1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

10 günlük engellilik durumuna bağlı mazeret izni amirin takdir hakkına bağlı mıdır?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Mazeret İzni" başlıklı 104. maddesi (E) fıkrasına göre memurlara en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğu için on güne kadar mazeret izni verilmektir. Madde metni "verilir" dediğinden bu 10 günlük engellilik durumuna bağlı mazeret izni amirin takdir hakkına bağlı değildir.
11 Ocak 2020 14:00
+Aa- Yazdır
10 günlük engellilik durumuna bağlı mazeret izni amirin takdir hakkına bağlı mıdır?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Mazeret İzni" başlıklı 104. maddesi (C) fıkrasındaki; "C) (A) ve (B) fıkralarında belirtilen haller dışında, merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından, birim amirinin muvafakati ile bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde, mazeretleri sebebiyle memurlara on gün izin verilebilir. Zaruret halinde öğretmenler hariç olmak üzere, aynı usulle on gün daha mazeret izni verilebilir. Bu takdirde, ikinci kez verilen bu izin, yıllık izinden düşülür." hükümlerine göre memurlara mazeretleri sebebiyle on gün izin verilmektir.

Eğer zaruret halinde öğretmenler hariç olmak üzere, aynı usulle on gün daha mazeret izni verilebilmektedir. Madde metni "verilebilir"dediğinden bu 10+10 günlük mazeret izinleri amirin takdir hakkına bağlıdır.

Aynı Kanununun "Mazeret İzni" başlıklı 104. maddesi (E) fıkrasındaki; "E) Memurlara; en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanması halinde hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde on güne kadar mazeret izni verilir." hükümlerine göre memurlara en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğu için on güne kadar mazeret izni verilmektir.

Madde metni "verilir" dediğinden bu 10 günlük engellilik durumuna bağlı mazeret izni amirin takdir hakkına bağlı değildir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:30 - 2 çocuğun öldüğü terör saldırısının failleri yakalandı11:29 - 1921 Anayasası'nın kabul edilişinin 100. yılında sempozyum düzenlenecek11:28 - Gram altın 441 lira seviyelerinde11:27 - Kasadaki çay paketinden servet çıktı... Hepsini rüşvetten kazanmış11:26 - Ulaştırma sektöründe bu yıl 42,5 milyar liralık yatırım yapılacak11:20 - Öğrenciler yarıyıl tatiline elektronik karne alarak girecek
11:16 - Temsilci bulundurmayı kabul eden sosyal medya şirketleri tercihlerini yaptı11:12 - Diyanet'in uzaktan Kur'an-ı Kerim eğitim programına 55 bini aşkın başvuru yapıldı11:11 - Zeytin Dalı Harekatı'nın 3. yılı11:00 - Aşıda ikinci aşama başladı10:59 - MEB'den ortaokul öğrencilerine 3 bin 350 soruluk kaynak desteği10:56 - YÖK, Doçentlikteki dil puanının yükseltilmesi için anket başlattı
10:56 - Silivri'de kuyumcuda soygun girişiminde bulunan kişi ağır yaralandı10:51 - İnce, parti işini ciddileştirdi, CHP'den istifa edecek10:49 - Gençlerin isteğini kırmayan belediye başkanı kartopu savaşında10:43 - Gaziantep'te DEAŞ'a operasyonu: 37 şüpheliden 35'i yakalandı10:41 - Adana'da fuhuş operasyonunda yakalanan 14 zanlıdan 6'sı tutuklandı
10:32 - Bolu eksi 32 dereceyle bu gece Türkiye'nin en soğuk ili oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam