1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Eşi emekli olan öğretmen il içi özür durumu yer değiştirmesine başvurabilir mi?

Mevzuat hükümlerinden de görüleceği üzere, eşi emekli olan öğretmenin özür durumu yer değiştirmelerinde il içi yada il dışı başvuru yapabileceği hakkında bir kısıtlama söz konusu değildir.
25 Ağustos 2020 10:00
+Aa- Yazdır
Eşi emekli olan öğretmen il içi özür durumu yer değiştirmesine başvurabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Diğer nedenlere bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 51. maddesi 2.fıkrasındaki; "(2) Eşi emekli olan öğretmenler, eşinin emekliye ayrılış tarihinden itibaren bir yıl içinde eşinin ikamet ettiği yere yer değiştirme isteğinde bulunabilir." hükümlerine,

2020 Yaz Tatili Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusunun "B. MAZERET DURUMLARI" bölümü "B.5. Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirmeler" başlıklı 5. maddesindeki; "Öğretmenlerden; b) Eşi emekli olanlar, eşinin emekliye ayrılış tarihinden itibaren bir yıl içinde eşlerinin ikamet ettiği yere,

Yukarıda sayılanlardan; (b) bendi kapsamında başvuranlardan eşlerinin emekli olduğunu gösterir belge istenecektir. (Emekli olacak TSK mensuplarında buna ilişkin beyan alınacaktır.)" açıklamalarına göre; eşi emekli olan öğretmen bir yıl içinde emekli olan eşinin ikamet ettiği yere yer değiştirme başvuruda bulunabilmektedir.

Mevzuat hükümlerinden de görüleceği üzere, eşi emekli olan öğretmenin özür durumu yer değiştirmelerinde il içi yada il dışı başvuru yapabileceği hakkında bir kısıtlama söz konusu değildir.

Fakat aşağıda örneğini verdiğimiz olayda il milli eğitim müdürlüğü yetkilisi öğretmenimizin il içinde eşinin emeklilik durumundan dolayı yer değiştirme talebini "il içi ve ilçeler arası emeklik durumundan yer değişikliği yapılmadığı" gerekçesiyle başvuruyu ret etmiştir.

Bu durum, hem öğretmenlerin hem de sorumlu olan yetkililerin mevzuatı iyi bilmeleri ve yer değiştirmeler için çıkan kılavuzları iyi okumaları gerektiğini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu öğretmenimizİn sorunu Milli Eğitim Bakanlığının devreye girmesiyle çözümlenmiştir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
19:15 - Deprem anında ve sonrasında neler yapılmalı?19:13 - İzmir'e girişler kapatıldı19:10 - Prof. Dr. Naci Görür'den İzmir depremi açıklaması19:08 - Kandilli Müdürü: Artçılar bir hafta 10 gün sürebilir19:02 - Yeni ve ağır hasta sayısı 2000'nin üstünde18:59 - Dört ilden yeni karantina haberleri geldi
18:59 - Türk Kızılay: Kan ihtiyacına yönelik yeterli stok hazır bekletiliyor18:59 - AFAD, deprem nedeniyle, GYUD sınavını ertelendi18:57 - Depremde can kaybı 6'ya, yaralı sayısı 257'ye yükseldi18:48 - Hazine 3 ayda 60 milyar lira borçlanacak18:41 - Bu hafta hangi yatırım aracı kazandırdı?18:37 - Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile telefonda görüştü
18:33 - Kuşadası'nda 5,1 büyüklüğünde yeni deprem18:21 - Borsa günü düşüşle tamamladı18:15 - Vali Ustaoğlu: Trabzon'da son haftalarda vakalar arttı18:12 - MSB: Birlik ve kurumlarda herhangi bir olumsuzluk yok18:01 - İzmir toplanma alanları nerede? Buradan sorgulayabilirsiniz
17:55 - Akıncı Üssü darbe davasında son savunmalar tamamlandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Tarım arazilerinin yapısını bozduğu için Hobi bahçelerinin yıkılması gerektiği yönündeki değerlendirmelere;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam