1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretim üyesi atamaları hakkında yeni CB kararı!

Cumhurbaşkanı Kararı ile kurum içerisinden doçent ve profesör kadrolarına yapılacak atamalar yıllık sayı sınırlamasının dışında tutuldu.
29 Mayıs 2020 11:41
Yazdır
Öğretim üyesi atamaları hakkında yeni CB kararı!

Bilindiği üzere, 20 Şubat 2020 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılan düzenlemeye göre öğretim üyesi kadrolarına bu yıl yapılacak atamalara ilk kez bir sayı sınırlandırması getirilmişti.

Söz konusu kararın 2 nci maddesinin 2 nci fıkrasında; "Yükseköğretim kurumlarında boş bulunan toplam 6.000 adet öğretim üyesi kadrosuna Yükseköğretim Kurulunca yapılacak dağılım çerçevesinde atama yapılabilir. Bu kadroların yüzde yirmisi Yükseköğretim Kurulunca belirlenen ülke kalkınmasında öncelik arz eden alanlar ile öğretim üyesi temininde güçlük çekilen üniversiteler için kullanılır." düzenlemesi yer almış olup, 6 bin atama izninin %20'si (1200 adedi), Yükseköğretim Kurulu tarafından ülke kalkınmasında öncelik arz eden alanlar ile öğretim üyesi temininde güçlük çekilen üniversiteler için kullanılması hüküm altına alınmıştı.

16 Mart 2020 tarihli yazımızda; 2020 yılına ait Cumhurbaşkanı Kararı ile öğretim üyesi atamalarına ilk kez sınırlandırma getirildiği, yıllık öğretim üyesi sayısı değişimine bakıldığında 6 bin atama izninin yeteceği, ancak bu sayılara kurum içi yükselmeler de (doktor öğretim üyeliğinden doçentliğe atama, doçentlikten profesörlüğe yükselme) dahil edildiğinde sorunlar yaşanabileceğini, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 6 bin düzeyindeki atama sayısının arttırılması veya ilan edilen kadrolara başvuran adayların kurum içerisinde personel olması halinde yıllık sayı sınırlamasına tabi olmadığına dair karar alınması gerektiğini ifade etmiştik.

Bu yazımız üzerine, YÖK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, kurum içi yükselmelerin (doktor öğretim üyeliğinden doçentliğe atama, doçentlikten profesörlüğe yükselme) yıllık atama sayısına dahil olmadığı belirtilmişti. Ancak, Mart ayından bugüne kadar konu hakkında resmi bir karar alınmadığı için belirsiz süreç devam ediyordu.

Cumhurbaşkanlığından yeni bir karar alınarak "Öğretim üyeleri arasından kadrosunun bulunduğu yükseköğretim kurumunun doçent ve profesör unvanlı kadrolarına yapılacak atamalar" yıllık atama sayısının dışında tutulmuştur.

Buna göre,

-Kurum içerisinden araştırma görevlisi/öğretim görevlisi kadrolarından doktor öğretim üyeliğine geçiş atama izni sayısına dahil edilmiştir.

-Kurum içerisinden araştırma görevlisi/öğretim görevlisi kadrolarından doçentlik kadrosuna atamalar yıllık atama izni sayısına dahildir.

-Kurum içerisinden doktor öğretim üyesi kadrosundan doçentliğe atamalar yıllık sayı sınırlaması dahil değildir.

-Kurum içerisinden doçent kadrosundan profesörlüğe yükseltilmeler yıllık sayı sınırlaması dışında tutulmuştur.

Yavuz Selim KAPLAN

İŞTE CB KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
22 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:14 - Kıvanç Tatlıtuğ'un yargılandığı davada babası tanık olarak dinlenecek13:11 - Borsa, günün ilk yarısında yükseldi13:05 - Bilim Kurulu üyesi: Keneden ölüm oranı virüse göre daha yüksek13:00 - Hakan Şükür'ün babasının FETÖ'den yargılandığı dava sürüyor12:54 - Emniyet Müdürü Verdi'nin şehit edilmesine teşebbüs suçundan sanık ifade verdi12:47 - Başkent'te vaka sayısı artınca, Valilik yeni tedbir kararı aldı
12:42 - Akıncı Üssü darbe girişimi davasına devam edildi12:16 - 'İhracatımız geçen yılın haziran ayına göre yüzde 15,8 arttı'12:10 - Cumhurbaşkanı, salgın sonrası ilk yurt dışı gezisine gitti12:05 - MEB, EBA platformunda İngilizce yaz okulu dersleri başlattı12:00 - Ticaret Bakanlığı mazeret tayinlerini halen açıklamadı12:00 - Gün ortası döviz fiyatları
11:52 - 2 ilimizin bazı bölgelerinde mahalleler karantinaya alındı11:51 - Kovid-19'u yenen sağlık çalışanları immün plazma bağışlarıyla şifa oluyor11:48 - Yılanların deprem habercisi olduğu kanısı doğru değil11:47 - Bakan Albayrak, borsadaki yükselişi değerlendirdi11:45 - Kovid-19 hastalarının hemşire robotu 'Atacan' göreve başladı
11:39 - Kurtulmuş'tan 'İstanbul Sözleşmesi' açıklaması
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çoklu baro kanun teklifi hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam