1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kamu görevlisine hakaret suçundan mahkum olursam görevime son verilir mi?

Kamu görevlisine hakaretten dolayı 1 yıl hapis cezası alan kişinin sözleşmeli personel olması mümkün olmadığı gibi eğer sözleşmeli personel ise de sözleşmesinin fesih edilmesi gerekmektedir. Ancak, mahkumiyetin para cezasına çevrilmesi veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi halinde ise idare tarafından sözleşmenin feshi mümkün değildir.
28 Nisan 2020 00:04
Yazdır
Kamu görevlisine hakaret suçundan mahkum olursam görevime son verilir mi?

Soru: Bir devlet kurumuna sözleşmeli personel olarak atandım. Şahsıma kamu görevlisine hakaret suçlaması ile ceza davası açılmış. Burdan alacağım herhangi bir ceza benim memuriyetimi etkiler mi?

Cevap: Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret suçu Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesinin üçüncü fıkrasında düzenlenmiş olup, cezanın alt sınırı en az bir yıldır. Hakaret suçu, kasten işlenen bir suç olup, taksirli hali kanunda düzenlenmemiştir. Kanunun 130. maddesine göre de suçun soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı değildir. Bu yönüyle uzlaştırma kapsamına da girmemektedir.

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 12. maddesinin ilk fıkrasında, "Sözleşmeli olarak çalıştırılacakların, ilgili kurumun saptayacağı özel koşulların yanı sıra, 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (4), (5), (6), (7) ve (8) numaralı alt bentlerinde belirtilen koşulları taşımaları gereklidir." hükmü yer almakta olup, ek 6. maddede ise işe alınma açısından gerekli olan niteliklerden herhangi birinin sonradan kaybedilmesi halinde, sözleşme ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca tek taraflı feshedilmektedir.

657 sayılı Kanunun 48. maddesinin (A) bendinin (5) numaralı alt bendine göre ise, kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasıyla mahkum olmak memur olmaya engel bir durumdur. Aynı şekilde memuriyetteyken bu şekilde mahkum olunması halinde memuriyete alınma şartları kaybedilmiş olduğundan görev sona ermektedir. Esaslarda yapılan atıf sebebiyle kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl ve üzeri mahkumiyet alan kişi sözleşmeli personel olarak atanamamakta, sözleşmeli personel ise sözleşmesi feshedilmektedir.

Sonuç olarak;

1- Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret sebebiyle 1 yıl veya daha fazla süreli kesinleşmiş bir mahkumiyet halinde sözleşmeniz idare tarafından feshedilecektir.

2- Ancak, mahkumiyetin para cezasına çevrilmesi veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi halinde ise idare tarafından sözleşmenin feshi mümkün değildir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:13 - Atakan Arslan'ı şehit eden zanlının yanında bulunan 2 kişi teslim oldu02:08 - Prof. Alpay Azap'tan sokağa çıkma yasağı açıklaması!01:20 - e-Nabızda kronik hastalıklar sekmesi yok00:55 - Bitlis Sehi Ormanlarında, 3 terörist etkisiz hale getirildi00:45 - Türk oyun şirketi 1,8 milyar dolara satılıyor00:38 - İlk kez bir özel şirket insanlı uzay uçuşu gerçekleştirmiş oldu00:03 - İdari izin neden gebelere verilmedi?00:00 - 31 Mayıs 2020'den önemli gündem başlıkları23:59 - Ferahlık ve hijyeni elden bırakmayanlara23:59 - Antalya'da, 'arabada açık hava sineması' etkinliği
23:56 - Yüzerken de 'sosyal mesafe'ye dikkat edilecek23:44 - Bitlis'te bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi23:39 - THY'den uçaklarda ikram düzenlemesi23:33 - Burhan Kuzu'dan hanımağa 'Güniz Akkuş' açıklaması23:26 - 'Sigara dumanı virüs getirebilir'23:23 - Bilim Kurulu Üyesi: Restoranlarda açık alanları tercih edin23:14 - Fahrettin Altun'dan Kilise'ye yapılan saldırıya ilişkin açıklama23:05 - Cuma namazı için stada alınmayan Osman amca konuştu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İdari izinlerin ve esnek çalışmanın 1 Haziran itibariyle sona erdirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam