1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Disiplin soruşturmasında 'soru-cevap tutanağı' savunma yerine geçer mi?

Üniversite tarafından başlatılan disiplin soruşturmasında şüphelinin savunmasının soru-cevap tutanağı şeklinde alınmasına yönelik işlem İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi!
21 Ağustos 2020 13:02
+Aa- Yazdır
Disiplin soruşturmasında 'soru-cevap tutanağı' savunma yerine geçer mi?

Trakya Üniversitesinde yaşanan olay sonucunda başlatılan disiplin soruşturması neticesinde ilgili hakkında 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 53/6-b maddesi uyarınca; "Amire, iş arkadaşlarına, personeline, hizmetten yararlananlara veya öğrencilerine fiili saldırıda veya cinsel tacizde bulunmak" eylemini işlediği, ancak yapılan fiilde tahrik olduğu gerekçesiyle bir alt ceza olan "1 yıl süre ile Kademe İlerlemesinin Durdurulması" cezası verilmiştir.

Davacı tarafından konunun yargıya taşınması sonucunda İdare Mahkemesi tarafından yapılan değerlendirmede; soruşturmacı tarafından savunma vermek üzere kişinin davet edildiği, kişinin yıllık izinde olması gerekçesiyle savunma tarihinin ertelendiği, daha sonra ise savunma işleminin soru-cevap tutanağı şeklinde alındığı, soruşturma raporunun tamamlanmasından sonra ve disiplin cezası verilmeden önce ilgiliden herhangi bir savunma istenilmeden ceza verildiği, henüz tüm hukuki deliller toplanmadan ve disiplin suçunun tam olarak işlenip işlenmediğinin ortaya konulmadan, soruşturma tamamlanmasından sonra, ceza verilmesinden önce alınması gereken savunmanın yapılmadığı tespit edilmiştir.

İlave olarak idare mahkemesi kararında, disiplin cezasıyla cezalandırılması için hakkında soruşturma açılan kamu görevlisinin savunması alınırken disiplin suçunu oluştura eylemin açık bir şekilde belirtilmesi, bu eylemin de hangi disiplin kurallarını ihlal ettiğinin ortaya konulması gerektiği ifade edilmiştir.

Bu gerekçelerden dolayı, İdare Mahkemesi davacının usulüne uygun olarak savunması alınmadan verilen disiplin cezası işlemini hukuka aykırı bularak yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir.

İŞTE MAHKEME KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:38 - O ilde risk haritası, 3 ayda kırmızıya döndü13:37 - Eşi, kayınvalidesi ve görümcesi koronadan öldü; üzüntüden bebeğini kaybetti13:34 - Adana'daki 'zimmete para geçirme' davasının 2 sanığına 8 yıl 4'er ay hapis13:32 - Terör örgütü DHKP/C'nin şifreli dijital arşivi çözümlendi13:31 - Bartın'da karantina kuralını ihlal eden 22 kişi yurda yerleştirildi13:29 - Koronavirüs anne ve bebeğini ayırdı
13:26 - Silahla yaraladığı arkadaşını hastane önüne bırakıp kaçtığı iddiası13:15 - Borsa rekorlara devam ediyor13:10 - Tarım Bakanlığı Personel Genel Müdürü istifa etti13:10 - Kimse şikayetçi olmayınca 'Rafet Efendi' ve beraberindeki 8 kişi tahliye edildi13:02 - Devlete yük olmamak için protez bacak bile almadı13:00 - Çeyrek altın ne kadar?
13:00 - Karabük'te zincirleme trafik kazası: 1'i çocuk 3 yaralı13:00 - Tunceli'de, engelli personele idari izin12:57 - Antalya'da inşaattan düşen işçi öldü12:56 - Aynı anda hem grip hem Kovid-19 olabilirsiniz12:50 - 'Kendi aşımız Nisan'a hazır olacak'
12:48 - 'Siyasi görüşü ne olursa olsun her öğretmen bizim için değerlidir'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam