1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kamu görevlisine hakaret suçundan mahkum olursam görevime son verilir mi?

Kamu görevlisine hakaretten dolayı 1 yıl hapis cezası alan kişinin sözleşmeli personel olması mümkün olmadığı gibi eğer sözleşmeli personel ise de sözleşmesinin fesih edilmesi gerekmektedir. Ancak, mahkumiyetin para cezasına çevrilmesi veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi halinde ise idare tarafından sözleşmenin feshi mümkün değildir.
28 Nisan 2020 00:04
+Aa- Yazdır
Kamu görevlisine hakaret suçundan mahkum olursam görevime son verilir mi?

Soru: Bir devlet kurumuna sözleşmeli personel olarak atandım. Şahsıma kamu görevlisine hakaret suçlaması ile ceza davası açılmış. Burdan alacağım herhangi bir ceza benim memuriyetimi etkiler mi?

Cevap: Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret suçu Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesinin üçüncü fıkrasında düzenlenmiş olup, cezanın alt sınırı en az bir yıldır. Hakaret suçu, kasten işlenen bir suç olup, taksirli hali kanunda düzenlenmemiştir. Kanunun 130. maddesine göre de suçun soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı değildir. Bu yönüyle uzlaştırma kapsamına da girmemektedir.

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 12. maddesinin ilk fıkrasında, "Sözleşmeli olarak çalıştırılacakların, ilgili kurumun saptayacağı özel koşulların yanı sıra, 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (4), (5), (6), (7) ve (8) numaralı alt bentlerinde belirtilen koşulları taşımaları gereklidir." hükmü yer almakta olup, ek 6. maddede ise işe alınma açısından gerekli olan niteliklerden herhangi birinin sonradan kaybedilmesi halinde, sözleşme ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca tek taraflı feshedilmektedir.

657 sayılı Kanunun 48. maddesinin (A) bendinin (5) numaralı alt bendine göre ise, kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasıyla mahkum olmak memur olmaya engel bir durumdur. Aynı şekilde memuriyetteyken bu şekilde mahkum olunması halinde memuriyete alınma şartları kaybedilmiş olduğundan görev sona ermektedir. Esaslarda yapılan atıf sebebiyle kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl ve üzeri mahkumiyet alan kişi sözleşmeli personel olarak atanamamakta, sözleşmeli personel ise sözleşmesi feshedilmektedir.

Sonuç olarak;

1- Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret sebebiyle 1 yıl veya daha fazla süreli kesinleşmiş bir mahkumiyet halinde sözleşmeniz idare tarafından feshedilecektir.

2- Ancak, mahkumiyetin para cezasına çevrilmesi veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi halinde ise idare tarafından sözleşmenin feshi mümkün değildir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:31 - Adana'da top oynarken fenalaşan 8 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti16:30 - Bayram öncesi aile sağlığı merkezlerinin çalışma biçimini hekimler planlayacak16:28 - Gümüşhane'de su tankının altında kalan kadın öldü16:25 - TOGG, sosyal medyadan 'yatırım fırsatı' dolandırıcılığına karşı uyardı16:23 - Hayırsever köydeki bakkalın veresiye defterinde kayıtlı 2 bin 500 lira borcu ödedi16:23 - Ekonomistler, Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendirdi
16:21 - Katar'da Maliye Bakanı hakkında 'yolsuzluk' suçlamasıyla gözaltı kararı16:14 - Adalet Bakanlığından ertelenen işçi alımı sözlü sınavları için açıklama16:06 - Ticaret Bakanlığı mazeret tayin başvurularını toplamadı15:59 - Şırnak'ta görevli uzman çavuşun oğluna doğum günü sürprizi15:51 - Bollywood'un yönetmen ve yapımcıları film çekimi için Kayseri'de15:47 - Avaşin bölgesinde bir mağara kullanılamaz hale getirildi
15:42 - Ordu'da park halindeki kamyona çarpan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti15:40 - Gürbulak Gümrük Kapısı'nda 12 yavru maymun yakalandı15:37 - 2021 yılı II. Dönem Hafızlık Tespit Sınav tarihleri belli oldu15:36 - Sivas'ta arazi anlaşmazlığı kavgası: 1 ölü, 1 yaralı15:34 - Aşılamaya bayram düzenlemesi
15:31 - Millet ittifakı genişleyecek... Akşener açıkladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam