1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türk milleti adına verilen kararlardan, milletin haberi yok!

Ülkemiz yargı sisteminde verilen tüm kararlar, kamuoyunun paylaşımına açılarak şeffaf bir şekilde ilan edilmeli!
05 Ağustos 2020 14:09
+Aa- Yazdır
Türk milleti adına verilen kararlardan, milletin haberi  yok!

Bilindiği üzere, Anayasamızın "Yargı Yetkisi" başlıklı 9 uncu maddesinde; "Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır" hükmüne göre ülkemiz yargı sisteminde verilen tüm kararlar "TÜRK MİLLETİ ADINA" verilmektedir.

Anayasamızla güvence altına bu durum öncelikle yargının gücünü milletten aldığına vurgu yapmakla birlikte, esasen alınan kararların kamuoyuna şeffaf bir şekilde paylaşılmasına da imkan vermektedir.

Günümüz kamu yönetiminin temel ilkelerinden birisi de "ŞEFFAFLIK"tır. Bu açıdan, yönetimin aldığı kararların halkın erişimine sunulması kaliteli bir yönetim anlayışının merkezini oluşturmaktadır.

Bu minvalde değerlendirildiğinde, Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere tüm yüksek yargı organları ile idare mahkemesi kararlarının günümüz teknolojisine uygun olarak ücretsiz erişime açılması ve milletin istifadesine sunulması bir keyfiyet değil gerekliliktir.

Yargı kararlarının tümünün erişime açılması, yukarıda zikrettiğimiz şeffaflık ilkesine uygun olacağı gibi, insanların son yıllarda sarsılan adalete olan güven duygusunun geri gelmesine de vesile olabileceğine inanmaktayız.

Bir diğer önemli husus ise, yargı kararlarının kamu kurumları açısından da önemidir. Kamu kurumlarının alacağı kararlara esas teşkil eden husus öncelikle mevzuat olmakla birlikte, mevzuatın uygulanması aşamasında yaşanabilecek tereddütleri gidermek emsal yargı kararları ile mümkün olabilecektir. Erişime açılmış yargı kararları aynı zamanda devletin asli ve sürekli işlerini yapmakla görevli olan kamu personeli için de yol gösterici nitelikte olacaktır.

Sonuç olarak, "TÜRK MİLLETİ ADINA" verilen kararlar herkesin kolayca erişebileceği bir platform üzerinden paylaşılması, adalete olan güvenin arttırılmasını temin edebileceği gibi idari işlemlerde istikrarın ve hukuka uygunluğun da sağlanmasına vesile olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
36 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:03 - Memura, 'işini yapmıyor, karaktersiz herif' demek hakaret suçuna girer mi?00:00 - 27 Eylül 2020'den önemli gündem başlıkları23:57 - 'Dezenfektan sürdükten sonra ateş yakmak için 3 dakika bekleyin'23:56 - Yapraklı Baraj Gölü'nün çevresi çöplüğe döndü23:55 - Kızkumu'nun 'Prenses' heykeli 'küllük' olarak kullanılıyor23:49 - Yangına müdahale eden itfaiyeciler büyük tehlike atlattı
23:34 - MHP'li Kalaycı: FETÖ'nün siyasi ayağına girilmedi23:05 - İçişleri Bakanlığı: 8 terörist etkisiz hale getirildi23:02 - Cübbeli Ahmet: Emniyete 5 dosya götürdüm23:00 - Türkiye'den yeni Navtex duyurusu22:57 - Çalıkoğlu: Güzellik salonlarında tıbbi işlem uygulanmaz22:55 - Ebeveynlere 'düzenli ders takibi' uyarısı
22:52 - Atmaca Füzesi karadan atılan füzeleri de imha edecek22:48 - Diyarbakır Surları işlevlendirilerek turizme kazandırılacak22:45 - 'Bana bir şey olmaz mentalitesiyle bu hastalığı yenemeyiz'22:12 - Ege Denizi'nde 4,3 büyüklüğünde deprem22:10 - Kestane toplamaya giden polis memuru uçurumdan düştü
22:08 - Kolunu silaj makinesine kaptıran çiftçi ağır yaralandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam