1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli (45-A) sağlık personelinin aile birliğinde kim kime tabi olur?

Her ikisi de 663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesine tabi olan sözleşmeli (45-A) sağlık personelinin aile birliğinde kim kime tabi olur?
30 Ağustos 2020 00:03
+Aa- Yazdır
Sözleşmeli (45-A) sağlık personelinin aile birliğinde kim kime tabi olur?

Soru: Merhaba, Bir ilçe devlet hastanesinde 45/A ya tabi sözleşmeli sağlık personeli olarak çalışmaktayım. Eşim de başka bir ilin ilçe devlet hastanesinde 45/A ya tabi sağlık personeli. İkimizde yaklaşık 2 yıldır Biyolog olarak görev yapıyoruz. Eşimin çalıştığı il benim çalıştığım ilin üst bölgesi. Atanma tarihlerimiz hemen hemen aynı. Eşim benden 1.5 ay önce atandı. Eş durumu tayininde kim kime tabi olur, kim kimin yanına gider? İsteğimiz doğrultusunda tercih yapabilir miyiz? Teşekkürler.

Cevap: 663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesinin 3. fıkrası şu şekildedir:

"Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli sağlık personeli üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir."

Sağlık Bakanlığı 663-45/A Sözleşmeli Sağlık Personelinin Eş Durumu Nedeniyle Yer Değişikliği Kurası İlan Metnine göre;

Bu kuraya başvuruda bulunan sözleşmeli sağlık personelinin aile birliği mazereti nedeniyle yer değişikliği için; bulunduğu ilde bir yıl görev yapmış olması, eşinin görev yaptığı ilde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon ilan edilmiş olması, eşinin Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşu personeli olması veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu personel olması şarttır.

DEĞERLENDİRME

663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ve Sağlık Bakanlığı 663-45/A Sözleşmeli Sağlık Personelinin Eş Durumu Nedeniyle Yer Değişikliği Kurası İlan Metnine göre; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli olması halinde hizmet ihtiyacının fazla olduğu yere, boş pozisyon ilan edilmiş ve bulunduğu ilde 1 yıl görev yapması şartı ile yer değiştirmesi mümkün olup, bu şartlar dahilinde isteğiniz doğrultuda tercih yapabileceğiniz değerlendirilmiştir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:05 - Dolar rekor üstüne rekor kırdı: 8,16 TL12:02 - Trabzon' paylaşımıyla tepki çeken CHP'li Kılınç, ifade verdi12:01 - 2021 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda11:59 - 13'ü FETÖ'den olmak üzere 14 terörist yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalandı11:58 - GSYH'de gelecek yıl yüzde 5,8 büyüme bekleniyor11:57 - Ticaret Bakanı Pekcan'dan çelik konusunda ülkelere iş birliği çağrısı
11:54 - Sevda Noyan'ın 'tehdit' suçundan yargılanmasına başlandı11:53 - Van'da PKK'lı teröristlere ait silah ve mühimmat ele geçirildi11:52 - Uçurumun kenarında nikah kıydılar11:50 - ODTÜ 'hissetmatik' ekranlar için insan algısını mercek altına aldı11:50 - Kırklareli'nde karantinada olması gereken kişi trafik uygulamasında yakalandı11:41 - Bodrum'da sahte içkiden zehirlendiğinden şüphelenilen kişi öldü
11:41 - Başkent'te ByLock operasyonunda 4 kişi yakalandı11:38 - Nevşehir'de elma ağacından düşen kişi öldü11:35 - Türk Telekom istihdam süreçlerini online'a taşıdı11:34 - Kırklareli'nde FETÖ şüphelisi tutuklandı11:34 - Ahmet Kural hakkında 'taksirle yaralamadan' dava
11:33 - Türk hava sahasını 9 ayda 785 bin 240 uçak kullandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki öneriyi;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam