1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Oda Meclisi ve Oda Yönetim Kuruluna seçilen personele izin verilir mi?

Sözleşmeli personel, 6494 sayılı Kanun çerçevesinde faaliyet gösteren, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından olan Ziraat oda meclis veya yönetim kuruluna üye olarak seçilmesi mümkün müdür?
14 Eylül 2020 00:01
Yazdır
Oda Meclisi ve Oda Yönetim Kuruluna seçilen personele izin verilir mi?

Soru: Kurumumuzda Sözleşmeli İdari Destek Görevlisi olarak görev yapan personelin Ziraat Odası Oda Meclisi ve Yönetim Kurulu üye seçimlerinde üye seçilmesi nedeniyle her hafta Salı günleri dernek faaliyetlerini yürütmek üzere izin talep etmektedir. Konu hakkında mevzuatta herhangi bir açıklama bulunmamakta olup sizlerin görüşüne ihtiyaç duymaktayız.

Cevap: Ziraat odaları, üyelerini çiftçilerin oluşturduğu, 6494 sayılı Kanun çerçevesinde faaliyet gösteren tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır. Diğer meslek kuruluşlarında olduğu gibi üyelik zorunlu olup, Kanunun 35. maddesine göre odaya üye olmadığı tespit edilen çiftçiler resen üye kaydedilmektedir. Kanunda çiftçi; faaliyetlerini mal sahibi, kiracı, yarıcı veya ortakçı olarak devamlı veya en az bir ekim ve yetiştirme devresi yapanlar olarak tanımlanmıştır.

6494 sayılı Kanunda odaların organları oda genel kurulu, oda meclisi ve oda yönetim kurulu olarak belirlenmiş olup bu organlar seçimle teşekkül etmektedir. Kanunun 41. maddesine göre oda meclisi ve oda yönetim kuruluna seçilenlerden mazeretsiz olarak üstüste üç toplantıya gelmeyenler istifa etmiş sayılmaktadır.

Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esasların 8. maddesine göre sözleşmeli personelin dışarıda kazanç getirici başka bir iş yapması bazı istisnalar dışında yasaklanmış ancak kazanç getirici faaliyetin kapsamı belirlenmemiştir. Bu noktada kazanç getirici faaliyetlere ilişkin kapsamın belirlenmesinde 657 sayılı Kanunun 28. maddesinin esas alınması gerektiğini düşünüyoruz. Madde hükmüne göre memurlar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulunda görev alabilmektedir. Bu çerçevede hem memurlar hem de sözleşmeli personelin çiftçilik faaliyetini tacir veya esnaf sayılmayı gerektirmeyecek boyutta yürütmesi mümkün olup, bu kapsamda çiftçi sayılan bir kamu görevlisinin de ziraat odalarına üye olması gerekmektedir. Odaya üyeliğin bir sonucu olarak da oda organlarında görev alınabilecektir.

Diğer tarafatan, gerek 6494 sayılı Kanunda gerekse Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Nizamnamesinde oda organlarında görevli kamu personeline bu faaliyetleri için kurumlarınca izin verileceğine dair bir düzenleme yer almamaktadır. Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların personelin izin haklarını düzenleyen 9. maddesinde ise personelin izin hakları; yıllık izin, hastalık izni, doğuma ve evlat edinmeye bağlı izinler, süt izni, doğum, evlenme ve ölüme bağlı mazeret izni, sağlık izni, engelli çocuğu olanlara verilecek mazeret izni, refakat izni ile yıllık izin hakkı bulunmayan personele yılda on güne kadar diğer mazeretleri için verilecek izin olarak sayılmıştır.

Sonuç olarak, ziraat odasında oda meclisi ve oda yönetim kurulu üyeliğine seçilen sözleşmeli personelin bu görevlerini ancak yıllık izin veya yılda on güne kadar verilen mazeret izni kapsamında yerine getirebileceğini, ayrıca uygulamada sıkça yapıldığı üzere amirlerinin bilgisi ve izni dahilinde gün içinde saatlik izin kullanabileceğini değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:40 - 34 ilde FETÖ'den gözaltına alınan 94 şüpheli tutuklandı18:25 - Altın arttı, gümüş düğün etti18:23 - TEKNOFEST kapsamında İHA yarışları düzenlendi17:50 - Tüm öğrencilere 3 hafta maske verilecek17:48 - FETÖ'den aranan eski öğretmen saklandığı evde yakalandı17:41 - KPSS ÖABT öncesi gerekli tedbirler alındı
17:39 - Öğretmeni darp eden baba kız serbest bırakıldı17:21 - Bakan Kurum'dan Salda Gölü açıklaması17:14 - Fedakar öğretmenler okullarını eğitime hazırladı17:09 - 100 yıllık Türk bayrağı, Türkiye'ye getirildi17:03 - Tartıştığı istasyon görevlisini otomobiliyle ezdi17:02 - 'Hastaların nefes alamaması bizi de olumsuz etkiliyor'
17:02 - MSB: Son 24 saatte 8 terörist etkisiz hale getirildi16:58 - Antalya, 170 ülkeden 2 milyon misafiri ağırladı16:56 - HES kodu ile girilebiliyor! Hafta sonu yoğunluğu yaşandı16:53 - Bakan Kurum: Tarihi Dağkapı tekrardan yapılacak16:51 - Av koruma memuruna mukavemet eden kişi gözaltında
16:49 - Yunanistan'a kaçmaya çalışan 6 FETÖ zanlısı tutuklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MHP lideri Devlet Bahçeli, bir açıklama yaparak 'Türk Tabipler Birliği derhal kapatılmalı' dedi. Ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam