1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Güvenlik soruşturmaları hakkında yeni yasa teklifi çalışmaları başladı!

İçişleri Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi kararı sonrasında İçişleri Bakanlığı tarafından güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması çalışmaları ile ilgili yasal düzenleme çalışmalarına başlandı!
11 Aralık 2019 14:02
Yazdır
Güvenlik soruşturmaları hakkında yeni yasa teklifi çalışmaları başladı!

Bilindiği üzere, Anayasa Mahkemesi tarafından 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin 1 inci fıkrasının (A) bendine eklenen 8 numaralı alt bentte yer alan ve memuriyete girişte "GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASI YAPILMASINI" öngören kanun hükmünü iptal etmişti.

Daha önceki yazılarımızda da sıklıkla ifade ettiğimiz üzere, Anayasa Mahkemesi iptal kararı verirken ileri tarihli yürürlük süresi öngörmemiştir. Diğer taraftan, halihazırda kamu kurumlarınca "Güvenlik Soruşturması ve/veya Arşiv Araştırması" işlemleri 14 Şubat 2000 tarihli ve 2000/84 sayılı "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği"nin temel ilke ve kurallarına istinaden yapılmaktadır.

Bu Yönetmeliğin yasal dayanağı olan 26 Ekim 1994 tarihli ve 4045 sayılı "Güvenlik Soruşturması, Bazı Nedenlerle Görevlerine Son Verilen Kamu Personeli İle Kamu Görevine Alınmayanların Haklarının Geri Verilmesine ve 1402 Numaralı Sıkıyönetim Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun" ise halen yürürlüktedir.

Dolayısıyla, kanunun 1 inci maddesinde yer aldığı üzere, "gizlilik dereceli birimler ile Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak kamu personeli ve ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak personel hakkında" yasal olarak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yaptırılmasında engel bulunmadığı değerlendirilmektedir.

Son olarak, farklı il Emniyet Müdürlüklerinden kamu kurumlarına "sözlü" olarak yapılan bildirimlerde; İçişleri Bakanlığı tarafından ortadaki hukuki boşluğu gidermek amacıyla güvenlik soruşturmaları ile ilgili Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararı dikkate alınarak kanun çalışmalarına süratle başlandığı ve çok hızlı bir şekilde kapsamlı bir yasa teklifinin TBMM'ye sunulacağı ifade edilmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
32 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:28 - Ceketten çıkan 10 bin lira sahibine iade edildi14:28 - Erdoğan'dan 'deprem paraları nereye harcandı' açıklamadı14:16 - Bylock'ta, CGNAT kayıtları tek başına delil olmaz kararı14:13 - Sağlık müdürlüğündeki 'zimmet' davasında 2 sanığa tahliye14:11 - Meteorolojiden karla karışık yağmur ve kar uyarısı14:09 - Üs bölgeleri Sarp kulesiyle korunacak14:05 - İstanbul'daki ağır hasarlı okul binaları yıkılacak14:02 - Bakan Selçuk: Sınav baskısı azaltılacak14:00 - Okullarda, taşınır kontrol yetkilisi kim olmalı? İşte MEB'in resmi görüşü13:58 - Yeni Malatya Stadyumu depremden etkilenmedi
13:50 - Meteoroloji o bölgeyi uyardı... Sağanak, kar ve fırtına bekleniyor13:48 - INTERPOL'e akredite olan üniversite adli tıp laboratuvarı13:44 - 12 gündür kayıp sanılıyordu, cezaevinde çıktı13:40 - Depremde ağır hasar gören Emniyet Müdürlüğü binası yıkılıyor13:33 - 'Sözde Orta Doğu barış planı' TBMM'de ortak bildiri ile kınanacak13:31 - Beyaz eşya sektörü ÖTV muafiyeti istiyor13:28 - Kedinin cep telefonundan fare ile oyunu kahkahaya boğdu13:25 - THY'den Çin uçuşları hakkında açıklama
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam