1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Zabıta için mühendislik şartı arayan belediyeden itiraf gibi açıklama

Bingöl Belediyesi Zabıta alımına mühendis şartı yazılmasına dair sosyal medya üzerinden açıklama yaptı!
24 Mayıs 2020 18:44
Yazdır
Zabıta için mühendislik şartı arayan belediyeden itiraf gibi açıklama

Memurlar.Net olarak bugün yaptığımız haberde; Bingöl Belediyesinin Zabıta Memuru alım ilanında; "Elektrik-Elektronik Mühendisliği" ile "İnşaat Mühendisliği" şartı aramasının mevzuata uygun olmadığını; dolayısıyla, mahalli idarelerin personel alımında kontrol yetkisi bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünün bu türden ilanları kamuoyuyla paylaşılmadan engellemesi gerektiğini ifade etmiştik.

Bingöl Belediyesi tarafından konu hakkında sosyal medya aracılığıyla tarafımıza gönderilen mesajda şu ifadelere yer verilmiştir:

"1- Elektrik ve Elektronik Mühendisi: Akıllı Şehirler Projesi kapsamında ilimizde bulunan tüm trafik sinyalizasyonlarının kontrol ve bakımını sağlayacak.

2- İnşaat Mühendisi: İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bünyesinde bulunan inşaat denetim ekipleriyle birlikte görev yapacak ve gerek yapısal denetimlerde gerekse kaçak yapılaşmaların önüne geçilmesi noktasında etkin görev yapacak.

- Söz konusu atamalarla birlikte Zabıta Teşkilatımızın güçlendirilmesinin yanı sıra daha profesyonel ekipler kurularak, belediye hizmetleri etkili bir şekilde sürdürülecektir.

- Bu hususta bilgi verir, Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlarız."

Bingöl Belediyesi yaptığı bu açıklama ile aslında alacağı kişilerin Zabıta Memuru olarak çalıştırmayacağını da açıkça beyan etmiştir. Çünkü, "Zabıta Memuru" olarak alacağı Elektrik-Elektronik Mühendisine şehrin trafik sinyalizasyonlarının kontrol ve bakımını sağlayacağını ifade etmiştir.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 45 inci maddesinde yer alan; "HİÇ BİR MEMUR SINIFININ DIŞINDA ve sınıfının içindeki derecesinin altında bir derecenin görevinde çalıştırılamaz." düzenlemesine göre hiçbir devlet memurunun sınıfıyla tanımlanan bir görevin dışında çalıştırılmayacağı açıktır.

Bununla birlikte, 11 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Belediye Zabıta Yönetmeliği"nin Zabıtaların görev, sorumluluk ve yetkilerini düzenleyen 10 ila 12 nci maddeleri incelediğimizde; bu duruma cevaz verebilecek bir düzenleme de öngörülmemiştir.

Son olarak şunu ifade edersek; Bingöl Belediyesi Genel İdare Hizmetler sınıfına bağlı Zabıta Memuru kadrosundaki bir kişiyi her ne kadar Mühendislik mezunu olsa dahi, şehrin sinyalizasyonlarının kontrol ve bakımı görevinde çalıştıramazsınız.

Burada ilgili kişiden kaynaklı doğacak en küçük bir hatanın sorumluluğunun doğrudan Belediye Yönetiminde olacağını kendilerine hatırlatır; biz de kendilerinin bayramını tebrik ederiz...

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
35 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:09 - Ceren'in katilinin istinaf başvurusu reddedildi15:06 - Ambulansa yol vermedi, 130 kilometre hızla yarışa girdi15:03 - Bakan Pakdemirli duyurdu: 651 milyon liralık ödeme yapılacak14:59 - Bakan Soylu: Yaralı 11 jandarma ve şoför tedavi altında14:56 - YÖK'te gıda ve hayvancılık alanında ihtisaslaşacak üniversiteler masaya yatırıldı14:53 - Bakanlıktan, Meral Akşener'in yangın iddialarına cevap
14:49 - Merkez Bankası rezervleri arttı14:45 - İbrahim Kalın: Sosyal medyanın kapatılması planı yok14:39 - Davetliler göbek attı, fatura damadın babasına kesildi14:35 - Koronavirüs hastası hastaneden kaçtı, kızı polise teslim etti14:32 - 15 Temmuz hain darbe girişimi yurt içi ve dışında anlatılacak14:27 - Türk girişimci kurdu, Hollywood'un en başarılı 6 girişimi arasında
14:17 - Diyanet'ten 81 ile 'koronavirüs' talimatı14:10 - Bolu'da koronavirüs tedavisi gören yaklaşık 300 kişi iyileşti14:06 - İstanbul Emniyetinde görev değişimi: 40 müdürün yeri değişti14:03 - Üniversite, adayların 'ayrıntılı özgeçmişlerini' ilana yazdı!14:01 - ÖSYM eski Başkan Yardımcısı Pekşen FETÖ'den hakim karşısına çıktı
13:59 - MEB'den ortaokul öğrencileri için eğlenceli mobil uygulama 'Tabii'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Pedagojik Formasyon eğitiminin kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam