1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Devlet Personel Başkanlığı görüşlerine nereden ulaşılacak?

1960 yılında 160 sayılı Kanunla kurulan Devlet Personel Başkanlığı 9 Temmuz 2019 da kapandı. Böylece kamu personel sistemi ve devlet teşkilatı alanında ellidokuz yıllık birikim ve deneyim neredeyse bir anda yok oldu.
27 Ekim 2020 10:09
+Aa- Yazdır
Devlet Personel Başkanlığı görüşlerine nereden ulaşılacak?

Kapatılan Devlet Personel Başkanlığının görevleri Çalışma Genel Müdürlüğüne verildi. Mülga Başkanlık bugün itibarıyla bir genel müdür yardımcısı idaresinde görevlerini yerine getirmeye çalışıyor.

Yeni dönemde kurumlar günden güne karmaşık bir hale gelen kamu personel mevzuatının uygulanması konusundaki tereddütlerini AÇSH Bakanlığına iletmekte, Çalışma Genel Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan cevaplar Bakan adına genel müdür imzasıyla cevaplanmakta. Personel mevzuatımız gerkçekten çok karmaşık bir hal aldı. 4B sözleşmeliler, 3 artı 1 sözleşmeliler, idari hizmet sözleşmeliler, taşarondan kadroya geçen işçiler, 4C'den 4B'ye geçenler, üst yönetici atamalarındaki yeni sistem, yeni kadro rejimi mevzuat anlamındaki karmaşıklığın, görev, yetki ve sorumlulukları tam anlamıyla belirlenmemiş kurumların varlığı organizasyonel anlamdaki dağınıklığın bir göstergesi. Geçmişte Başbakanlık, BÜMKO ve Devlet Personel Başkanlığı bir araya gelerek kamu personel sistemine ilişkin konulara yön verebilirken bugün Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve İnsan Kaynakları Ofisinin ortak bir masa etrafında toplanması gerekli.

Gerek kamu kurumları gerekse kamu personelinin personel mevzuatının uygulanmasında karşılaştıkları sorunların çözümü bağlamında Devlet Personel Başkanlığı mütalaaları önemli bir kaynaktı. Kurum internet sitesine konulan görüşler benzer konularda görüş sorulmasını da engelliyordu. Böylece şeffaflık sağlanmakta, zaman ve kaynak tasarrufu sağlanmaktaydı. Günümüzde artık www.dpb.gov.tr adresi erişime kapalı ve Bakanlık internet sitesine yönlendiriliyorsunuz. Bakanlık sitesinde de görüşler yer almıyor.

Bakanlığımızın bir an önce bu konuya el atması, eski dönemdeki ve yeni dönemde verilen görüşleri internetten yayınlaması gerekiyor. Böylelikle hem kurumlar hem kamu personeli hem de kamu personeli olmaya aday vatandaşlar bakımından önemli bir ihtiyaca cevap verilecek, uygulama birliği sağlanacak, gereksiz yazışmalar bir nebze de olsa azalacak.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:15 - Çöp konteynerinin yanında ölü bulunan bebeğin annesi gözaltına alındı14:10 - Dış kaynaktan muvazzaf subay alımındaki değişiklikler, bir çok adayı hayal kırıklığına uğrattı14:05 - Kuvözdeki bebeği hastaneye nakleden ambulans kaza yaptı: 2 yaralı13:53 - Panoya afiş asarken tırın çarptığı işçilerden biri hayatını kaybetti13:52 - 3 ilimizden yeni karantina haberleri geldi13:46 - FETÖ sanığı eski dernek başkanına 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası
13:45 - 6 ilde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda 19 kişi gözaltına alındı13:40 - 'Gençlerimizi geleceğin 25 mesleği için şimdiden hazırlıyoruz'13:35 - Candaş Tolga Işık: Daha genişletilmiş yasaklar gelecek13:35 - Almanya'da plastik poşet 2022'den itibaren yasaklanacak13:33 - Erdoğan: Yeni tedbirler almaya mecburuz, alacağız13:17 - Temizlik işçileri sokaklardan toplanan çöplerle 'ATMA' yazdı
12:55 - 'Macaristan ile olan transit geçiş belgesi sorununu çözdük'12:36 - Yılmaz Vural koronavirüsten yoğun bakıma alındı12:25 - Gün ortasında doların düşüşü devam ediyor12:16 - Kadın 'uğraşamam' deyip şikayetten vazgeçti, tacizci tahliye oldu12:14 - Efsane Cuma nedeniyle AVM'lerde metrelerce kuyruk!
12:08 - Kılıçdaroğlu'ndan tartışmayı alevlendirecek sözler
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam