişe yönelik alacağı maaşının içerisindeki bir çok kalem gelirinden mahrum olmaktadır ( Fazla Çalışma Ücreti, Tayin Bedeli gibi)

İade olup bekletilen personel manevi olarak yıpranmaktadır. Bu süreçte çoğu kişi sigortalı işlerinden ya ayrılmak zorunda kalmıştır ya da iş bulamamaktadır. Ayrıca yeni bir düzen, ev tutma, tayin olunacak şehir, çocukların okul durumu ve çalışan eşlerin tayini gibi bir çok sorunlar da kendilerini beklemektedir.

İade kararları alan polis memurları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan mağduriyetlerini gidermesini beklemektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:04 - İstanbul'da mezar fiyatlarına zam14:00 - Norm kadro fazlası öğretmenlerin resen atanmasında hangi öğretmenden başlanılır?13:58 - Öğrenciler serada yetiştiriyor, okulun mutfağında tüketiliyor13:55 - HDP milletvekillerinin teröristlere yardımı bir kez daha belgelendi13:52 - İBB '15 gün' dedi ama engellilerin çilesi devam ediyor13:48 - Egeli sanayicilerden asgari ücrete vergi muafiyeti talebi13:44 - FETÖ operasyonunda 8 Adalet Bakanlığı personeli yakalandı13:40 - Canan Karatay'ın tavuk dönerle ilgili sözlerine suç duyurusu13:33 - İzmir'de 800 okuldan sadece 2'sinde şırıngalı çikolata çıktı13:31 - CHP'den asgari ücret açıklaması
13:29 - 'Kredi kartı erken ödeme faizi' düşürülsün talebi13:27 - Banka çalışanı zimmetine 1,5 milyon TL geçirmekten tutuklandı13:24 - Profesör, 10 TL'ye döner tartışmasına açıklama getirdi13:23 - Adnan Oktar örgütü davasında 91 tahliye kararı13:19 - Çocuklarıyla cezaevinde kalan kadın için hak ihlali kararı13:18 - Borsa, günün ilk yarısında 111.000 puanı aştı13:17 - Doğa Koleji'nin devri ile ilgili kritik açıklama13:12 - Eşini tuzağa düşürüp öldürmüştü...Tahrik ve iyi hal indirimi yapıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milletvekillerinin, araçlarına çakar takmalarını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam