1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Emeklilikten sonraki lisans tamamlama memura fayda sağlar mı?

Kamu personelinin emeklilikten sonra üst öğrenim bitirmesi kendisine bir fayda sağlamamaktadır.
27 Ağustos 2020 14:05
+Aa- Yazdır
Emeklilikten sonraki lisans tamamlama memura fayda sağlar mı?

SORU: 21 yıl 1 ay çalışıp lise öğretmenliğinden 1996 yılında emekli oldum.Eğitim Enstitüsü mezunuyken Anadolu Üniversitesi'nde lisans tamamlamıştım. Benimle aynı şartlarda emekli olan bir arkadaşım 1/1 derecesiyle emekli olurken ben 2.nin 3ünden oldum. Bu farkı yeni öğrendim. Sanırım benim lisans tamamlamamdan dolayı verilmesi gereken kademe verilmedi. Bunu şu anda düzeltebilir miyim? Nereye başvurmam gerekiyor?

CEVAP: Emekli olduktan sonra lisans tamamlama memura fayda sağlamaz:

Devlet memurluğu hizmeti intibak sistemi üzerine kurulmuştur. Devlet memurunun öğrenim derecesi ve hizmet süresi intibak işlemlerini belirlemede en önemli unsurdur.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memurların öğrenim derecelerine göre yükselebilecekleri derece ve kademeler ile hem intibak derecelerine hem de bulunmuş oldukları hizmet sınıfı ve görev unvanlarına göre ek göstergeler belirlenmiştir.

Bir üst öğrenim bitirilmesinde 657 sayılı Kanun Madde 39 (A) 12/d fıkrasına göre yapılmakta ve emsal intibak uygulanmaktadır.

Sonuç bağlamında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun geneline bakıldığında, emeklilik konumuna geçen ve göreviyle ilişiği kesilen veya göreviyle ilişiği kesildikten sonra yeniden devlet memurluğuna girmeyen kişilerin bu esnada bir üst öğrenimi bitirmeleri halinde intibakları yapılmamaktadır. Ancak, görevde iken bir üst öğrenimi bitirenler açısından yapılacak işlemler 657 sayılı Kanunun 36. maddesinde kurala bağlanmış bulunmaktadır.

Bu açıklamalarımız bağlamında lise, ön lisans ve lisans bitirme tarihleriniz belli olmadığından durumunuzu ihtimaller dahilinde değerlendirmemiz;

- Emekli olduktan sonra lisans tamamlamış iseniz intibakınızın yapılamayacağını, intibak yapılabilmesi için fiilen memur olarak çalışıyor olunması gerektiğini,

- Şayet, emekli olmadan lisans tamamlamış iseniz emsal intibak yapılma sonucunda emsalinizin intibakını geçmeme nedeniyle de olabileceğini,

- Sicil notu ortalamasından verilen 1 kademeden daha az yararlanmış olabileceğinizi,

Değerlendirmekteyiz.

Sonuç bağlamında, SGK'ya müracaat edip durumunuzla ilgili bilgileri alabileceğinizi tavsiye edebiliriz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:25 - Borsa 8,5 ayın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi18:20 - AÜ mezunu Muhammed Nur ülkesinde Adalet Bakanı oldu18:15 - Açık cezaevindekilerin koronavirüs izinleri uzatılacak18:11 - 'Selam Tevhid'de kumpas' davasında savcı 73 sanığa müebbet istedi17:59 - Türk Kızılay personeli Yemen'de silahlı saldırıda yaralandı17:50 - Trafik denetimlerinde 'uyuşturucu kiti' dönemi
17:47 - MKE Ankaragücü'nde 4 futbolcunun testi pozitif çıktı17:39 - Çeyrek altın ne kadar oldu?17:33 - Dolar günü düşüşle kapattı17:23 - Osmanlı Altını sandı, 35 bin TL dolandırıldı17:16 - Hayvanlarda çiçek hastalığı çıkan ilçede 15 köy karantinada17:11 - Boşanma davasına yarım saat kala eşini bıçakladı
17:08 - İyi Parti'de kavga büyüyor... Özdağ'dan Akşener'e sert cevap17:07 - Yunanistan'a kaçarken yakalanan FETÖ şüphelisi eski hakim ve savcı eşi tutuklandı17:00 - Sağlık çalışanlarının yargılandığı FETÖ davasında 2 sanığa hapis cezası16:49 - Hakan Taşıyan hastaneye kaldırıldı16:39 - 'Renksiz hayatıma renk katmak istiyorum' dedi kaldığı evi yaktı
16:33 - Sağlık çalışanlarına saldırı sanıkları için yeniden tutuklama kararı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam