1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

12 günlük idari izinden işçiler ve sözleşmeli personel de yararlanabilecek mi?

Cumhurbaşkanlığı'nın yayımladığı Genelgede, statü ayrımı yer almamaktadır. Bu nedenle genelgede yer alan düzenlemeler memurların yanı sıra tüm kamu çalışanlarını kapsamaktadır.
14 Mart 2020 14:30
Yazdır
12 günlük idari izinden işçiler ve sözleşmeli personel de yararlanabilecek mi?

Soru: YÖK' ün idari izin duyurusu ve Cumhurbaşkanlığı genelgelerini yayınlandı. Bu iki duyuru da kamu kurum ve kuruluşlarda çalışan işçilerin akıbeti hakkında duyurular da birşey geçmiyor. İdari izin işçiler için veya sözleşmeli personel için geçerli midir?

Cevap: Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 13.3.2020 tarihli ve E.12362 sayılı yazısında, "Hamilelerin, yasal süt izni kullananların, engelli çalışanların, yönetici pozisyonlarındakiler hariç 60 yaş ve üzerinde olanların, Sağlık Bakanlığının belirlediği dezevantajlı grupların, (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diabet, kalp damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) 16 Mart 2020 tarihinden itibaren on iki gün idari izinli sayılmaları, ..... Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür." denilmektedir.

Söz konusu yazıda, izin hakkından yararlanacak personel için statü ayrımı yapılmamış; personel, çalışanlar, hamileler, dezavantajlı gruplar, 60 yaş üzerinde olanlar gibi kapsayıcı ibareler kullanılmak suretiyle kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan işçiler ve sözleşmeli personel dahil tüm personeli içine alan bir dil kullanılmıştır.

Ayrıca verilen idari izin için herhangi bir mevzuata atıf yapılmamış olması ve iznin verilme gerekçesi dikkate alındığında kamu personeli arasında statü ayrımı yapılması da mümkün değildir.

Bu itibarla, Sağlık Bakanlığı personeli hariç olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kamu işçilerinden veya sözleşmeli persondeln yazıda sayılan şartları taşıyanların da 12 günlük idari izin hakkından yararlanması gerektiğini düşünmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
25 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:46 - Sumbas Kaymakamından deprem açıklaması02:17 - Atatürk Köprüsü, araç ve yaya trafiğine kapatıldı01:40 - Antalya Valisi: Kovid-19 salgınına ilişkin işin ciddiyetini anlamayanlar var01:08 - Türkiye'nin corona virüsle mücadelesi! Son 24 saatte neler yaşandı?01:02 - Korona virüs vakalarının tedavisi acil hal kapsamına alındı00:47 - Sağlık Uygulama Tebliğinde değişiklik yapıldı00:35 - Getir, bir çalışanının korona testinin pozitif çıktığını duyurdu00:26 - İsveç Kraliyet Enstitüsü: Antikor testlerine önümüzdeki hafta başlayabiliriz00:18 - Van'da 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi00:13 - Kırıkkale'de toplum sağlığı için tıbbi atık kutuları yerleştirildi
00:12 - Türkiye temsilcisi olmayan sosyal ağlara erişim cezası geliyor00:05 - Kayıt dondurmadan araştırma görevlileri yararlanabilecek mi?00:04 - 9 Nisan 2020'den önemli gündem başlıkları23:51 - Elazığ Valisi, hurdacıya kesilen 'korona' cezasını iptal etti23:46 - Akciğerlerinizi güçlendirin! Günde 4-5 kez tekrarlayın23:40 - Koronavirüs tedavisi gören doktordan iyi haber!23:33 - Okulunu özledi, EBA'yı formasını giyerek takip ediyor23:28 - Bir ilde daha kamuda serbest kıyafet uygulamasına geçildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Dayanışma Kampanyasına maddi destek verdiniz mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam