1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İkili öğretim yapan okullarda ilave ek ders ücreti ara tatillerde ödenir mi?

İkili öğretim yapan eğitim kurumlarında görevli olmalarına bağlı olarak ilave ek ders ücretinin ders yılı süresi içinde bulunan ara tatillerde ödenmesi gerektiği, ders yılı süresi içinde bulunmayan yarıyıl ve yaz tatillerinde ise ödenmesinin mümkün bulunmadığına dair MEB görüş yazısı.
25 Nisan 2020 16:00
+Aa- Yazdır
İkili öğretim yapan okullarda ilave ek ders ücreti ara tatillerde ödenir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 22.01.2020 tarih ve 1641501 sayılı yazılarıyla ikili öğretim yapan eğitim kuramlarında görevli yöneticilere ara tatil, yarıyıl ve yaz tatillerinde de ilave ek ders ücretinin ödenip ödenemeyeceğine ilişkin soruları cevapladı.

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2020 ve 2021 yıllarım kapsayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 28.08.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kararının "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar" bölümünün "ikili öğretim yapan örgün eğitim kurumlan yöneticilerinin ilave ek ders ücreti" başlıklı 7. maddesinde; "(1) 2006/11350 sayılı Kararın 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaki yöneticilere ödenmekte olan ek ders ücreti, ikili öğretim yapan örgün eğitim kurumlarındaki yöneticilere ders yılı süresince haftada 2 saat artırımlı ödenir." denilmektedir.

Diğer taraftan, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlan Yönetmeliğinin 4. maddesinin (g) bendinde "(1)Bu Yönetmelikte geçen;...g) Dönem: Ders yılının başladığı tarihten yarıyıl tatiline, yarıyıl tatili bitiminden ders kesimine kadar geçen süreyi,... ifade eder." denilmiş; aynı Yönetmeliğin 15. maddesinde ise; "(1)Ders yılı iki döneme ayrılır ve her dönemde bir ara tatil yapılır." hükmüne yer verilmiştir.

Bu çerçevede, Milli Eğitim Bakanlığın bağlı eğitim kurumlarında görevli yöneticilere, ikili öğretim yapan eğitim kuramlarında görevli olmalarına bağlı olarak ilave ek ders ücretinin ders yılı süresi içinde bulunan ara tatillerde ödenmesi gerektiği, ders yılı süresi içinde bulunmayan yarıyıl ve yaz tatillerinde ise ödenmesinin mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:31 - 'Turizmin başkenti' kış aylarında spor turizmiyle hareketleniyor12:25 - Uzungöl için geri sayım başladı12:19 - Bakan Soylu paylaştı: HDP ilçe binasında PKK elebaşı Öcalan'ın posterleri var12:09 - Deniz karakol uçağı ilk görev uçuşunu gerçekleştirdi11:58 - Koronanın izini süren filyasyon ekiplerinin özverili mücadelesi belgesel oldu11:54 - 69 yıldır eski ayakkabılara 'hayat' veriyor
11:47 - 'Yalvarır gözlerle bakan hastalarımız çok oluyor'11:42 - Meclis, 1 aylık aranın ardından mesaiye başlıyor11:31 - TCDD, bu yıl Ankara-Sivas YHT hattına 2 milyar lira harcayacak11:23 - MEB'in analiz ve değerlendirme raporları 10 milyon kez indirildi11:18 - Yargıtay 'kabadayılık yapma' sözünün hakaret olmadığına hükmetti11:12 - Köpek korkusuna çözüm 'köpek savar'
11:06 - Ağrı'da termometreler sıfırın altında 33 dereceyi gösterdi11:05 - Yasağa rağmen asker uğurlama terörü kamerada11:04 - Başkent Üniversitesi 161 akademik personel alacak11:00 - Pfizer'ın aşısında şok: İlk aşıda yüzde 50 koruma, mutasyonlara etkisiz10:45 - 2 binin üzerinde sahte seyahat belgesi düzenleyen şüpheli tutuklandı
10:37 - Fırat Kalkanı bölgesinde 7 terörist etkisiz hale getirildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Akademisyenler için doçentlikte dil barajının yükseltilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam