1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Özür durumu için öğretmen eşlerin il dışına başvurması zorunlu mudur?

İl dışı yer değiştirmeler öncesinde bir sonraki aşamada özür durumu yer değiştirecek olan öğretmenlerimizi bilgilendirmek amacıyla, "Özür durumu yer değiştirmeye başvurabilmek için her ikisi de öğretmen olan eşlerin il dışı yer değiştirmeye birlikte başvurması zorunlu mudur?" sorusuna cevap aradık.
10 Ağustos 2020 00:14
+Aa- Yazdır
Özür durumu için öğretmen eşlerin il dışına başvurması zorunlu mudur?

ÖZÜR DURUMU YER DEĞİŞTİRMEYE BAŞVURABİLMEK İÇİN HER İKİSİ DE ÖĞRETMEN OLAN EŞLERİN İL DIŞI YER DEĞİŞTİRMEYE BİRLİKTE BAŞVURMASI ZORUNLU MUDUR?

2020 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyurusunun "F. Dikkat Edilecek Hususlar" başlıklı bölümü;

2. maddesindeki; "2. Her ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin atama işlemi gerçekleşip diğer eşin atama işleminin gerçekleşmemesi ya da diğer eşin yer değiştirme başvurusu şartlarını taşımaması durumunda atama işlemi gerçekleşen eş istemesi halinde 2020 Yaz Tatili Kadrolu Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme işlemleri sonuçlanıncaya kadar ilişik kesme işlemini erteleyebilecektir. Atama işlemi gerçekleşmeyen eşin aile birliği mazeretine bağlı olarak diğer eşin bulunduğu il'e atama işlemi gerçekleşmemesi durumunda ve atama işlemi gerçekleşen öğretmenin de istemesi halinde iller arası isteğe bağlı yer değişikliğine bağlı olarak gerçekleşen atama işlemi iptal edilebilecektir. Ancak atama işlemini iptal ettirmeleri nedeniyle önceki görev yerlerinde alanlarında norm kadro bulunmayanlar, hizmet puanına bakılmaksızın norm kadro fazlası öğretmen olarak belirlenecektir. Öğretmenlerin atama iptali istekleri sırasında bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir." açıklamalarındaki, "Her ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin atama işlemi gerçekleşip diğer eşin atama işleminin gerçekleşmemesi ya da diğer eşin yer değiştirme başvurusu şartlarını taşımaması durumunda." ibaresine,

4. maddesindeki; "4. Yer değiştirme sonucu farklı illere atanan öğretmen eşlerden görev yerlerinden ayrılmadan atamasını iptal ettirenler, mazerete bağlı yer değiştirme döneminde eşlerinin bulunduğu il'e; aynı ilin farklı ilçelerine atananlar ise, atandıkları yerde göreve başladıktan sonra, il içi mazeret durumuna bağlı yer değiştirme döneminde yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir." açıklamalarındaki, "Yer değiştirme sonucu farklı illere atanan öğretmen eşlerden.." ibaresi ile "aynı ilin farklı ilçelerine atananlar ise, atandıkları yerde göreve başladıktan sonra, il içi mazeret durumuna bağlı yer değiştirme döneminde yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir." ibaresine,

5. maddesindeki; "5. Öğretmen eşlerden yalnızca birinin yer değiştirme şartlarını taşıması ve iller arasında atamasının yapılması halinde diğer eş, mazerete bağlı yer değiştirme döneminde aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir. İller arasında isteğe bağlı ataması yapılan eş, aynı atama döneminde ayrıldığı il'e aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır." açıklamalarındaki, "Öğretmen eşlerden yalnızca birinin yer değiştirme şartlarını taşıması ve iller arasında atamasının yapılması halinde diğer eş, mazerete bağlı yer değiştirme döneminde aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir" ibaresine göre; özür durumu yer değiştirmeye başvurabilmek için her ikisi de öğretmen olan eşlerin il dışı yer değiştirmeye birlikte başvurması zorunludur.

Sadece bu zorunluluk, öğretmen olan eşlerin birisinin yer değiştirme şartlarını taşımaması veya il dışı yer değiştirme işleminin gerçekleşmemesi halinde ortadan kalkacak ve özür durumu yer değiştirmeye başvurabileceklerdir.

Özür durumu yer değiştirmeye başvurabilmek için her ikisi de öğretmen olan eşlerin il dışı yer değiştirmeye birlikte başvurmasının zorunlu olup olmadığını acıkça yazamayan ve yukarıda belirttiğimiz ilgili madde metinlerinde satır aralarında yer alan bu durum hakkında Bakanlığın aksi bir düşüncesi var ise açıklama yapması gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:46 - Baraj'da su seviyesi düştü, tarihi mezarlık ortaya çıktı19:43 - Bakan Çavuşoğlu'ndan Azerbaycan'a destek mesajı19:43 - Batman Valiliğinden filyasyon ekibine saldırıya ilişkin açıklama19:41 - İstiklal caddesi'nde adım atacak yer kalmadı19:34 - Ermenistan'ın saldırısında 5 Azerbaycanlı vefat etti19:16 - Vatandaşı 10 milyon TL dolandıran 2 kuyumcu tutuklandı
19:15 - Sosyal Koruma Kalkanı ile 35 milyar liraya yakın destek19:01 - Uzun bir aradan sonra ağır hasta sayısı azaldı18:23 - Batman'da filyasyon ekibindeki doktor saldırıya uğradı18:21 - Ermenek'teki maden faciasının simge isimi vefat etti18:12 - Bakan Koca: En iyi çözüm tedbirdir18:08 - 'Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma' polisleri göreve başladı
18:06 - 'Denizin peribacaları' görenleri büyülüyor18:00 - Yaralı yakınları sağlık personeline ve ambulansa saldırdı17:42 - Kargo şirketi kamyonetiyle drift attı, kameralara yakalandı17:40 - Evinde ölü bulunan Müdür Yardımcısı toprağa verildi17:31 - Koronavirüs temaslısı, kahvede okey oynarken yakalandı
17:30 - Polis ve bekçileri yaralayan 5 kişi adliyeye sevk edildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam