1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Disiplin soruşturmasında 'soru-cevap tutanağı' savunma yerine geçer mi?

Üniversite tarafından başlatılan disiplin soruşturmasında şüphelinin savunmasının soru-cevap tutanağı şeklinde alınmasına yönelik işlem İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi!
21 Ağustos 2020 13:02
+Aa- Yazdır
Disiplin soruşturmasında 'soru-cevap tutanağı' savunma yerine geçer mi?

Trakya Üniversitesinde yaşanan olay sonucunda başlatılan disiplin soruşturması neticesinde ilgili hakkında 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 53/6-b maddesi uyarınca; "Amire, iş arkadaşlarına, personeline, hizmetten yararlananlara veya öğrencilerine fiili saldırıda veya cinsel tacizde bulunmak" eylemini işlediği, ancak yapılan fiilde tahrik olduğu gerekçesiyle bir alt ceza olan "1 yıl süre ile Kademe İlerlemesinin Durdurulması" cezası verilmiştir.

Davacı tarafından konunun yargıya taşınması sonucunda İdare Mahkemesi tarafından yapılan değerlendirmede; soruşturmacı tarafından savunma vermek üzere kişinin davet edildiği, kişinin yıllık izinde olması gerekçesiyle savunma tarihinin ertelendiği, daha sonra ise savunma işleminin soru-cevap tutanağı şeklinde alındığı, soruşturma raporunun tamamlanmasından sonra ve disiplin cezası verilmeden önce ilgiliden herhangi bir savunma istenilmeden ceza verildiği, henüz tüm hukuki deliller toplanmadan ve disiplin suçunun tam olarak işlenip işlenmediğinin ortaya konulmadan, soruşturma tamamlanmasından sonra, ceza verilmesinden önce alınması gereken savunmanın yapılmadığı tespit edilmiştir.

İlave olarak idare mahkemesi kararında, disiplin cezasıyla cezalandırılması için hakkında soruşturma açılan kamu görevlisinin savunması alınırken disiplin suçunu oluştura eylemin açık bir şekilde belirtilmesi, bu eylemin de hangi disiplin kurallarını ihlal ettiğinin ortaya konulması gerektiği ifade edilmiştir.

Bu gerekçelerden dolayı, İdare Mahkemesi davacının usulüne uygun olarak savunması alınmadan verilen disiplin cezası işlemini hukuka aykırı bularak yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir.

İŞTE MAHKEME KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:09 - Çevre Bakanı geri dönüşüm tesislerine yeni kriterler getirildiğini açıkladı16:06 - Hane halkı büyüklüğü en yüksek il Şırnak oldu16:05 - Sokakta yürüyen gençlere silahlı saldırı: 2 kişinin vurulduğu anlar kamerada15:51 - Mersin'de kocasının bıçakladığı kadın yaşamını yitirdi15:42 - Konya'da 'toz deterjan' dolandırıcılığı15:41 - Kamulaştırma kararları kesinleşmeden icraya konulamayacak
15:34 - Amasya'da polis ve öğretmenler kapı kapı gezerek çocuklara bayram hediyesi dağıttı15:33 - İstanbul ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi 378 zabıta memuru ve itfaiye eri alacak15:30 - Kılıçdaroğlu'nun katıldığı cenaze töreninde de sosyal mesafe kurallarına uyulamadı15:23 - Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait silah ve mühimmat ele geçirildi15:23 - Başkentteki barajlarda 240 günlük su bulunuyor15:21 - İletişim Başkanlığından Erdoğan'ın 2020 mesaisini anlatan kitap
15:15 - DSİ, işler yoğun olduğu için tayinleri tek döneme indirdi15:04 - Bozok Üniversitesi'nden promosyonda rekor anlaşma15:02 - Camilerde 'Kadir Gecesi' konulu hutbe okundu15:01 - 9 günlük tatilde bankalar açık mı?15:00 - İki ilden yeni karantina haberleri geldi
14:50 - Diyanet: İftarı Beklerken programı için mekana ücret ödenmedi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam