1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Müdür yetkili öğretmen, yönetici midir öğretmen midir?

Milli Eğitim Bakanlığı birimleri arsında müdür yetkili öğretmenlerin, yönetici mi, öğretmen mi olduğuna dair bir görüş birliği bulunmamaktadır.
13 Şubat 2020 00:05
+Aa- Yazdır
Müdür yetkili öğretmen, yönetici midir öğretmen midir?

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü 17.09.2019 tarih ve 17313058 sayılı yazılarıyla birleştirilmiş sınıf ve müdür yetkili öğretmeninin, okulunda açılması talep edilen destek eğitim odasında görev alıp almayacağına ilişkin soruyu cevaplandırdı.

Cevabi yazıda; "Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin 25. maddesinin (ğ) bendinde okul yöneticilerinin destek eğitim odasında görev alamayacağı hüküm altına alınmıştır. Bu kapsamda okul yöneticiliği görevini yerine getiren müdür yetkili öğretmenlerinde destek eğitim odasında görev alamayacağı değerlendirilmektedir." şeklinde müdür yetkili öğretmenlerin yönetici olmasından hareketle destek eğitim odasında görev alamayacağı açıklamasında bulunmuştur.

İşte o görüş yazısı;

İşte o madde;

"Destek eğitim odası

MADDE 25 - (1) Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde eğitim veren okullarda tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerini sürdüren öğrenciler için il veya ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunun teklifi doğrultusunda il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince destek eğitim odası açılır. Destek eğitim odasında eğitim hizmetlerinin yürütülmesinde aşağıdaki hususlar dikkate alınır:
a) Okul müdürü ve müdür yardımcıları destek eğitim odalarında görevlendirilmez."

Fakat "Müdür yetkili öğretmenler yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli midir?" başlıklı haberimizde yer verdiğimiz görüş yazısında ise; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "Bu bağlamda, yukarıda yer alan açıklamalar çerçevesinde bağımsız müdürlüğü olmayan okullarda görev yapan müdür yetkili öğretmenler, müdüre ait yönetim hizmetlerini yürütmekle birlikte yönetici sayılmadığından yarıyıl ve yaz tatillerini öğretmenler gibi kullanmaları gerekmektedir." açıklamasında bulunularak müdür yetkili öğretmenlerin yarıyıl ve yaz tatillerini öğretmenler gibi kullanmaları gerektiğini ifade etmişlerdir.

İşte o görüş yazısı;

Kısacası Milli Eğitim Bakanlığı birimleri arsında müdür yetkili öğretmenlerin, yönetici mi, öğretmen mi olduğuna dair bir görüş birliği bulunmamaktadır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
17 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:07 - ÖTV zammı sonrası bu araçlar piyasada bulunamıyor11:04 - Koronavirüs nedeniyle ertelenen vergiler için son 3 gün11:00 - Irak'ın kuzeyinde 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi10:48 - PKK itirafçısı HDP'yi deşifre etti! Örgüt onların değil, onlar örgütün beyni10:31 - Balıkçılardan 'mavi ışık' hile uyarısı... İşte taze balığı anlamanın yolu10:22 - KPSS ön lisans oturumu başladı
10:09 - Maske takmayan yeğenine böyle sitem etti: Uyardım, takmadı. Kesin cezasını09:59 - Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne 100 bin PCR kiti alınacak09:55 - Artık gençler de yoğun bakımda09:53 - Oruç Reis için Doğu Akdeniz'de yeni NAVTEX09:50 - 33 yaşında koronaya yenildi, son sözleri yürek dağladı09:47 - Yargıtay'dan, milyonlarca çalışanı ilgilendiren 'tazminat' kararı
09:44 - Trabzon'da karantinayı ihlal edenler hakim karşısına çıkacak09:35 - Bakan Koca'dan aşı müjdesi! Aralık ayında Türkiye'de09:25 - Hobi bahçesini kiralayana da ceza geliyor09:17 - Her yerde aranan firari suç örgütü yöneticisi yakalandı09:13 - Koronavirüs tedavisi için hastaneye kaldırılan şahıs hayatını kaybetti
09:05 - Eli öpülesi anne-baba... Tek göz odadan tıp fakültesine
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam