1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

5 ve daha aşağı derecedekiler, kurumlar arasında geçici görevlendirilebilir mi?

657 sayılı Kanunun ek 8. maddesinde, geçici görevlendirme için, memurun görevlendirileceği kurumda 4 ve daha yukarı derecede boş bir kadronun öngörülmüş olmasına rağmen, ikinci fıkra hükmü gereğince, alınacak uygun görüşle 5 ve daha aşağı derecedeki memurların da kurumlararası geçici görevlendirilmesi mümkün olabilmektedir.
02 Nisan 2020 00:02
+Aa- Yazdır
5 ve daha aşağı derecedekiler, kurumlar arasında geçici görevlendirilebilir mi?

Soru: iyi günler. Memur kadrosu malumunuz 5. dereceden yukarısı bulunmamaktadır. 657 ek 8. Maddesi kapsamında görevlendirmenin birinci paragrafın a bendinde görevlendirileceği göreve ilişkin 4. Derece ve daha yukarı derece şartı aranmaktadır. Buna göre memur geçici görevlendirilme yapabilir mi?

Cevap: Memurların kurumlar arasında geçici görevlendirilmesi 657 sayılı Kanunun ek 8. maddesi ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 25. maddesi kapsamında yapılmaktadır. Ayrıca az da olsa belirli kurumlar için özel mevzutlarında kurumlar arası geçici görevlendirmeye imkan sağlayan hükümler bulunmaktadır. Üniversite öğretim elemanları ise 2547 sayılı Kanunun 38. maddesi kapsamında diğer kurumlarda görevlendirilmektedir. Bu düzenlemelerden kapsamı en geniş ve uygulaması en kolay olanı 375 sayılı KHK'nin ek 25. maddesi kapsamında yapılan görevlendirmedir.

657 sayılı Kanunun ek 8. maddesinde, "Memurlar, geçici görevlendirme yapmak isteyen kurumun talebi ve çalıştıkları kurumun izni ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında aşağıda belirtilen şartlarla geçici süreli olarak görevlendirilebilir:

a) Yurtdışında görevlendirilen güvenlik görevlileri hariç olmak üzere, memurun görevlendirileceği kurumda göreve ilişkin 4 üncü ve daha yukarı bir dereceden boş bir kadronun bulunması şarttır.

b) Geçici süreli görevlendirilen memurlar, geçici süreli olarak görevlendirildikleri kurumların mevzuatına uymakla yükümlüdür.

c) Geçici süreli olarak görevlendirilen memurlar, yurtdışında görevlendirilen güvenlik görevlileri hariç olmak üzere, aylıkları ile diğer mali ve sosyal haklarını kurumlarından alır. Bu memurların kadroları ile ilişkileri, kendi sınıf ve derecelerindeki terfi ve emeklilik hakları devam eder.

d) Geçici süreli görevlendirme süresi bir yılda altı ayı geçemez. Yurtdışında görevlendirilen güvenlik görevlileri için geçici görevlendirme süresi en çok iki yıldır; gerekli görülmesi halinde bu süre bir katına kadar uzatılabilir.

e) Geçici süreli görevlendirmenin, memurların göreviyle ilgili olması şarttır.

f) Geçici süreli görevlendirmede memurun muvafakati aranır.

Birinci fıkrada belirtilen haller dışında memurlar, kamu yararı ve hizmet gerekleri sebebiyle ihtiyaç duyulması halinde kurumlarınca, Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşü alınarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarında altı aya kadar geçici süreli olarak görevlendirilebilir." denilmektedir.

Maddenin ilk fıkrasında geçici görevlendirme şartlarından biri olarak 1 ila 4. dereceler arasında olma şartı getirilmiştir. Birinci fıkradaki şartları taşımayanlar bakımından ikinci fıkra hükmü bir açılım getirmekte, Devlet Personel Başkanlığı kapatıldığı için Çalışma Genel Müdürlüğünden alınacak uygun görüşle 5 ve daha aşağı derecedeki memurların da kurumlararası geçici görevlendirilmesi mümkün olabilmektedir.

Ancak yukarıda da değindiğimiz gibi hem görevlendirme süresi, hem de statü bakımından kurumlar arası geçici görevlendirmenin 375 sayılı KHK'nin ek 25. maddesi kapsamında yapılmasının en uygun yöntem olduğunu düşünmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:16 - Doğu Anadolu Bölgesi'nde 5 il için şiddetli fırtına uyarısı16:05 - Balon balığı alımları bayramdan sonra başlıyor16:04 - Gıda işletmelerine laktoz ve glüten talimatı16:01 - Borçlu mükellefler uzlaştı, 321 milyon lira cezadan kurtuldu15:54 - 32 geri dönüşüm firmasına 7 milyon 900 bin lira ceza15:42 - MSB: Çatışmada 5 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
15:37 - Kadın doktorlar, Anneler Günü'nde de görevinin başında15:35 - Hemşireler Anneler Günü'nü evlatlarından uzakta geçiriyor15:33 - Marmara Denizi'nin dibi de salya ile kaplanmaya başlandı15:32 - İkizlerinden ayrı kalan anneye görüntülü görüşme sürprizi15:24 - Çalışan anneler, Anneler Günü'nü görev başında geçiriyor15:22 - Sağlık Müdürü: İl dışından gelenler kendilerini kısıtlamalı
15:18 - Ankara'da otoyol kenarında kadına şiddet kamerada15:13 - Sağlık çalışanından 'Bir fotoğraf bin hikaye'15:07 - Nöbetteki sağlık çalışanları Anneler Günü'nü buruk geçiriyor14:50 - Otomobil, polis kontrol noktasında 2 araca çarptı: 6 yaralı14:48 - Öğretim elemanı alım jürilerinde 'görev alanı' karmaşası!
14:40 - Bakan Soylu'dan tam kapanma açıklaması
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam