1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memurluktan ihraç edilenlere emekli ikramiyesi neden ödenmez?

Devlet memurluğundan ihraç edilenlere, eğer hizmet süreleri içinde işçilik veya esnaflık gibi sürelerin de olması halinde, 1475 sayılı İş Kanunu hükümleri kıyasen uygulandığı için, emekli ikramiyesi ödemesi yapılmamaktadır.
23 Nisan 2020 00:03
+Aa- Yazdır
Memurluktan ihraç edilenlere emekli ikramiyesi neden ödenmez?

SORU: 28.12.1987 -01.08.1989 tarihlere arasında bağ-kur hizmetim var. 01.08.1989 tarihinden 18.12.2019 tarihine kadar memurluk yaptım. 18.12.2019 tarihirde yüksek disiplin kurulunca ihraç edildim. Ancak SGK maaşı bağladı ama ikramiyemi vermedi. Hizmet birleştirmesi yaptım.

CEVAP: Memurluktan ihraç edilenlere emekli ikramiyesi neden ödenmez? Sorunuz özelinde durumunuzu değerlendirmekteyiz.

Memurlara emekli ikramiyesi nasıl ödenmektedir:

Memurlara emekli ikramiyeleri emekli olduklarında, yani emekli aylığı bağlandığında yapılan bir ödeme şeklidir ve uygulamasının dayanağı da 5434 sayılı Kanun Madde 89 hükmünde bulunur.

Bu madde hükmü gereği; Tüm hizmetleri memurluk hizmeti olanların istekleri üzerine emekli olduklarında emekli ikramiyesi ödenmesinde hiçbir koşul aranmaz ve aylığı bağlandığında ödeme yapılır.

Memurluk hizmetleri ile birlikte işçilik, esnaflık gibi hizmet süreleri bulunanlardan istekleri üzerine emekli olduklarında yine emekli ikramiyesi ödenmesinde hiçbir koşul aranmaz ve aylığı bağlandığında ödeme yapılır.

ANCAK,

Memurluk hizmetleri ile birlikte işçilik, esnaflık gibi hizmet süreleri bulunanlardan görevlerinin sona ermesi, Kurumları tarafından ihraç edilme hali ile son bulmuşsa, bu defa emekli ikramiyesi ödenmesinde koşullar aranır ve bu koşulların neler olduğuna da 1475 sayılı Kanun Madde 14 hükmüne bakılır. Yani, işçilere kıdem tazminatı ödemelerinde şayet kıdem tazminatı ödenmesi şartlarını taşımayanlara nasıl kıdem tazminatı ödenmiyorsa bu durum kıyas alınarak memurluktan ihraç edilenlere de memurluk hizmet sürelerine emekli ikramiyesi tutarları ödenmemektedir.

Özetle,

- Memurun SSK'lı, Bağ-Kurlu hizmetleri yoksa, sadece memurluk hizmeti varsa emekli ikramiyesi ödeniyor.

- Ancak, memurun SSK'lı, bağ-kurlu hizmetleri varsa ve görevden ayrılma ihraç, göreve son şeklinde Kurumları tarafından sonlandırılmışsa memurluk hizmetine emekli ikramiyesi ödenmiyor, bu durumda 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükmünün kuralları kıyasen uygulanıyor,

- Emekli aylığı bağlanmasında memur ihraç edilse de, tutuklu olsa da, hüküm giymiş olsa da sorun olmuyor, emekli aylığı bağlanması için yaş ve hizmet şartını taşıması yeterli olmaktadır.

Sonuç bağlamında değerlendirmemiz; Sosyal Güvenlik Kurumunun size memurluk hizmet sürelerinize karşılık emekli ikramiyesi ödememesi mevcut kanunlarda var olan hükümlerin uygulanması sonucu olduğu anlaşılmaktadır.

Bu bağlamda tavsiyemiz Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat neticesinde olumsuz cevap alınma halinde dava açmak olacaktır. Eğer idare mahkemesi veya Danıştay'da yaşanan soruna çözüm bulunamaması halinde, bireysel başvuru kapsamında Anayasa Mahkemesine başvurulmalıdır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:15 - İDDK, mühendis olan daire başkanının eski görevine iadesini hukuka uygun buldu!00:01 - 13 Haziran 2021'den önemli gündem başlıkları23:57 - İTÜ'den evsel ve endüstriyel atıkları yüzde 99 arıtan teknoloji23:53 - Besici kadın devletten aldığı destekle sürü sahibi oldu23:31 - Dışişleri Bakanlığı, Afrin'deki saldırıyı şiddetle lanetledi23:20 - Samsun'da Yunus polisleri kaza yaptı: 2'si polis 4 yaralı
23:06 - Araç yangınında 'Bombayı ben patlattım' notları dikkat çekti23:04 - Kırıkkale'de sel felaketi: Çok sayıda ev ve iş yeri hasar gördü22:38 - Mardin'de görev yapan aşı ikna timleri İtalyan televizyonunda22:08 - 31 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması başladı22:06 - Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Brüksel'e gidiyor22:04 - 97 bin mayının haritaları karşılığında 15 Ermeni iade edildi
21:27 - Köprüköy Belediye Başkanının büyük sınavı!21:20 - Şehirlerarası yolculuklar için yeni tedbir getirildi21:17 - Uzman isim uyardı: Aşı randevusuna mutlaka gidin21:16 - Bin esirin yaptığı 'Titus Tüneli' gezginlerin gözdesi21:10 - Bu sakız altınla yarışıyordu, fiyatı ile altını geçti
20:57 - Nusret'in hareketi de kripto para oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam