1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Belediyeden skandal ilan! Zabıta memuru alım ilanına, mühendislik mezunu olma şartı koydu!

Bingöl Belediyesi Zabıta Memuru alımına İnşaat Mühendisi ve Elektrik-Elektronik Mühendisi şartı koydu!
24 Mayıs 2020 14:36
Yazdır
Belediyeden skandal ilan! Zabıta memuru alım ilanına, mühendislik mezunu olma şartı koydu!

İl özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı kuruluşlar ile bunların üyesi olduğu mahalli idare birlikleri ve döner sermayeli kuruluşlara ilk defa memur olarak atanacaklara ilişkin usul ve esaslar, 24 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Mahalli İdarelere İlk Defa Atanacaklara Dair Sınav ve Atama Yönetmeliği"nde düzenlenmiştir.

Mezkür yönetmeliğin 9 uncu maddesinde " (1) İdare, atama yapılacak kadro sayıları ile bu kadroların sınıf, unvan ve derecelerini; sıralamaya esas olacak KPSS puan türü ile asgari puanı; başvuru tarihleri ile başvuru yöntemini; başvuru yapacak adayda aranılacak nitelikler ile istenilen belgeleri; yapılacak sınavın yeri, zamanı, türü, sınav konuları ve değerlendirme yöntemi ile gerekli görülen diğer hususları son başvuru tarihinden en az 30 gün önce Resmi Gazete ile idarenin ve Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesinde duyurur.

(2) Ayrıca, ilgisine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü veya İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü kurumsal internet sitelerinde de son başvuru tarihinden en az 30 gün önce duyuru yapılır.

(3) Sınav ilan duyuruları, ikinci fıkrada belirtilen kurumlarca kontrol işlemi yapıldıktan sonra yayımlanır." ifadeleri yer almaktadır.

Bu yönetmelik hükümlerine göre Bingöl Belediyesi tarafından 16 Zabıta Memuru alımı yapılmak üzere ilana çıkılmıştır. Söz konusu ilan, Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü tarafından kontrol edilmek suretiyle ilgili Genel Müdürlüğün web sayfasından da duyurulmuştur.

Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünün duyurusuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Bingöl Belediyesinin duyurusuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Söz konusu ilanı incelediğimizde, 2 kadro için "İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ" mezunu, 1 kadro için ise "ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ" bölümünden mezun olma şartı yer almıştır. Diğer kadrolar için ise, lise ve ön lisans mezunu olmak yeterli görülmüştür.

Bilindiği gibi, yükseköğretim kurumlarının mühendislik fakültelerinden mezun olanlar diplomalarına bağlı olarak "Mühendis" unvanıyla kamu veya özel sektörde görev almaktadır. Haliyle, zabıta alımında "Mühendis" şartının aranmasının iki ihtimali vardır. Birincisi, Belediyenin Mühendis ihtiyacı vardır; ancak bu unvanda atama izni bulunmadığı için Zabıta olarak alacağı kişileri mevzuata aykırı olarak Mühendis görevinde çalıştıracaktır. İkinci ihtimal ise, Belediyenin almayı düşündüğü adaylar vardır, bir nebze ilana başvuracak adayları sınırlandırmak için bu yola gidilmiştir. Her iki durumda usule ve mevzuata aykırılık teşkil etmektedir.

Dolayısıyla, mahalli idarelerin personel alımında kontrol yetkisi bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünün bu türden ilanları kamuoyuyla paylaşılmadan engellemesi gerektiğini düşünüyoruz!

2009 yılında Ankara BB de benzer bir ilan yayımlamıştı: İtfaiye daire başkanı kimi inandırabilir?
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
62 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:39 - Şanlıurfa'da terör operasyonu: HDP'li Başkan dahil 13 gözaltı11:35 - Polise hakaret eden Yarbay hakkında hapis talebi11:28 - Bahçesinde yolcu ve savaş uçağı olan okul11:28 - Haziran dönemi nakdi ücret desteği ödemeleri başladı11:24 - Gram altın rekor tazeledi11:13 - Özlem öğretmen okulda 'civciv' mesaisinde
11:11 - CHP, 37. Olağan Kurultay için gün sayıyor11:11 - Uzmanından 'Sıcaklık artışı virüsün bulaşmasına engel değil' uyarısı11:10 - FETÖ'nün 'Malezya imamı'na 22,5 yıla kadar hapis istemi11:10 - Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde PKK'lı 7 terörist yakalandı11:09 - YÖK, yatay geçişler için web sitesini erişime açtı11:02 - Orman yangınlarıyla mücadeleye 'teknolojik' imza
10:58 - Tatlıses'den 20 yaş küçük sevgili açıklaması10:52 - 1,5 tonluk kurbanlığını otomobille takas karşılığında satışa çıkardı10:50 - Dün traş ettiği müşteri, berber kalfasını ağır yaraladı10:39 - Adana'da FETÖ'nün 'küçük bölgecisi' hakkında hapis istemi10:37 - İstanbul'da PKK'dan gözaltına alınan 9 şüpheliden 5'i tutuklandı
10:33 - Antalya'da FETÖ operasyonunda 15 kişiden 4'ü tutuklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Pedagojik Formasyon eğitiminin kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam