1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

ÖSYM, SGK ile bir Web servis kuramadı. Tarım'da kadrolar yine boş kalacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, sözleşmeli personel alımında, kamuda çalışanların başvuru yapmaması için yönetmelik değişikliği yapmıştı. Ancak ÖSYM Başkanlığı, SGK ile bir web servis kurup kimin çalışıp kimin çalışmadığı bilgisini almadığı için, çalışmakta olan bazı adaylar yine başvuracak, ÖSYM kontrol sağlayamadığından yerleştirmesini yapacak ama Tarım Bakanlığı atamalar sırasında kişinin çalıştığı bilgisini edineceği için atamasını yapmayacaktır. Bu durumda da bazı kadrolar boş kalacaktır.
19 Mayıs 2020 14:30
+Aa- Yazdır
ÖSYM, SGK ile bir Web servis kuramadı. Tarım'da kadrolar yine boş kalacak

Bilindiği üzere, Tarım ve Orman Bakanlığı, sözleşmeli personel alımı öncesinde, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasın İlişkin Esaslarda değişiklik yaptırmıştı. Yapılan düzenleme şu şekildedir:

"Geçici Madde 19 - Tarım ve Orman Bakanlığınca 2020 yılı içerisinde bu Esaslar kapsamında, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından doğrudan yapılacak merkezi yerleştirme sonuçlarına göre istihdam edilecek sözleşmeli personel alımlarında, hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olanların ataması yapılmaz."

İçinde 2 bin 347 sözleşmeli pozisyonun yer aldığı 2020/7 KPSS Tercih Kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlanmış olup, başvurular 28 Mayıs 2020 tarihine kadar yapılacaktır. KPSS Robotu için tıklayınız.

Ancak, ÖSYM Başkanlığının yürütmüş olduğu 2020/7 KPSS tercih işlemleri, yönetmelik hükmüne rağmen, çalışan kişilerin yanıltıcı beyanda bulunarak başvuruda bulunmalarına imkan vermektedir.

Oysaki, ÖSYM, çok basit bir web servis yazılıyla SGK sistemine entegre olarak, adayların kamuda çalışma bilgisini SGK'dan online olarak edinebilir ve daha başlangıçta başvuruları engelleyebilirdi. Ne yazık ki ÖSYM kendini geliştirmediği için, hali hazırdaki sistem nedeniyle bir kısım kadrolar yine boş kalacaktır.

Bazı adaylar, yanıltıcı beyanda bulunarak, "Hali hazırda kamu kurum ve kuruluşunda çalışmıyorum" seçeneğini işaretleyecek, puanı nedeniyle ÖSYM tarafından yerleştirilecek ancak atamalar sırasında kişinin çalıştığı bilgisi ortaya çıkacağı için Tarım ve Orman Bakanlığınca ataması yapılmayacak ve kadrolar boş kalacaktır. Bilindiği üzere yerleşme farklı, atama farklı bir işlemdir.

Bilişim alanında Türkiye'nin en önemli yazılımcılarını çalıştıran ÖSYM'nin daha etkili tedbirler alması dileğiyle...

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
95 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:35 - Mülki İdare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yerdeğiştirme Yönetmeliğinde değişiklik01:30 - Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde değişiklik01:22 - Fahrettin Altun'dan İYİ Parti'ye cevap00:04 - Tercihli emekli aylığı hangi halde mümkün?00:04 - Bakanlık Müşavirinin Mühendis olarak atanmasına mahkemeden onay00:00 - Şubeye gitmeden hemen başvurun!
00:00 - 9 Mart 2021'den önemli gündem başlıkları23:57 - Denetim yapan bekçiler ile tartışarak ortalığı birbirine kattı23:53 - 'Her yıl 40 bin kişi mezun oluyor, 15 bin kişi de emekli'23:48 - Vali açıkladı: İlçelerimizde vaka sayıları tekrar yükseliyor23:45 - 7/24 hizmet verecek 'Kargo ATM'si'23:36 - Taşınabilir karavan tipi yayla evlere ilgi arttı
23:34 - Polis memuru beylik tabancasıyla intihar etti23:32 - Cihangir İslam CHP'ye katılıyor23:27 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rasim Öztekin için taziye mesajı23:21 - 100 kişiden 42'si günde en az bir defa mobil oyun oynuyor23:20 - Türk denizaltılarının 'kalpleri' tamamlandı
23:13 - Milli Savunma Bakanı Akar Romanya'ya gitti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam