1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Uzman çavuş malulen nasıl emekli olabilir?

Uzman çavuş malulen nasıl emekli olabilir, malulen emeklilik için nasıl bir yol izlemelidir?
26 Ocak 2020 10:36
+Aa- Yazdır
Uzman çavuş malulen nasıl emekli olabilir?

2008 yılı Ekim ayından sonra memur olanlar hakkında 5510 sayılı Kanun hükümleri uygulanır. Uzman çavuşlarda 3269 sayılı Kanun uyarınca memur statüsünde işleme tabi olurlar.

Malullük için mutlaka göreve başlamadan önce malul sayılacak durumda olmamaları gerekir, bu durumun tespiti de Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca yapılır. Şayet malullük durumları göreve girmeden önce de olduğunun tespiti halinde malullük şartlarından yararlanamazlar.

Göreve başladıktan sonra malul duruma düşenler için de malullük durumlarının yani çalışma gücünün en az % 60 ını veya görevlerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiğinin SGK Sağlık Kurulunca karar verilmesi gereklidir. Bu şekilde bir karar verildiğinde de en az 10 yıldan beri sigortalı olup bu süre içerisinde de 1800 gün hizmet süresinin olması gereklidir.

Malullük sigortalılık süresi ve hizmet süresinin tespitinde sigortalı olarak çalışmalar ve memurluk olarak çalışmalar toplamı esas alınır.

Uzman erbaşların sağlık durumlarının değerlendirilmesinde Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümleri uygulanır.

Sağlık Kurulu raporlarının da Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarınca düzenlenmesi gerektiğini ve raporların da ilgisine göre "Türk Silahlı Kuvvetlerinde Görev Yapamaz", "Jandarma Genel Komutanlığında Görev Yapamaz" veya "Sahil Güvenlik Komutanlığında Görev Yapamaz" şeklinde karar olması gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Sağlık Kurulu raporlarının da tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden/Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden alınabileceğini değerlendirmekteyiz.

Sonuç bağlamında değerlendirmemiz;

Belirttiğiniz bilgilere göre sigortalılık süresi ve hizmet sürenizde bir eksiklik olmadığı, yani malullük için bu sürelerin yeterli olduğunu belirtebiliriz.

Hareket şeklinizin de sırasıyla;

1- Kurumunuza müracaat ederek hakkınızda sağlık kurulu raporu düzenlenmesini talep edebilirsiniz. Bu konuda direkt kendiniz tarafından da olsa Kurumunuzun haberi olmak suretiyle sağlık kurulu raporu düzenletme yolunu seçmenizi tavsiye edebiliriz.

2- Bu şekilde tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden/Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden alınacak olan sağlık kurulu raporunuzun da TSK. Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında incelenmesi gerektiğini, daha sonra da bu raporunuzun SGK Sağlık Kuruluna gönderilerek SGK Sağlık Kurulunun vereceği kararı beklemeniz gerektiğini belirtebiliriz.

3- SGK Sağlık Kurulu şayet hakkınızda malul kararı verdiğinde de Kurumunuzun sizi malulen emekliye sevk edip, belgelerinizi Sosyal Güvenlik Kurumuna göndererek emeklilik işlemlerini başlatması gerektiğini belirtebiliriz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:24 - 33 internet sitesine erişim engellendi19:21 - Leyla Aydemir'in ölümüne ilişkin savcı müebbet istedi19:19 - İstanbul'da kovid-19 için ilk gönüllü aşılamalar yapıldı19:12 - Kayseri'de 3 öğretmen koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti19:08 - Koronavirüse yakalanan emekli imam hayatını kaybetti19:05 - Bu proje ile 2 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılanacak
18:53 - Denetimler hız kesmiyor18:50 - Adana'daki FETÖ davasında yargılanan 4 sanıktan birine 6 yıl 3 ay hapis18:46 - CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişkin açıklama yaptı18:41 - Arabuluculukta, 3 alan genel uzmanlık alanı olarak belirlendi18:40 - Oğlunun kestiği ağacın dalı başına düşen adam öldü18:36 - Gizemli hayırsever borçları ödedi
18:32 - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay sayesinde internete kavuştu18:29 - Borsa, günü düşüşle tamamladı18:27 - EBA Destek Noktasında görevlendirilen öğretmene ek ders ücreti verilir mi?18:14 - Türkiye ilk 8 ayda yaklaşık 10 milyon ziyaretçi ağırladı18:09 - Jandarmanın yol kontrolünde tarihi eser ele geçirildi
18:01 - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Giresun'da öğretmenlerle buluştu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam