1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Covid-19 nedeniyle yemekhane kapanırsa, yiyecek yardımı nakit olarak yapılabilir mi?

Koronavirüs kaynaklı salgın hastalık sürecinde kurumca yemek hizmeti sunulmasa bile bütçeden kaynak tahsisi devam etmekle birlikte, Yönetmelikteki açık hüküm karşısında memurlara yiyecek yardımının nakdi olarak verilemeyeceğini değerlendirmekteyiz.
27 Temmuz 2020 10:10
Yazdır
Covid-19 nedeniyle yemekhane kapanırsa, yiyecek yardımı nakit olarak yapılabilir mi?

Soru: Merhabalar, bir kamu kurumunda memur olarak çalışmaktayım. Kurumumuz yemekhanesi mevcuttur ve yemek hizmeti ihale yapılarak şirket eliyle, personelden makul bir ücret (4 lira) alınarak verilmektedir. Ancak Covid-19 süreci nedeniyle son 4-5 aydır kurumumuz tarafından yemek hizmeti verilmemektedir. Bu nedenle yemek ihtiyacını her personel kendisi dışarıdan (lokanta vb.) karşılamaktadır. Dolayısıyla daha önce makul bir fiyata yiyeceği 3-4 çeşit yemeği, dışarıda daha fazla bir ücretle ve tek çeşit olarak yemek durumunda kalmıştır. Söz konusu durumda personel olarak, yemek hizmeti verilmeyen önceki dönemlerde dahil olmak üzere kurumdan yemek yardımınının nakit olarak verilmesi talep edilebilir mi?

Cevap: Memurlara yapılan yiyecek yardımının yasal dayanağı 657 sayılı Kanunun 212. maddedisidir. Maddede, Devlet memurlarının hangi hallerde yiyecek yardımından ne şekilde faydalanacakları ve bu yardımın uygulanması ile ilgili esasların bir yönetmelik ile tesbit olunacağı hükme bağlanmıştır. Bu maddeye dayanılarak Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği yürülüğe konulmuştur. Yiyecek yardımından yararlanan memurların ödeyecekleri bedeller ise her yıl Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği Uygulama Tebliği ile belirlenmektedir.

Yönetmeliğe göre, en az 50 personeli olan kurumlar yemek hizmeti için uygun yerleri varsa yemek hizmeti sunabilmektedir. Yiyecek yardımının gerektirdiği giderler, yemek maliyetlerinin Ankara, İstanbul ve İzmir illeri için üçte ikisini, diğer iller için yarısını aşmamak üzere, bu Yönetmelik kapsamına dahil memur kadrosu adedine göre kurum bütçelerine konulacak ödeneklerle karşılanmaktadır. Maliyetin bütçeden karşılanmayan kısmı yemek yiyenlerden alınmaktadır.

Yemek hizmeti sunulan bir kurumda görev yapan memurun kurum yemeğinden yememesi halinde bu memur için bütçeden yapılan yardıma devam edilmekte, yardım doğrudan yemek masrafları için kullanıldığından yemek yiyenlere dolaylı bir katkı sağlanmaktadır. Yemek yemeyen memurun bütçeden kendisi için ödenen tutarı talep etme hakkı bulunmamaktadır.

Yönetmeliğin 3. maddesinde ise, yiyecek yardımının sadece yemek verme şeklinde yapılacağı, bu yardımın, nakten veya kupon, kart, fiş, bilet ya da bu mahiyette bir ödeme aracı verilmek suretiyle yapılamayacağı açıkça ifade edilmiştir.

Sonuç olarak, koronavirüs kaynaklı salgın hastalık sürecinde kurumca yemek hizmeti sunulmasa bile bütçeden kaynak tahsisi devam etmekle birlikte, Yönetmelikteki açık hüküm karşısında memurlara yiyecek yardımının nakdi olarak verilemeyeceğini değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
17:04 - Prof. Dr. Gönüllü'den tercih yapacak adaylara öneriler17:03 - 'Fırat'ın incisi' tarihi Rumkale cam terasla izlenecek16:49 - Kılıçdaroğlu, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın ile görüştü16:37 - Erdoğan, yerli ve elektrikli Ekskavatör'ü kullandı16:26 - Şehit polis Adem Keskin için resmi tören düzenlendi16:23 - Deney yaparken patlamada yaralanan üniversite öğrencisi hastaneye kaldırıldı
16:07 - Prof. Dr. Karadoğan, doğum gününde hayatını kaybetti16:00 - Dumanlı Yaylası, doğasıyla misafirlerini cezbediyor15:57 - Arkeolog, vasiyeti üzerine kazı yaptığı yere defnedildi15:53 - Özel harekat polisi evinde ölü bulundu15:48 - Gurbetçiler dönüş yolunda arabalı treni tercih ediyor15:47 - Binaların erişilebilirliği 'ERDEM' ile ölçülecek
15:44 - Demirtaş'la ilgili 'buzdolabı haberleri'ne yalanlama15:42 - Tüketici Hak Arama Derneğinden 'internet işlemleri' uyarısı15:36 - Sosyal mesafeyi hiçe sayıp maskesiz uğurlama töreni yaptılar15:33 - Türkiye'deki 'güvenli tatil' imkanı tüm ülkelere tanıtılacak15:30 - UEFA Avrupa Ligi'nde çeyrek final heyecanı başlıyor
15:29 - Geleceğin mesleklerinde yazılım ve yapay zeka ön planda
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam